فا

فرهنگ و هنر

شنبه, 01 تیر 1398 14:39

قره کلیسای چالدران اوایل مرداد میزبان شصت و پنجمین آئین مذهبی باداراک

مسئول امور اقلیت‌های دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: آئین مذهبی باداراک، سوم تا پنجم مرداد سال جاری در قره کلیسای چالدران برگزار می‌شود.

«آلیک» - مسئول امور اقلیت‌های دینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: آئین مذهبی باداراک، سوم تا پنجم مرداد سال جاری در قره کلیسای چالدران برگزار می‌شود.

سیفعلی اسماعیل زاده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این آیین که برنامه اصلی آن در روز پنجم مرداد ماه برنامه ریزی شده، نظیر سال‌های گذشته زائرانی از اقصی نقاط جهان حضور می یابند.

به گزارش ایرنا، برگزاری آئین مذهبی ارامنه جهان همه ساله در ایران ضمن اینکه نشان دهنده زندگی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در ایران و آذربایجان غربی است، صلح و دوستی ایرانیان را به تصویر می کشد.

مراسم سالانه مذهبی ارامنه جهان تحت عنوان باداراک همه ساله در کلیسای تاریخی تاتائوس مقدس "قره کلیسا" در شهرستان چالدران برگزار می‌شود.

در این مراسم ارامنه دیگر کشورهای جهان از جمله ارمنستان، سوریه، لبنان، هلند، فرانسه، اتریش، آلمان، کانادا و دیگر کشورها نیز شرکت می کنند.

ارامنه ایران و جهان در این مراسم با اعمالی همچون راز و نیاز به درگاه خداوند، قربانی کردن و غسل تعمید دادن به نوزادان خود در قالب مراسم باداراک یا عشای ربانی این روز را گرامی می دارند.

در طول این مدت زائران قره کلیسا اعمال خاص این کلیسا را شامل روشن کردن شمع، راز و نیاز با خدا، غسل تعمید نوزادان و قربانی کردن گوسفندان را به جای می آورند و با انجام این اعمال از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت گناهان را می کنند.

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس یکی از زیباترین آثار تاریخی واقع در شمال آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری بی نظیرش به خود جلب می کند.

این کلیسا قدیمی ترین کلیسای عالم مسیحیت به شمار می رود و قدمت آن به قرن های هفتم و دوازدهم میلادی می رسد.

قره کلیسا که در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است در ۲۰ کیلومتری شمال شرق چالدران و بر روی مزار تاتائوس حواری حضرت مسیح (ع) احداث شده است.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։