فا

فرهنگ و هنر

سه شنبه, 08 مرداد 1398 12:09

حریم بزرگترین کلیسای تهران نقض شد

حریم اثر تاریخی کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران و مقر شورای خلیفه گری ارامنه توسط مالک بخش خصوصی و با ساخت و سازی که منظر آن را از بین برده، نقض شد.

«آلیک» - حریم اثر تاریخی کلیسای سرکیس مقدس به عنوان بزرگترین کلیسای تهران و مقر شورای خلیفه گری ارامنه توسط مالک بخش خصوصی و با ساخت و سازی که منظر آن را از بین برده، نقض شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجوز ساخت و ساز در حریم این اثر ملی ثبت شده را اداره کل میراث فرهنگی استان تهران صادر کرده است. با این وجود پس از ساخت این بنا، حالا اداره کل میراث فرهنگی استان مدعی شده باید کمتر از حد مجاز باشد.

این ساختمان قرار است ۶ طبقه باشد که چهار طبقه از آن روی زمین است. کاربری آن را هم کارفرما روی تابلوی ساختمان تجاری، مسکونی و صنایع دستی اعلام کرده است. ساخت و ساز در این بنا که از اول آذر ماه شروع شده قرار است تا پایان سال ۹۸ ادامه داشته باشد.

محسن شیخ الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران از پاسخگویی در این باره امتناع کرد. شنیده ها حاکی از آن است که وی استعفای خود را از این سمت نیز ارائه کرده است. پیش از این موضوع نقض حریم آثار تاریخی دیگر تهران مانند ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان مطرح بود.

کلیسای سرکیس مقدس در خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی با هزینه شخصی فردی خیر از ارمنی‌های ایران به نام مارکار سرکیسیان در سال ۱۳۴۹ بنا شد و مقر خلیفه‌گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل انتقال یافت. این اثر در سال ۸۱ به عنوان اثر ملی ثبت شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։