فا

فرهنگ و هنر

پنج شنبه, 07 شهریور 1398 12:46

مراسم گرامیداشت سِلما کویومجیان، باستان شناس ارمنی الاصل در تهران برگزار گردید

مراسم گرامیداشت سِلما کویومجیان باستان شناس و رئیس اسبق کتابخانه موزة ملی ایران، به همت موزة مقدم و موسسه ترجمه و تحقیق هور دوشنبه چهارم شهریور ماه 1398 در محل این موزه در تهران برگزار گردید.

دوشنبه چهارم شهریور ماه 1398، مراسم گرامیداشت سِلما کویومجیان باستان شناس و رئیس اسبق کتابخانه موزة ملی ایران، به همت موزة مقدم و موسسه ترجمه و تحقیق هور در محل این موزه در تهران برگزار گردید.

در ابتدای مراسم آقای نقی لو مدیر موزه مقدم شرحی از خانه و موزه مقدم و خدمات محسن مقدم باستان شناس شهیر ایرانی و همسرش سِلما کویومجیان را ارائه داد. در ادامه فیلمی مستند تحت عنوان «صدای سِلما» به کارگردانی سرکار خانم ایروانی پخش شد.

در ادامه اسمائیل جمشیدی روزنامه نگار پیشکسوت هفتة نامة سپید و سیاه که از دوستان خانوادگی محسن مقدم و سِلما کویومجیان محسوب می شد خاطراتی از این زوج باستان شناس ارائه داد و گفت:

سِلما کویومجیان بیشتر از هر ایرانی دیگر عاشق تاریخ و هنر این مملکت بود و زمانی که محسن مقدم یک کاشی ایرانی را به یک همکار آمریکایی هدیه داد بسیار عصبانی شد و خواستار عودت این کاشی باستانی گردید.

ایساک یونانسیان رئیس هیئت مدیرة موسسه ترجمه و تحقیق هور سخنران بعدی مراسم بود که در سخنانی گفت:

سِلما کویومجیان در یک خانواده ارمنی متولد شد که از ساکنان ارمنستان غربی یا شرق ترکیه کنونی بودند. این خانواده در اوایل سال 1907 میلادی و بدنبال آغاز کشتارهای سلطان عبدالحمید دوم علیه ارمنیان مجبور به مهاجرت به بلغارستان شدند و به مانند بسیاری از ارمنیان پراکنده در سرتاسر جهان دور از وطن رشد و نمو یافت.

یونانسیان در ادامه گفت: فکر می کنم بخت با سِلما یار بوده که خانواده اش به ترکیه بازنگشتند زیرا امکان داشت او و خانواده اش نیز بعدها بمانند یک و نیم میلیون ارمنی دیگر قربانی نسل کشی ای می شدند که ترک ها در سال 1915 بر ارمنیان تحمیل کردند.

یونانسیان در انتهای سخنان خود گفت: اگر امروز ما در این جمع حضور داریم و از سِلما کویومجیان و خدمات وی به نیکی یاد می کنیم بی شک نباید از گشادگی و مهمان نوازی ملت بزرگ ایران غافل شویم که ارمنیان را به زیبایی در خود پذیرفتند و البته ارمنیان نیز به خوبی پاسخ این مهمان نوازی ایرانیان را بجا آوردند. از این رو وظیفه تک تک ما ارمنیان است که قدردان ایرانیان باشیم.

 

درباره سِلما کویومجیان

سِلما کویومجیان در یک خانواده ارمنی اهل ارمنستان غربی چشم به جهان گشود. پدرش واغارشاک و مادرش آرسینه از ارمنیان مهاجری بودند که با شدت گرفتن ظلم و ستم حکومت عبدالحمید دوم علیه ارمنیان مجبور به ترک ترکیه شده و در بلغارستان و سپس در سوئیس، فرانسه و انگلستان اقامت گزیدند. سلما کویومجیان در سن 22 سالگی موفق به دریافت درجه لیسانس در رشته باستان شناسی از مدرسه «لوور» پاریس می شود. وی بعدها در سمیناری در مورد هنر ایران با محسن مقدم باستان شناس شهیر ایرانی آشنا شده و در سال 1936 میلادی، با وی ازدواج و ساکن ایران می شود.

کویومجیان به همراه همسرش به استخدام وزارت فرهنگ رسیده و سال ها به مطالعات و کاوش های باستان شناسی می پردازد. وی سال های طولانی نیز ریاست کتابخانة موزه ملی ایران را عهده دار شده و در سال 1990 بعد از گذشت چهار سال از فوت محسن مقدم دارفانی را وداع گفته و در آرامگاه ارمنیان تهران به خاک سپرده شد.

این زوج باستان شناس منزل مسکونی خود را به دانشگاه تهران اهداء کرده و سال 1398 دهمین سالگرد افتتاح این موزه می باشد.

 

روابط عمومی موسسه ترجمه و تحقیق هور

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։