فا
پنج شنبه, 13 شهریور 1399 11:32

بهره‌برداری از ۵ طرح آبی و برقی آغاز شد

مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو در استان های کرمانشاه، آذربایجان شرقی و اردبیل توسط رییس جمهور آغاز شد.

«آلیک» - آیین بهره برداری از ۵ طرح مهم آبی و برقی شامل دو نیروگاه خورشیدی و یک پست برق در اردبیل، دومین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو در کرمانشاه و سد کلقان‌چای در آذربایجان شرقی با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

به گزارش ایرنا، هجدهمین هفته از پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری و رضا اردکانیان وزیر نیرو با افتتاح ۵ طرح مهم در زمینه‌های سدسازی و نیروگاهی همراه بود و بهره‌برداری از این طرح‌ها آغاز شد.

این ۵ طرح در ۳ استان اردبیل، ‌کرمانشاه و آذربایجان شرقی قرار دارد و در مجموع ۱.۷ مگاوات به تولید برق خورشیدی، ۳۱۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و ۲۱ میلیون متر مکعب به ظرفیت ذخیره سدهای کشور افزوده است.

 

استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با هدف کاهش مصرف سوخت

دو نیروگاه خورشیدی در استان اردبیل یکی به ظرفیت ۰.۲ مگاواتی و دیگری به ظرفیت ۱.۵ مگاوات است. یکی از طرح‌های بخش انرژی های تجدید پذیر، بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۰.۲ مگاواتی با تولید تجمعی ۳۲۶ هزار کیلووات ساعت است که با افتتاح آن، سالانه معادل ۰.۱۱ میلیون مترمکعب در مصرف گاز طبیعی صرفه‌جویی و از انتشار گاز  ۲co معادل ۲۷۴ تن در سال جلوگیری می‌کند.

این پروژه همچنین در مصرف آب به میزان ۸۷.۴۴ مترمکعب در سال صرفه جویی به دنبال دارد.

مزیت‌های بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی ۱.۵ مگاواتی هم با تولید تجمعی ۲۴۴ هزار کیلو وات ساعت شامل صرفه جویی در مصرف سوخت معادل ۰.۸۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، عدم انتشار گاز دی‌اکسید کربن معادل ۲۰۵۶ تن در سال و صرفه جویی در مصرف آب به میزان ۶۵۵ مترمکعب در سال است.

طرح دیگری که امروز در استان اردبیل افتتاح می شود، پست ۲۳۰ کیلولت آرتا و خط ۴ مداره ۶۳ کیلوولت آرتا به رینگ اردبیل است که با سرمایه‌گذاری ۲۱۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از محل منابع داخلی و بخش خصوصی اجرا شده‌اند.

پست ۲۳۰ کیلولت آرتا با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی و ظرفیت ۱۴۰ ولت آمپر با هدف تقویت شبکه انتقال و توزیع، تأمین برق مطمئن و پایدار و کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق اجرا شده است.

با بهره‌برداری از این پروژه‌ها که عملیات اجرایی آن‌ها در سال‌های ۹۴ و ۹۸ آغاز شده در مجموع برای ۷۰ نفر فرصت اشتغال ایجاد شده است.

 

افزایش ۳۱۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور

واحد ۳۱۰ مگاواتی بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو نیز با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰۹ میلیون یورو امروز  پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد.

نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو شامل دو واحد گازی ۳۱۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۲۹۳ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۹۱۳ مگاوات است که امروز دومین واحد گازی به بهره‌برداری رسیده و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته واحد بخار نیروگاه نیز در بهار سال آینده وارد مدار خواهد شد.

اجرای پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو، اشتغال‌زایی مستقیم ۵۰۰ نفری و غیرمستقیم پنج هزار نفری را به همراه دارد و ۹۰ درصد از کل اشتغال نیروگاه سهم شاغلان بومی منطقه خواهد بود.

 

افتتاح سد کلقان‌چای در آذربایجان شرقی

سد «کلقان چای» در شهرستان بستان‌آباد آذربایجان شرقی سومین طرحی بود که امروز با حضور رئیس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می‌شود.

این سد با حجم مخزن ۲۱ میلیون مترمکعب، ارتفاع ۶۵ متر و طول تاج ۵۲۰ متر است و در زمره سدهای بزرگ این استان به حساب می آید.

ساخت این سد از سال ۱۳۸۴ آغاز شده و حدود ۱۳۲ میلیارد تومان هزینه در برداشته است که اگر این هزینه ها را به روز حساب کنیم، معادل ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار خواهد بود.

سد کلقان چای در دامنه ارتفاعات سهند واقع بوده و مهار سیلاب، تامین آب شرب شهرستان بستان آباد و ۴۰ روستای اطراف این شهرستان و شهرستان هشترود، روستاها و صنایع مسیر از اهداف احداث آن است.

 

به گزارش ایرنا، مرحله نخست #پویش هرهفته الف_ ب_ ایران از نیمه دوم پارسال آغاز شد و جشن اختتامیه مرحله نخست این پویش اسفندماه پارسال با بهره برداری از ۲۲۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به پایان رسید.

امسال نیز ۲۵۰ طرح در قالب پویش #هرهفته الف_ ب_ ایران هدف‌گذاری شده که حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان نیز سرمایه‌گذاری برای تحقق آنها در نظر گرفته شده است.

تا کنون ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این مرحله انجام شده که ۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش برق بوده که از این میزان هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش تولید برق اختصاص داده شد.

امسال از مجموع طرح‌های پویش ۲۰۰ طرح به بخش ساخت و سازها تعلق دارد و ۵۰ طرح نیز به سازوکارها که مهمتر از ساخت و سازها هستند مربوط می‌شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։