فا
پنج شنبه, 13 شهریور 1399 13:19

روحانی: تا پایان دولت ٢٠ هزار مگاوات به برق کشور اضافه می‌شود

روحانی  گفت: با وجود همه فشارها تا پایان دولت ٢٠ هزار مگاوات برق کشور افزوده می‌شود یعنی در دولت تدبیر و امید هر سال٢۵٠٠ مگاوات به برق کشور افزوده شده است.

«آلیک» - رییس جمهوری گفت: با وجود همه فشارها تا پایان دولت ٢٠ هزار مگاوات برق کشور افزوده می‌شود یعنی در دولت تدبیر و امید هر سال٢۵٠٠ مگاوات به برق کشور افزوده شده است.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امروز پنجشنبه در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو و بیست دومین افتتاح بزرگ ملی اظهار داشت: از خداوند طلب توفیق می‌کنم که تا پایان سال هر هفته بتوانیم افتتاح بزرگ ملی را در بخش‌های مختلف داشته باشیم.

رییس جمهوری ضمن قدردانی از تلاشهای بخش آب و برق ادامه داد: بخش آب و برق تلاش وسیعی به کار گرفته است که ما از لحاظ استفاده از آب و برق بتوانیم ایران را با کشورهای دیگر حتی کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم.

وی یادآور شد: مردم در شهرها صددرصد و در روستاها نزدیک ۹۹ درصد از برق استفاده می‌کنند همه روستاهای با ۲۰ خانوار دارای برق هستند و حتی روستاهای با ۱۰ خانوار و در بعضی مناطق حتی کمتر از آن از برق استفاده می‌کنند.  

روحانی گفت: مردم روستاها باید مانند مردم شهر از نعمت‌ها و فرصت‌های اساسی و امکانات راه، برق، آب، مخابرات و گاز برخوردار باشند. آبادانی روستا یعنی حرکت در مسیر تولید و حرکت معکوس در زمینه مهاجرت و همچنین خدمت به مردم در همه روستا  که این کار بزرگ و عظیمی است.  

وی ادامه داد:اینکه هر ۵۰ روز قادر هستیم یک سد مخزنی را به افتتاح برسانیم، آمار هیجان انگیزی برای مردم است که باعث آبروی کشور است. این که هر هفته می‌توانیم ۳۰ روستا را به شبکه آب سالم و پایدار متصل کنیم و اقداماتی که برای تصفیه آب و فاضلاب انجام می گیرد، معنایش این است که در زمینه زیر ساخت و نیازمندی‌های حیاتی و سلامت مردم اقدامات بسیار اساسی انجام می‌گیرد.

روحانی ادامه داد:  از ۱۸۸ سد کشور ۴۴ سد در این دولت به افتتاح رسیده و سدهای دیگر هم در حال تکمیل است و امیدواریم در این دولت  این سدها به بهره برداری برسد چرا که آماده کردن زیرساخت ها لازمه توسعه است.

رییس جمهوری عنوان کرد: اینکه امروز ما برق، گاز ارتباطات و راه داریم به آن معناست که زیرساخت‌ها برای حرکت آماده شده است. امروز بخش خصوصی و بخش دولتی در کنار هم تلاش می‌کنند.

وی افزود:  امسال سال جهش تولید است و ان شاءالله تا پایان سال همه مردم و همه بخش‌های ما تلاش خواهند کرد که این شعار در عمل محقق شود و این برای ما بسیار مهم است.

 

۳۰ میلیون نفر در ۲ ماه آینده، پولی برای مصرف برق پرداخت ‌نمی‌کنند

روحانی گفت: خوشحالم که دولت امسال در هفته دولت توانست مصوبه‌ای داشته باشد و برای خانوارهایی که کمترین مصرف را دارند و در لیست کم‌مصرف‌های برق قرار دارند، پاداش مناسبی را از دولت دریافت کردند.  

رییس جمهوری افزود: بر اساس طرح وزارت نیرو که در دولت تصویب شد، ۳۰ میلیون  نفر از جمعیت ایران از ۲ ماه آینده پولی برای مصرف برقشان نخواهند داد و تا زمانی که کم‌مصرف هستند برق آنها مجانی است.

وی خاطرنشان کرد: این یکی از آرزوهای ما در طول سالیان دراز بود تا بتوانیم هدیه‌ای را به آنها بدهیم و برق آنها مجانی باشد و خداوند این توفیق را به ما داد که در سال پایانی دولت این هدیه را به مردم کشور به‌ویژه روستاییان تقدیم کنیم زیرا که این طرح بیشتر شامل حال روستاییان خواهد شد.

رییس جمهوری ضمن ابراز خرسندی از افتتاح طرحهای بزرگ گفت: ازرش افتتاح امروز ما بیش از سه هزار و ۲۴۵ میلیارد تومان است. در زمینه برق کار بزرگی صورت گرفت و نیروگاه دوم دالاهو افتتاح شد، در زمینه سد هم امروز سد بستان‌آباد و کلقانچای افتتاح شد.

روحانی عنوان کرد: امروز کشور در مسیر تحرک و پیشرفت قرار دارد و ما هر روز می‌بینیم که تلاش، فداکاری و ایثار مردم، کارمندان، کارگران و مهندسین ما در سراسر کشور به ثمر نشسته و این بسیار مهم است.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: ما در شرایط عادی نیستیم و امسال در سخت‌ترین و شدیدترین شرایط تحریم، این افتتاح‌های بزرگ را انجام می‌دهیم. در تاریخ ایران یعنی در طول ۲.۵ سال گذشته و از اول سال ۹۷ تا امروز سابقه نداشته که چنین فشاری به مردم وارد شود و مردم هر روز با استقامت بیشتر در برابر این توطئه‌ها ایستادگی می‌کنند.

روحانی یادآور شد: الحمدالله ثابت کردیم آمریکا شکست خورد و این را به‌طور قطعی به دنیا و تاریخ اعلام می‌کنیم که آمریکا همه طراحی‌ و توان خود را برای شکستن مردم ایران به‌کار گرفته بود تا مردم ما را در فشار قرار دهد.

رییس جمهوری با بیان اینکه آمریکا در هفته‌های اخیر  شکست‌های سیاسی بزرگی را متحمل شد، گفت: در بیش از ٧٠  سالی که سازمان ملل تاسیس شده،  سابقه نداشته است که آمریکا قطعنامه ای را علیه ملت ایران طراحی کند و ماهها (رای) گدایی کند و با کشورهای مختلف تماس بگیرد وقتی طرحی را در شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران می آورد فقط یک کشور به آمریکا رای داد و ١٣ کشور رای مخالف و یا ممتنع دادند یعنی طرح آنها را رد کردند.

روحانی ادامه داد: طرح مکانیزم ماشه که آمریکایی ها طراحی کردند ۱۰ روز قبل در جلسه شورای امنیت از سوی از ۱۳ عضو از ۱۴ عضو حاضر رد شد.

وی افزود: در آن جلسه اعضای شورای امنیت اعلام کردند طرح آمریکا قابل پذیرش نیست. چنین شکستی در تاریخ سیاسی آمریکا بی نظیر است و این شکست به خاطر ایستادگی ملت ایران است. اگر ایستادگی ملت نبود نه فقط این قطعنامه ها بلکه بدتر از  آن را آمریکا علیه ما تصویب می‌کرد و به همه آرزوهایی که نسبت به این ملت و نظام داشت، می‌رسید.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: ایستادگی و مقاومت مردم از یک طرف شکست سیاسی آمریکا در سازمان ملل را رقم زد و از سوی دیگر آبادانی ایران را مشاهده می‌کنیم.

 

در دولت تدبیر و امید سالانه ٢۵٠٠ مگاوات برق کشور افزوده شده است

روحانی گفت: با وجود همه فشار اعلام می‌کنیم تا پایان دولت ٢٠ هزار مگاوات برق کشور افزوده خواهد شد که برای ما افتخار است یعنی در هر سال دولت تدبیر و امید ٢۵٠٠ مگاوات برق کشور افزوده شده است.

رییس جمهوری اظهار داشت : البته در دولت‌های قبل هم به طور متوسط ١٧٠٠ تا ١٧٧٠ مگاوات به تولید برق افزوده شده  اما در این دولت سالانه ٢۵٠٠ مگاوات برق افزوده شده است یعنی مردم امروز  با روحیه و نشاط بیشتری در تلاش هستند.

روحانی اظهار داشت: با وجود فشار و تحریم، مردم ایران برابر ویروس خطرناک کرونا ایستادگی و مقاومت و مقابله کردند، با اجرا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فرهنگ سازی در موج اول بهتر از کشورهای دیگر عمل کردند و در گام پایانی موج دوم هستیم.

رییس جمهوری افزود: امیدواریم استانهای کشور به سلامت باشند بسیاری از استانهای کشور گرفتار موج دوم بودند خوزستان، آذربایجان، کردستان و اردبیل و برخی دیگر از استان‌ها گرفتار بودند که توانستند از موج دوم عبور کنند و امیدواریم با احتیاط مردم شاهد موج سوم کرونا نباشیم.  

روحانی با تبریک مجدد افتتاح طرح‌های وزارت نیرو در استان‌های آذربایجان شرقی، کرمانشاه و اردبیل ابراز امیدواری کرد که هم در «سلامت» هم در «معیشت» و هم در «تحول و آبادانی ایران» قدم های بهتری برداشته شود.  
 

سد سلامت و جان مردم را حفظ کند

روحانی در ابتدای مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو و پیش از دستور افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی «دالاهو» در استان کرمانشاه، گفت: ۵٠ درصد از ٢ هزار مگاوات برق تولیدی، توسط سیکل ترکیبی و بخار است که برای مصرف سوخت کشور و آلودگی هوا مهم است.  

رییس جمهوری  با ابراز امیدواری از اینکه واحد سوم این نیروگاه قبل از تابستان ١۴٠٠ افتتاح شود،  افزود: به همه مردم قهرمان و خونگرم استان کرمانشاه سلام مرا برسانید؛ مردم این استان از آغاز تا پایان جنگ از کشور به خوبی محافظت کردند و امروز هم برای آبادانی کشور تلاش می‌کنند که برای همه مردم آرزوی سربلندی دارم.

روحانی پیش از صدور فرمان بهره برداری از سد مخزنی «کلقان چای» در استان آذربایجان شرقی با تشکر از مسئولان و کارکنان وزارت نیرو و بخش دولتی و خصوصی برای تلاش پی گیری در زمینه طرح های برق و آب در هفت سال گذشته افزود: بسیار خوشحالیم امروز شاهد افتتاح چهل و چهارمین سد در دولت تدبیر و امید هستیم.

وی یکی از منافع احداث سد را مقابله با سیلاب دانست و گفت: سد می تواند سلامت و جان مردم را حفظ کند؛ در سال ٩۶ اگر سد نبود در منطقه بستان آباد خسارت زیادی ایجاد می‌شد.

روحانی از همه کارگران و مهندسانی که برای آبادانی کشور تلاش می کنند تشکر کرد و افزود: سلام مرا به مردم شریف و قهرمان آذربایجان شرقی به ویژه مردم تبریز برسانید، خوشحالیم که هر روز برای خطه ایران زمین، مردم شریف و فداکار این سرزمین گامی برای آبادانی کشور بر می دارند که افتخار همه ما و تاریخ ما است.  

روحانی از  رضا اردکانیان وزیر نیرو خواست که گزارش برای تکمیل و افتتاح سه سد «شهید مدنی»، «گردیان» و «شهریار» در استان آذربایجان شرقی را آماده و ارائه کنند تا دستور تامین منابع مالی انرا به «محمدباقر نوبخت» رییس  سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کند تا این سدها که اکنون بیش از ٩۵ درصد پیشرفت داشته اند تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسد.

 

توسعه نیروگاه‌ها برای دولت اهمیت دارد

روحانی پیش از افتتاح نیروگاه‌های خورشیدی و طرح‌های تولید برق در استان اردبیل، با تاکید بر اینکه «توسعه نیروگاه‌ها برای دولت اهمیت دارد»، گفت: احداث نیروگاه‌های برق خورشیدی و تجدیدپذیر برای سلامت محیط زیست کشور بسیار مهم هستند و از تولید به مصرف هستند یعنی برق تولیدی آنها در همان جایی که تولید می‌شود همان جا مصرف می‌شوند. 

رییس جمهوری گفت: در شرایط خاص اگر هر بخشی بتواند یک نیروگاه برق کوچک در کنار خود داشته باشد می‌تواند علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز برای محیط زیست آن منطقه هم مناسب است.

روحانی همچنین از تلاش‌های انجام شده برای خدمت به مردم حسینی استان اردبیل تشکر کرد و افزود: مردم این استان همواره جزو پیشتازان عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در منطقه بودند که امیدواریم خداوند توفیق دهد بتوانیم خدمت بیشتری به این مردم انجام بدهیم.

وی تصریح کرد: در مورد راه آهن که برای استان اردبیل مهم است، حتما به (محمد اسلامی) وزیر راه و شهرسازی و همچنین برای برای طرح‌ها و پروژه‌های دیگر آنان که باید تا پایان دولت تکمیل شود، به (محمدباقر نوبخت) رییس سازمان برنامه و بودجه تاکید می‌کنم تا همه تلاش خود را بکار بگیرند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։