فا
سه شنبه, 25 آذر 1399 12:50

بگلریان: افزایش خام فروشی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ / عدم همخوانی منابع و مصارف با یکدیگر

روبرت بگلریان گفت: اگرچه مطابق اهداف بالادستی دولت‌ها باید از خام فروشی فاصله بگیرند اما با توجه به بار مالی مسائلی مانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ... سرعت پرهیز از خام فروشی کاسته شده است.

«آلیک» - عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگرچه مطابق اهداف بالادستی دولت‌ها باید از خام فروشی فاصله بگیرند اما با توجه به بار مالی مسائلی مانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ... سرعت پرهیز از خام فروشی کاسته شده است.

روبرت بگلریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تحلیل بخش نفتی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که به تازگی تقدیم مجلس شده است، گفت: دولت با در نظر گرفتن شرایط غیرتحریمی فروش ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در سال آینده را پیش‌بینی کرده است و معتقد است به لحاظ فنی توان این میزان فروش را دارد اما این مهم صرفا درصورت برداشتن تحریم‌ها محقق خواهد شد.

نماینده مردم ارامنه جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگرچه مطابق اهداف بالادستی دولت‌ها باید از خام فروشی فاصله گرفته و به سمت تولید محصولات مختلف در حوزه پتروشیمی‌ها بروند اما با توجه به بار مالی مسائلی مانند همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و ... سرعت پرهیز از خام فروشی کاسته شده است چراکه هدف‌ها با منابع مورد نیاز برای تامین هزینه‌های جاری همخوانی ندارند به همین دلیل دولت ناچار است به سمت خام فروشی برود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از آنجا که جلوگیری از خام فروشی، تولید محصولات پتروشیمی و بازاریابی و صادرات آن‌ها فرآیندی زمان‌بر است همچنین با توجه به تورم و هزینه‌های مذکور، دولت ناچار است باز هم وارد چرخه خام فروشی شود.

بگلریان درباره قیمت‌گذاری فروش هر بشکه نفت به میزان ۴۰ دلار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، گفت: این قیمت‌گذاری با در نظر گرفتن شرایط حاضر در کشور و جهان و مسائلی همچون کرونا و رکود اقتصادی مدنظر قرار گرفته شده اما لازم است برای هر دو حالت یعنی فروش بالای نفت و فروش پایین آن برنامه داشته باشیم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։