فا
شنبه, 26 تیر 1400 11:38

رییس اتاق بازرگانی زنجان: مرداودات تجاری ۱ میلیاردی دلاری کشور با ارمنستان قابل دسترسی است

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه مراودات تجاری ایران و ارمنستان می‌تواند ارتقا پیدا کند که در صورت شناخت نیازهای بازار این کشور با توجه به زمینه صادرات مجدد از این کشور، توافقنامه ترجیهی ارواسیا دسترسی و ...، مراودات تجاری یک میلیارد دلاری قابل دسترسی است، گفت: امید است حضور سفیر منجر به تعریف راهبری تجارت با این کشور شود.

«آلیک» - نشست تجاری سفیر جمهوری ارمنستان با فعالان اقتصادی و بخش خصوصی استان زنجان در محل اتاق بازرگانی زنجان با رعایت پروتکل های بهداشتی ستاد ملی کرونا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان در ابتدای این جلسه با بیان اینکه امید است تا سفر سفیر ارمنستان منجر به گسترش همکاری های تجاری شده و با پیگیری های بعدی عملیاتی شود، اظهار کرد: ظرفیت های استان زنجان از سوی اتاق جمع بندی شده در بخش های مختلفی به سفرا و هیات های تجاری خارجی عرضه می شود.

وی با بیان اینکه زمینه های همکاری استان زنجان با ارمسنتان مشخص شده و تعدادی از تجاری که دارای روابط تجاری با ارمنستان بوده دچار مشکلاتی هستند، گفت: هماهنگی هایی صورت گرفته تا این مشکلات در جلسه ای در تهران با حضور سفیر به صورت مستقیم مطرح کنند و حل شود.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به اینکه ارمنستان تنها کشور همسایه مسیحی ایران است که همواره دارای روابط مناسب و خوبی با ایران بوده است، تصریح کرد: حضور هموطنان مسیحی در اقصی نقاط کشور پل ارتباطی بین ایران و ارمنستان بوده و در همه حوزه های علم و فرهنگ قابل لمس و نقش تاثیرگذاری دارند که از آن جمله می توان به نخستین زن معمار ایران و نخستین کارگردان و پررنگ تر از همه حضور مجاهدان ارامنه در جنک تحمیلی و شهیدانی که در راه ایران تقدیم شده، اشاره کرد.

یگانه فرد با بیان اینکه مراودات تجاری ایران و ارمنستان می تواند ارتقا پیدا کند که در صورت شناخت نیاز های بازار این کشور با توجه به زمینه صادرات مجدد از این کشور، توافقنامه ترجیهی ارواسیا دسترسی و ...، مرداودات تجاری ۱ میلیاردی دلار قابل دسترسی است، گفت: امید است حضور سفیر منجر به تعریف راهبری تجارت با این کشور منجر شود.

وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت استانی و منطقه ویژه اقتصادی زنجان و فرودگاه آمادگی جهت جذب سرمایه گذار و همکاری مشترک، امید است آن را با پیگیری های بعدی عملیاتی کنیم، ابراز کرد: پیشنهادات اتاق در بخش های مختلفی تقسیم بندی شده که از آن جمله می توان به هماهنگی لازم جهت اختصاص فضایی در سایت نمایشگاهی ارمنستان جهت حضور فعالان اقتصادی استان در این کشور و آمادگی زنجان جهت حضور تجار ارمنستانی در سایت نمایشگاهی زنجان اشاره کرد.

یگانه فرد با بیان اینکه هماهنگی لازم با یکی از استان های ارمنستان که ترجیحا استان لوری جهت همکاری مشترک و امضای تفاهم نامه با اتاق بازرگانی آن شهر با اتاق بازرگانی زنجان نیز از دیگر پیشنهادات ما است، خاطرنشان کرد: آمادگی اعزام یک هیات تجاری به ارمنستان و متقابلا آمادگی پذیرش یک هیات از این کشور در نیمه دوم سال به زنجان نیز از دیگر برنامه های گسترش همکاری است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه پیشنهاد دیگر ما هماهنگی لازم یادداشت تفاهم نامه همکاری با پارک های علم و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی، خدمات فنی و مهندسی و مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان با طرف های ارمنی است، افزود: همچنین پیشنهاد داریم تا زمینه های سرمایه گذاری و تولید مشترک و صادرات به اتحادیه اروپا مشخص و به فعالان اقتصادی استان زنجان معرفی شود که امید است امروز با جمع بندی مشترک جهت عملیاتی نمودن پیشنهادات فوق با همکاری سفیر محترم عملیاتی شود.

در ادامه این جلسه کلیپ معرفی و ظرفیت های استان زنجان در بخش های مختلف به دو زبان انگلیسی و فارسی که به همت اتاق تهیه شده بود، پخش شد.

 

سفیر ارمنستان در نشست تجاری با فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی زنجان: ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان جای رشد دارد و می تواند گسترش پیدا کند /  شرکت های ایرانی می توانند در مناقصات بین المللی ارمنستان حضور پررنگی داشته باشند

آرتاشس تومانیان سفیر جمهوری ارمنستان در ایران نیز با تقدیر از رئیس اتاق بازرگانی زنجان جهت برگزاری این جلسه با فعالان اقتصادی و با اشاره به جلسه گذشته در تهران جهت گسترش همکاری های دو جانبه ارمنستان و استان زنجان ، اظهار کرد: در ارزیابی کلی ارتباطات ایران و ارمنستان در همه زمینه های در سطح عالی قرار دارد، اما ارتباطات فعلی پاسخگوی نیازهای دو کشور نیست و می تواند پتانسیل های بلا استفاده را فعال و از آنها در آینده استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در راستای اجرایی کردن همکاری های امکانات وجود دارد و ایران ارمنستان فرهنگ مشترک و دارای تاریخ بوده و همسایه هستند و می توانند این همکاری ها گسترش پیدا کند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران کشوری تاثیرگذار و پیشرفته در منطقه است و دارای اقتصادی قوی و منابع و امکانات مطلوبی دارد.

سفیر ارمنستان در ایران با بیان اینکه ارمنستان و ایران دارای مرز خشکی دارد و ارتباطات ترانسفری هوایی و زمینی وجود دارد، ابراز کرد: ۳۰ هزار کیلیومتر مربع مساحت و 3 میلیون جمعیت ارمنستان دارد است و این کشور چهار همسایه ایران، ترکیه، گرجستان و آذربایجان دارد که ایران در این مورد همسایه استثنایی ارمنستان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کشاورزی، انرژی، معدن و صنعت، آی تی و های تکنولوژی و در برخی ارتباطات صنایع همکاری خوبی با ایران داریم، افزود: از جمله همکاری های مشترک در زمینه انرژی، دو خط های ولتاژ بین ایران و ارمنستان بوده که سومین خط نیز وارد مدار خواهد شد و خط انتقال لوله گاز نیز بین دو طرف فعال است.

تومانیان با بیان اینکه طی چند سال گذشته حجم همکاری ها چند صد میلیون دلار و ثابت و متعادل بوده است و این مقدار تبادل تجاری جای ارزیابی داشته و می تواند توسعه پیدا و بیشتر شود، اظهار کرد: کالای ایرانی بیشتر وارد ارمنستان شده و واردات از ارمنستان به ایران خیلی کم بوده و می توان این مورد ار نیز در زمره همکاری ها قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه ورود کالاهای ایرانی به ارمنستان جای رشد دارد و می تواند گسترش پیدا کند، ابراز کرد: با مشارکت دو طرف می توانیم وارد بازار سوم شده و این همکاری ها در زمینه صنعت و کشاورزی و زیرساخت های جای همکاری وجود دارد.

سفیر ارمنستان با تاکید بر اینکه در حوزه صنعت ای تی و تکنولوژی های پیشرفته ارمسنتان شاخص های خوب و بالایی داشته و دارای استاندارد بین المللی است، گفت: شرکت های بزرگ و مطرح دنیا در ارمنستان دارای شعبات بوده و ترنور مالی بالایی در همکاری با شرکت های ارمنی دارند.

تومانیان با اشاره به اینکه شرکت های ارمنستانی در این زمینه در حال گسترش کار خود هستند و این زمینه همکاری در ایران می تواند مورد نظر باشد، افزود: ایران نیز در این حوزه دارای ظرفیت های خوبی است و می توان وارد بازار ارمسنتان شود.

وی با تاکید بر اینکه سیستم بانکی ارمنستان بسیار پیشرفته است و بسیاری از بانک های معتبر بین المللی دارای شعبه در ارمنستان هستند و یکی از شاخصه های مهم اقتصاد ارمنستان خصوصی بودن آن است، تصریح کرد: دولت ارمنستان مستقیما در اقتصاد دخالتی ندارد و طی سال های گذشته فساد اداری در این کشور بسیار کاهش داشته و نهاد های حاکمیتی در تجارت و اقتصاد کمترین دخالت ممکن را دارند.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا بوده که یک بازار ۲۰۰ میلیونی است، هزنیه گمرکی نداشته و ایران دو سال است با این اتحادیه تفاهم نامه مراودات تجاری دارد که تخفیفات گمرکی ۸۳۰ قلم کالا دارد، بیان کرد: صادرات ایران طی دو سال گذشته ۴۴ درصد رشد به این اتحادیه داشته و در این زمینه امکانات بین دو کشور بیشتر باید به کار گرفته شود و ارمنستان می تواند پلترفرمی برای تولید و یا همکاری مشترک باشد تا به اتفاق وارد بازار اوراسیا شویم.

سفیر ارمنستان تصریح کرد: اتحادیه اروپا ۲.۶ میلیارد یورو کمک مالی به ارمنستان خواهد کرد که در همین راستا و برای احداث جاده، پل و دیگر برنامه ها، شرکت های ایرانی نیز قطعا در منناقصات شرکت خواهند کرد.

در ادامه این جلسه فعالان اقتصادی استان زنجان پیشنهادات همکاری ، موانع و مشکلات تجارت بین ایران و ارمسنتان را مورد بحث و تبادل نظر با سفیر ارمنستان قرار دارند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։