فا
شنبه, 12 شهریور 1401 14:49

دیدارهای استاندار آذربایجان شرقی با وزیر اقتصاد و وزیر مدیریت منطقه ای ارمنستان

عابدین خرّم استاندار آذربایجان شرقی در ادامه دیدارهای خود در سفر به ارمنستان، با واهان کروپیان وزیر اقتصاد و گنل سانوسیان وزیر مدیریت منطقه ای ارمنستان دیدار و گفت و گو نمود.

«آلیک» - عابدین خرّم استاندار آذربایجان شرقی در ادامه دیدارهای خود در سفر به ارمنستان، با واهان کروپیان وزیر اقتصاد و گنل سانوسیان وزیر مدیریت منطقه ای ارمنستان دیدار و گفت و گو نمود.

 

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر اقتصاد ارمنستان خبر داد: آمادگی بخش‌های دولتی و خصوصی آذربایجان شرقی برای توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه 

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان، با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم برای گسترش همه‌جانبه روابط با همسایگان، از آمادگی کامل مدیریت دولتی و بخش خصوصی استان برای توسعه همکاری‌های دو کشور بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان شرقی، عابدین خرّم با تشریح برخی از ظرفیت‌های صنعتی و تولیدی استان در حوزه‌هایی مانند پتروشیمی، معادن، کشاورزی، صنایع غذایی و مصالح ساختمانی، گفت: آذربایجان شرقی با دارا بودن ۵۷ ناحیه و شهرک صنعتی، ۶ شهرک تخصصی و شهرک سرمایه‌گذاری خارجی و منطقه آزاد ارس به وسعت ۵۱ هزار هکتار، مستعد و آماده جذب سرمایه‌گذاری است.

وی با اشاره به زیرساخت‌های مناسب ارتباطی و صنعتی در منطقه آزاد ارس، پیشنهاد کرد شهرک صنعتی و بازارچه مرزی مشترک به صورت دائمی در مرز دو کشور ایجاد شود.

خرّم اظهار داشت: منطقه آزاد ارس، مسیر دسترسی تولیدکنندگان ارمنستان به بازار ایران و محور شمال جنوب است و در مقابل، این کشور نیز می‌تواند مسیر دسترسی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای اروپای شرقی باشد.

استاندار آذربایجان شرقی بر حل‌وفصل مسائل گمرکی و حمل‌ونقل در مرز ایران و ارمنستان تأکید کرد و گفت: امیدواریم با نگاه مثبت مسئولان دولتی و اراده جدی بخش خصوصی دو کشور، بتوانیم آثار مثبت این سفر را در میدان عمل شاهد باشیم.

واهان کروپیان، وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان هم در این دیدار سفر هیأت اقتصادی و تجاری آذربایجان شرقی به این کشور را مفید و موثر دانست و با اعلام آمادگی برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک در مرز دو کشور، گفت: ما در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد بندر خشک در ارمنستان هستیم که می‌تواند هاب صادراتی و ترانزیتی برای کشورهای منطقه باشد.

وی همچنین از تمایل سرمایه‌گذاران ارمنی برای ایجاد واحدهای تولیدی در منطقه آزاد ارس خبر داد و پیشنهاد کرد هیأتی با حضور مسئولان دو طرف برای تسهیل این امر و امکان صادرات کالاهای تولیدی ارمنستان به بازار ایران تشکیل شود.

وی افزود: هدف‌گذاری ما ارتقای سطح مبادلات تجاری دو کشور به یک میلیارد دلار است و برای تحقق این امر اراده جدی داریم.

در این نشست که معاونان وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان نیز حضور داشتند، مسائل مربوط به توسعه روابط این کشور با استان آذربایجان شرقی ازجمله مسائل گمرکی، صادرات و واردات و حمل‌ونقل و ترانزیت بررسی شد.

 

در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با وزیر مدیریت منطقه‌ای ارمنستان تاکید شد: مشارکت شرکت‌های آذربایجان شرقی در اجرای پروژه‌های راه‌سازی استان سیونیک / رفع موانع گمرکی در مرز ایران و ارمنستان 

استاندار آذربایجان شرقی در دیدار با وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت جمهوری ارمنستان، از آمادگی شرکت‌های فنی مهندسی استان برای مشارکت در پروژه‌های راه‌سازی و توسعه شبکه حمل‌ونقل در استان سیونیک خبر داد و گفت: توسعه مسیر شمال- جنوب ارمنستان می‌تواند حلقه اتصال بسیار مهمی در تکمیل کریدور ترانزیتی خلیج فارس به دریای سیاه باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان شرقی، عابدین خرّم با اشاره به برنامه‌های سفر هیأت اقتصادی و تجاری استان به ارمنستان، گفت: برنامه‌های مفید و سازنده‌ای در این سفر داشتیم و درک متقابل و اراده دو طرف برای توسعه همکاری‌ها کاملاً ملموس بود.

وی با اشاره به گشایش کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در شهر کاپان مرکز استان سیونیک، گفت: این اقدام با یک نگاه راهبردی و برای کمک به توسعه روابط دو کشور انجام شده و ایجاد کنسول‌گری جمهوری ارمنستان در تبریز هم می‌تواند کمک بیشتری به این موضوع کند.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر توسعه همکاری‌های دوجانبه بویژه در حوزه حمل‌ونقل و زیرساخت‌های ارتباطی، گفت: ما شبکه گسترده‌ای از ریل و جاده در استان داریم و تصمیم دولت ایران این است که این شبکه منتهی به مرز ارمنستان به صورت اساسی تقویت شود.

وی افزود: در این راستا، پروژه بزرگراه تبریز - ورزقان - نوردوز در حال اجراست که مسیر کنونی تبریز تا مرز ایران و ارمنستان را ۱۰۰ کیلومتر کوتاه‌تر می‌کند.

خرّم خواستار اهتمام دولت ارمنستان برای تکمیل زیرساخت‌های جاده‌ای و گمرکی در مرز با ایران شد و گفت: شرکت‌های باتجربه و قدرتمند آذربایجان شرقی آماده مشارکت در اجرای پروژه‌های راه‌سازی در استان سیونیک هستند.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری مسئولان، شاهد گشایش‌های خوبی در رابطه با مسائل گمرکی و رفع موانع و تسهیل تردد بازرگانان و تجار در مرز دو کشور باشیم.

خرّم همچنین بر توسعه مبادلات دو کشور در حوزه انرژی، دسترسی به کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا از طریق ارمنستان، استفاده از ظرفیت منطقه آزاد ارس در همسایگی دو کشور و اهتمام جدی دولت ارمنستان به حل مسأله آلودگی آب رودخانه ارس بر اثر پساب کارخانه‌های معدنی این کشور تأکید کرد.

وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت جمهوری ارمنستان هم در این دیدار سفر هیأت اقتصادی و تجاری آذربایجان شرقی به این کشور را بسیار مهم و اثرگذار دانست و گفت: نقش آذربایجان شرقی را در روابط دو کشور مهم می‌دانیم.

گنل سانوسیان با تأکید بر توسعه زیرساخت‌ها در جهت توسعه روابط دو کشور، گفت: در حال حاضر پروژه‌های مختلف راه‌سازی در استان سیونیک در حال اجراست و یکی از اهداف دولت ارمنستان از اجرای پروژه‌های راه‌سازی، ایجاد مسیری باکیفیت، امن و سریع‌السیر برای ارتباط با ایران است که در این راستا از مشارکت شرکت‌های ایرانی هم استقبال می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه روابط ایران و ارمنستان با سرعت در حال توسعه است، افزود: افزایش حجم مبادلات تجاری، اراده جدی مسئولان دو کشور است و قطعاً این هدف دست‌یافتنی است به شرطی که زیرساخت‌های کافی وجود داشته باشد.

سانوسیان با اشاره به هم‌مرز بودن استان‌های آذربایجان شرقی و سیونیک، بر پیگیری اجرای تفاهم‌نامه همکاری میان این دو استان تأکید کرد و گفت: دو استان می‌توانند با ارتباط نزدیک، مسائل فیمابین دو کشور را حل کنند و ظرفیت‌های بزرگی در این زمینه نهفته است.

وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت جمهوری ارمنستان همچنین با ابراز خرسندی از ایجاد کنسول‌گری جمهوری اسلامی ایران در شهر کاپان، خواستار همکاری طرف ایرانی برای ایجاد کنسول‌گری ارمنستان در تبریز شد

در این نشست که جمعی از مسئولان دولتی آذربایجان شرقی و ارمنستان و فعالان بخش خصوصی دو طرف حضور داشتند، درخصوص محورهای همکاری دوجانبه و رفع موانع توسعه روابط بحث و تبادل نظر شد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։