فا
یکشنبه, 02 بهمن 1401 12:01

دولت ارمنستان، پروژه‌های زیربنایی را به شرکت های ایرانی ارائه کرد

در جریان همایشی که با مشارکت سفارت ایران در ارمنستان و وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌ها و وزارت دارایی ارمنستان برگزار شد، طرف ارمنستانی پروژه‌های خود در حوزه جاده، ساخت سد، توسعه شهری و زیرساخت‌های انرژی را به مدیران و نمایندگان شرکت‌های برتر حوزه خدمات فنی و مهندسی ایران ارائه کرد.

«آلیک» - در جریان همایشی که با مشارکت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌ها و وزارت دارایی ارمنستان برگزار شد، طرف ارمنستانی پروژه‌های خود در حوزه جاده، ساخت سد، توسعه شهری و زیرساخت‌های انرژی را به مدیران و نمایندگان شرکت‌های برتر حوزه خدمات فنی و مهندسی ایران ارائه کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سفارت کشورمان در ایروان، بنا به اعلام طرف ارمنستانی، با توجه به شرایط بین‌المللی اخیر، بهبود زیرساخت‌های جاده‌ای ارمنستان از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه دولت ارمنستان است و بخش مهمی از پروژه‌های مذکور باید در استان سیونیک که با ایران همجوار است اجرا شود.

دولت ارمنستان در این حوزه سه راهبرد اصلی بهبود کیفیت جاده‌ها، تغییر در فرایند تأمین مالی اجرای پروژه‌ها و جذب توان مهندسی خارجی برای اجرای سریع‌تر پروژه‌ها را در نظر گرفته است.

طول جاده‌های ارمنستان در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰ کیلومتر است و دولت علاوه بر ساخت جاده‌های اصلی جدید از جمله تکمیل پروژه جاده شمال به جنوب ارمنستان، در نظر دارد هر سال حداقل ۵۰۰ کیلومتر از جاده‌های موجود را بهسازی و ترمیم کند.

در جریان همایش سیسیان، وزارت مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان اطلاعات لازم درباره مهم‌ترین پروژه‌های جاده‌سازی در ارمنستان، وضعیت هر پروژه و ایده‌های مطرح برای تأمین مالی هر پروژه را به مدیران شرکت‌های ایرانی ارائه کرد.

سدسازی دومین حوزه مهمی بود که طرف ارمنستانی، پروژه‌های خود را به شرکت‌های ایرانی ارائه کرد.  بر اساس اعلام مقامات، ارمنستان در یک برنامه پنج‌ساله، ساخت ۱۵ سد کوچک و متوسط را برنامه‌ریزی کرده است. مطالعات زیست محیطی، امکان‌سنجی فنی، طراحی، تأمین مالی و برگزاری مناقصه برای اجرای این ۱۵ پروژه در نهادهای مسئول در ارمنستان در حال پی‌گیری است و در همایش سیسیان، وضعیت هر پروژه و فرصت‌های حضور شرکت‌های ایرانی به آنان ارائه شد.

دیگر حوزه‌ای که مقامات ارمنستان، پروژه‌های آن را به شرکت‌های ایرانی معرفی کردند، برنامه دولت ارمنستان در زمینه توسعه شهری بود. در حال حاضر حدود ۲۳۵ برنامه طراحی و ساخت مراکز وابسته به دولت به ویژه مجتمع‌های آموزشی، ساختمان مراکز فرهنگی و تأسیسات ورزشی در دستور کار دولت ارمنستان است.

در این همایش، همچنین نماینده وزارت دارایی ارمنستان درباره فرایندهای قانونی حضور شرکت‌های ایرانی در ارمنستان در دو قالب تأسیس یک شرکت مستقل جدید و یا فعالیت به عنوان شعبه یک شرکت ایرانی در ارمنستان کارگاهی آموزشی برگزار کرد.

پیش از برگزاری این همایش، گنل سانوسیان وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیرساخت‌های ارمنستان به همراه عباس ظهوری سفیر کشورمان در ارمنستان از دو پروژه مهم زیربنایی در استان سیونیک بازدید کردند.

یکی از این پروژه‌ها، طرح ساخت جاده تاتو به لتسن است که پس از اختلال ایجاد شده در مسیر حمل و نقلی بین ایران و ارمنستان در تابستان ۱۴۰۰، در دستور کار دولت ارمنستان قرار گرفت. با تکمیل این پروژه در سه ماهه اول سال جاری میلادی، بخش مهمی از مشکلات رانندگان ایرانی در قسمت صعب‌العبور جاده کنونی از میان برداشته خواهد شد.

پروژه مهم دیگری که مقامات ایرانی و ارمنستانی از آن بازدید کردند، خط سوم انتقال برق از ارمنستان به ایران است. قرار است شرکت ایرانی صانیر این پروژه را در سال جاری میلادی تکمیل نماید. با تکمیل این خط، ظرفیت انتقال برق ارمنستان به ایران از ۳۵۰ مگاوات فعلی به ۱۲۰۰ مگاوات افزایش می‌یابد و زمینه برای گسترش برنامه تبادل گاز و برق ایران و ارمنستان فراهم خواهد شد. طبق ارزیابی مقامات ارمنستان، تاکنون حدود ۷۶ درصد از کار پروژه انجام شده و طرف ایرانی در تلاش است پروژه را در سال ۲۰۲۳ به پایان برساند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։