فا

سیاست

پنج شنبه, 12 تیر 1399 09:31

رویارویی چین و آمریکا شدت گرفت

براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات مخابرات آمریکا، شرکت های مخابراتی چینی «زد تی یی» و«هواوی» بزرگترین شرکت های ارتباطاتی این کشور «تهدید امنیتی» تلقی می شوند همزمان چین از آمریکا خواسته است دستاز مداخله جویی در هنگ کنگ و تحت فشار قرار دادن شرکت های چینی اجتناب کند.

«آلیک» - براساس اعلام سازمان تنظیم مقررات مخابرات آمریکا، شرکت های مخابراتی چینی «زد تی یی» و«هواوی» بزرگترین شرکت های ارتباطاتی این کشور «تهدید امنیتی» تلقی می شوند همزمان چین از آمریکا خواسته است دستاز مداخله جویی در هنگ کنگ و تحت فشار قرار دادن شرکت های چینی اجتناب کند.

به گزارش ایرنا، پس از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در کنگره ملی خلق چین، رویارویی دو کشور شدت گرفته و آمریکابه تحریم و فشار روی آورده است.

این اقدامات طبیعتا نمی تواند باعث توقف چین شود اما این کشور بارها اعلام کرده است که می تواند در حمایت از حق حاکمیتخود این تحرکات آمریکا را تلافی کند.

اخبار دریافتی حاکی است آمریکا صادرات برخی از فراورده های فنی پیشرفته از جمله تجهیزات دفاعی و رایانه ای به هنگکنگ را پس از تصویب این قانون در پایان ماه گذشته میلادی ممنوع کرده است.

در تحولی دیگر محدودیت هایی برای خرید آمریکا از دو شرکت مخابراتی چین در نظر گرفته شده است بر اساس این مقرراتاز این پس شرکت های فناوری آمریکایی نمی توانند تجهیزات و یا خدماتی را از این دو شرکت که تهدیدی برای امنیت ملیآمریکا محسوب می شوند خریداری کنند.

این اقدام یک گام دیگر آمریکا برای محدود کردن شرکت های چینی برای ورود به بازار زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی وصادرات تجهیزات نسل پنجم اینترنت پرسرعت به این کشور به حساب می آید.

«آجیت پای» رییس کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا در بیانیه ای آورده است که شواهد و اسنادی وجود دارد که بر اساس آناین دو شرکت تهدیدی برای امنیت مخابرات و ارتباطات در آمریکا محسوب می شوند و زیرمجموعه های آنها نیز شامل همینتهدید امنیت ملی هستند و آینده نسل پنجم شبکه را در آمریکا تهدید می کنند.

پای گفت که این دو شرکت در ارتباط بسیار نزدیک با حزب حاکم کمونیست و ارتش چین هستند و بر اساس مقررات آن کشور با«سرویس جاسوسی» چین کار می کنند.

صندوق خدمات ارتباطی و مخابراتی آمریکا نزدیک به ۸ میلیارد دلار سرمایه دارد ولی شرکت های آمریکایی دیگر نمی توانندبرای خرید تجهیزات و فناوری و خدمات شرکت های چینی از این سرمایه استفاده کنند.

آمریکا پس از تصویب قانون امنیت ملی هنگ کنگ در کنگره خلق چین تدابیر محدود کننده و تحریم هایی رابرای طرف چینیدر نظر گرفته و صادرات فناوری های پیشرفته از جمله در بخش نظامی به هنگ کنگ را نیز بلافاصله ممنوع کرده است.

با گذشت زمان پیش بینی می شود که روابط دو کشور باز هم تیره شود اما چین اعلام کرده است که این قانون را اجرا می کند وآن را به امضای رییس جمهوری نیز رسانده و عملا به اجرا گذاشته است.

 

                        اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։