فا

سیاست

یکشنبه, 05 بهمن 1399 11:52

وزیر اقتصاد ارمنستان: حجم مبادلات تجاری ایران-ارمنستان به یک میلیارد دلار افزایش می یابد

کروبیان گفت: طی گفت و گوی انجام شده با عباس بدخشان ظهوری، مقرر شد طی ۶ ماه آینده حجم تبادلات تجاری ایران و ارمنستان به یک میلیارد دلار افزایش یابد.

«آلیک» - وزیر اقتصاد جمهوری ارمنستان گفت: طی گفت و گوی انجام شده با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان مقرر شد طی ۶ ماه آینده حجم تبادلات تجاری ایران و ارمنستان به یک میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، واهان کروبیان امروز یکشنبه در حاشیه دیدار با عباس رضایی استاندار اصفهان در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و صدا و سیمای استان افزود: اولین باری است که به عنوان وزیر به ایران سفر می‌کنم و این سفر اتفاقی نبوده زیرا به ظرفیت‌های فراوان، وسیع و بزرگ این کشور آگاهی دارم و باید در راستای تعمیق و توسعه روابط اقتصادی ۲ کشور تلاش کنیم.

وزیر اقتصاد ارمنستان تصریح کرد: هر ۲ ملت ایران و ارمنستان از دیرباز در کنار هم دوست و همسایه بودند ولی متاسفانه اکنون سطح روابط اقتصادی ما با روابط دوستانه بین ۲ ملت همخوانی ندارد.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه من سال‌ها در زمینه کسب و کار و تجارت فعالیت داشتم به ایران سفر کردم تا نه تنها تجارت متقابل را رونق و توسعه دهیم بلکه یکی از اهداف یعنی ایجاد تولیدات مشترک را اجرایی کنیم.

کروبیان گفت: باید قدم‌های اجرایی زیادی برداریم و بتوانیم تولیدات ۲ کشور را به کشور ثالث صادر کرده و به فروش برسانیم همچنین نه تنها به اوراسیا بلکه به کشورهای دیگر قصد صادرات داریم.

به گفته وی از این رو تولیدکنندگان ایرانی می‌توانند بخشی از تولیدات خود را در ارمنستان تکمیل کنند.

وزیر اقتصاد ارمنستان خاطرنشان کرد: حجم تبادل تجاری در سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار بود که نسبت به ظرفیت‌های ما اندک است.

استاندار اصفهان نیز در این دیدار گفت: با توجه به مبادلات اقتصادی و علمی فراوان بین ایران و کشورهای همسایه این استان در واقع میعادگاه مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی است.

عباس رضایی در حاشیه دیدار با واهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان، هتلی در اصفهان افزود: اصفهان بیش از ۱۰ هزار واحد صنعتی دارد که میعادگاه مناسبی برای سرمایه گذاران است که کشورهای همسابه می توانند از ظرفیتهای فراوان حوزه های مختلف آن استفاده و سرمایه گذاری کنند.

وی ادامه داد: برخی از تحریم‌های ناجوانمردانه استکبار جهانی محدودیت‌هایی برای روابط و سرمایه گذاری‌ها بوجود آورده است.

استاندار اصفهان تصریح کرد: بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری راهکارهایی برای شکستن تحریم‌ها وجود دارد.

وی اضافه کرد: تمامی کشورهای منطقه به عنوان قدرت منطقه‌ای ایران را در سطح بین المللی می‌شناسند.

رضایی گردشگری را یکی از مسائل مهم منطقه برشمرد و افزود: در زمینه تولیدات صنعتی، غیر صنعتی و مواد غذایی مذاکره و بر مبنای ۲ کشور ایران و ارمنستان اقداماتی صورت می‌گیرد.

بازدید از واحد های تولیدی و و دیدار با فعالان اقتصادی و بازدید از آثار تاریخی از جمله برنامه های سفر یک روزه واهان کروبیان وزیر اقتصاد ارمنستان به اصفهان اعلام شد.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։