فا

سیاست

دوشنبه, 03 تیر 1398 12:58

آرتاشس تومانیان: ارمنستان در فضای تحریم کنار ایران است

آرتاشس تومانیان گفت: کشور ما با وجود همه تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی در کنار کشور دوست و همسایه خود ایران خواهد بود.

«آلیک» - سفیر ارمنستان در ایران گفت: کشور ما با وجود همه تحریم‌ها از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی در کنار کشور دوست و همسایه خود ایران خواهد بود.

به گزارش ایرنا، آرتاشس تومانیان بعدازظهر روز گذشته در نشست مشترک با مدیران واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی البرز افزود: ما به خوبی می دانیم که ایران با تحریم‌های خارجی دست و پنجه نرم می کند و کشور ارمنستان این موضوع را درک کرده و حامی ایران است.

وی به ارتباط بین ایران و کشور روسیه اشاره کرد و گفت: ارمنستان تنها کشور مسیحی در همسایگی ایران است که ارتباطات گرمی با روسیه برقرار کرده و بین ما و این ۲ کشور ارتباط سه جانبه خوبی وجود دارد.

تومانیان همچنین به برنامه های دولت ارمنستان برای اصلاح ساختار اداری و اقتصادی این کشور اشاره کرد و گفت: دولت جدید ارمنستان به شدت با رشوه‌خواری مبارزه می کند تا فضای عادلانه اقتصادی برای همه فراهم شود.

سفیر ارمنستان در ایران به جامعه ارمنی مقیم در کشورمان پرداخت و گفت: جامعه ارمنی از حمایت های جمهوری اسلامی رضایت دارند و همه معتقدیم که سطح روابط و همکاری بین ۲ کشور باید افزایش یابد.

تومانیان به شرایط اقتصادی ارمنستان اشاره کرد و گفت: تورم در کشور ارمنستان به شدت کاهش یافته و در حد ۲ تا سه درصد است و بانک‌های این کشور ثبات داشته و تسهیلات خوبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهند.

وی همچنین اظهار داشت: ارمنستان جزو کشورهای اوراسیا است و پس از تفاهم نامه ایران با این کشورها به عنوان عضو ناظر می توان به افزایش سطح همکاری‌ها تکیه کرد.

تومانیان در ادامه سخنان خود بیان کرد: برق و گاز بین ۲ کشور به صورت تهاتر مبادله می شود و دولت ارمنستان قول داده که حمل و نقل بین ۲ کشور را به سطح ترانزیت و راه آهن گسترش دهد.

وی با بیان اینکه روابط تجاری و مبادلات کالا بین ۲ کشور ایران و ارمنستان می تواند تا پنج برابر افزایش یابد، به سفر خود به استان قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت‌های مستقر در شهر صنعتی البرز بسیار برای همکاری های اقتصادی با ارمنستان مجذوب کننده هستند.

تومانیان یادآور شد: ایران کشور بزرگی است و فرصت بازدید از تمام زوایای فرهنگی و اقتصادی آن وجود ندارد، اما تاکنون چهار مرتبه از استان قزوین بازدید کرده ام.

 

رضا گروسی: حضور سفرا در قزوین فرصتی برای تقویت مبادلات تجاری با خارج است

فرماندار البرز گفت: مدیران واحدهای صنعتی در قزوین باید همواره از فرصت حضور سفرای خارجی در راستای تقویت مبادلات تجاری و برقراری تفاهم نامه های اقتصادی استفاده کنند.

رضا گروسی بعدازظهر روز گذشته در نشست مشترک مدیران صنایع شهر صنعتی البرز با آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران افزود: هدف از این دیدار کشف منشأ تفاهم و گره گشایی در حوزه واحدهای تولیدی است و مدیران باید از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببرند.

وی اضافه کرد: بدون شک سفیر کشور ارمنستان در ایران نیز دارای دغدغه‌های اقتصادی و تجاری است که دیدار از واحدهای صنعتی می‌تواند پاسخ مناسبی قلمداد شود.

گروسی با بیان اینکه ایران و ارمنستان می‌توانند مبادلات تجاری خود را به سطحی بسیار گسترده‌تر از وضعیت موجود افزایش دهند، تاکید کرد: بازدید مسئولان ۲ کشور از یکدیگر به شناخت بیشتر ظرفیت‌های اقتصادی و رهنگی منجر می‌شود و لازم است که این روند ادامه یابد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։