Print this page
سه شنبه, 14 آبان 1398 12:12

در نشست شورای امنیت؛ ایران یکجانبه‌گرایی آمریکا را تضعیف‌کننده نقش زنان در صلح و امنیت دانست

اسحاق آل حبیب نسبت به "اثرات ویرانگر اقدامات قهریه یکجانبه" آمریکا علیه مردم کشورها هشدار داد که می‌تواند "نقش سازنده زنان در ارتقای صلح و امنیت را تضعیف کند".

«آلیک» - معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد نسبت به "اثرات ویرانگر اقدامات قهریه یکجانبه" آمریکا علیه مردم کشورها هشدار داد که می‌تواند "نقش سازنده زنان در ارتقای صلح و امنیت را تضعیف کند".

به گزارش ایرنا، اسحاق آل حبیب امروز سه شنبه در نشست شورای امنیت که با موضوع "زنان و صلح و امنیت" برگزار شد، افزود: اطمینان از امنیت زنان در درگیری های مسلحانه همچون ارتقای نقش آنان در پیشگیری و حل مناقشه جزو اهداف شریفی است.

وی ادامه داد: تحقق این اهداف نیاز به یک رویکرد جامع و همچنین راه حل‌های واقع‌بینانه و عملی دارد. در اصل، موثرترین راه برای تأمین امنیت زنان در درگیری‌های مسلحانه، در وهله نخست، جلوگیری از وقوع آنها است.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در منطقه خاورمیانه این مساله از اهمیت اساسی برخوردار است، جایی که زنان و دختران همچنان از چرخه تباهی درگیری‌های مسلحانه رنج می برند.

آل حبیب شدیدترین رنج زنان در مواجهه با اشغال خارجی را متوجه زنان فلسطینی دانست و اظهار کرد: ده‌ها سال رنج‌های وحشتناک و شدید زنان و دختران فلسطینی بدون پایان دادن به اشغال خارجی نمی تواند خاتمه یابد.

وی یادآور شد: این همان چیزی است که این شورا باید دهه ها قبل به آن دست می یافت اما بدبختانه شکست خورد. ناتوانی شورا در حمایت از زنان و دختران فلسطینی منجر به کشته شدن، بازداشت، شکنجه، آوارگی و نقض سیستماتیک حقوق اساسی آنها شده است.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: این بی اقدامی مداوم شورا، اشغالگران را بیشتر جسور کرد، رنج زنان و دختران فلسطینی را افزایش داد و باعث شد صدای میلیون‌ها نفر در طول ده‌ها سال نشنیده و بی‌توجه بماند.

آل حبیب با یادآوری اظهارات وزیر روابط و همکاری بین المللی آفریقای جنوبی که در شورای امنیت گفته بود اعضای شورا باید از خود بپرسند، "چگونه می توان در مواجهه با چنین موارد تخلف از تصمیمات خودمان، در صلح و امنیت به این شورا اعتقاد داشت"، گفت: هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند رنج زنان را در درگیری مسلحانه پایان دهد مادامی که قطعنامه‌ها و تصمیمات شورا بدون اجرا می‌مانند.

وی همچنین به تاثیر منفی تروریسم و افراط گرایی خشن بر زندگی زنان اشاره کرد و افزود: تلاش های واقعی برای محافظت از زنان در برابر چنین موارد شومی لازم است. به همین ترتیب، زنان قربانیان اصلی خشونت جنسی به عنوان یک تاکتیک جنگ و تروریسم هستند.

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: برای پایان دادن به این جنایات وحشیانه و بی‌رحمانه، باید پاسخگویی جدی و قوی ارتقا یابد. در هر صورت، ما نباید اهمیت توانمندسازی زنان را به عنوان یک عامل اساسی در پیشگیری و حل مناقشه و همچنین تلاش‌های گسترده‌تر برای حفظ صلح و امنیت بین المللی نادیده بگیریم.

آل حبیب اضافه کرد: در این زمینه، ما نباید از اثرات ویرانگر اقدامات قهریه یکجانبه  که هیچ تمایزی بین زن و مرد ایجاد نمی کند، نقض حقوق اساسی انسانی هر دو و در نهایت تضعیف نقش سازنده‌ای که زنان می‌توانند در ارتقای صلح و امنیت داشته باشند، چشم‌پوشی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان قربانی تجاوز، تهاجم نظامی خارجی، تروریسم و اقدامات قهریه یکجانبه، اقدامات بزرگی را به کار می گیریم تا زنان بتوانند در ایجاد جامعه‌ای امن، پایدار و مرفه، نقش ایفا کنند. آنها در زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه ما شرکای فعالی هستند و تاکنون دستاوردهای بزرگی کسب کرده‌اند. با این وجود، ایران مصمم است از توانمندسازی زنان و دختران در همه زمینه‌های زندگی اطمینان حاصل کند.

اخبار مرتبط