فا

سیاست

چهارشنبه, 22 آبان 1398 09:31

رئیس سنای بولیوی رئیس جمهوری موقت این کشور شد

رئیس سنای بولیوی و از رهبران مخالفان رئیس جمهوری مستعفی این کشور، ریاست جمهوری موقت را برعهده گرفت.

«آلیک» - جینین آنیز رئیس سنای بولیوی و از رهبران مخالفان رئیس جمهوری مستعفی این کشور، ریاست جمهوری موقت را برعهده گرفت.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنیز که در جلسه روز گذشته سنای بولیوی و در غیاب اعضای حزب «حرکت برای سوسیالیسم» بر کرسی ریاست این نهاد قانونگذاری نشسته بود، اعلام کرد که ریاست جمهوری موقت این کشور را برعهده می‌گیرد.

به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای قاره آمریکا از دولت لاپاز خواست تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ مهر ماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام کند و به برگزاری انتخابات مجدد تن دهد.

 روز یکشنبه ۱۹ آبان ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، اوو مورالس رئیس جمهوری پیشین این کشور مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی اظهار داشت: استعفای خود را تقدیم می‌کنیم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

قانونگذاران بولیویایی پیشتر اعلام کرده بودند که با توجه به عدم حضور نمایندگان حزب حرکت برای سوسیالیسم، سنای این کشور حدنصاب لازم برای بررسی استعفای مورالس را ندارد.

اما در جلسه روز گذشته سنای بولیوی، به رغم اینکه نمایندگان حزب مورالس همچنان غایب بودند، آنیز که دومین نائب‌رئیس این مجلس بود، ریاست جلسه را به عهده گرفته و اعلام ریاست جمهوری کرد.

مورالس روز دوشنبه پس از دریافت پناهندگی از مکزیک، بولیوی را ترک کرد.

 

مورالس اعلام ریاست جمهوری موقت توسط رئیس سنا را محکوم کرد

اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی اعلام ریاست جمهوری موقت توسط رهبران مخالفان در سنای این کشور را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مورالس اعلام ریاست جمهوری موقت توسط جینین آنیز نائب‌رئیس دوم سنای بولیوی را که در نشست روز گذشته به ریاست این مجلس رسید، "خودسرانه" خواند و آن را محکوم کرد.

مورالس که پس از استعفا از مقام ریاست جمهوری، از مکزیک درخواست پناهندگی کرده و به این کشور رفت، این اقدام آنیز را "ضربه‌ای فریبکارانه و فاجعه‌آمیز" دانست.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։