فا

سیاست

یکشنبه, 10 آذر 1398 11:39

توصیه چین به اروپا و آمریکا؛ تعجیل در اینستکس و لغو تحریم های ایران

معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین ضمن اینکه از کشورهای اروپایی خواست در اجرایی کردن اینستکس تعجیل کنند از آمریکا هم خواست تحریم های ایران را لغو کند و به مسیر صحیح اجرای برجام بازگردد.

«آلیک»- معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین ضمن اینکه از کشورهای اروپایی خواست در اجرایی کردن اینستکس تعجیل کنند از آمریکا هم خواست تحریم های ایران را لغو کند و به مسیر صحیح اجرای برجام بازگردد.

به گزارش ایرنا «ماجائو شی» معاون وزیر خارجه چین امروز در کنفرانس خبری مشترک با «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران در پکن با بیان اینکه چین و ایران تمام تلاش خود را برای حفظ برجام بکار خواهند گرفت علت اصلی بحران فعلی هسته ای ایران را مربوط به خروج آمریکا از برجام و سیاست فشار حداکثری علیه تهران عنوان کرد.

او با اشاره به دیدار و نشست امروز خود با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه چین گفت: در این نشست ما در مورد وضعیت فعلی مساله هسته ای ایران و اجرای آن دیدگاه های عمیقی رد و بدل کردیم و اجماع مناسبی هم حاصل شد.

وی چین و ایران را شرکای استراتژیک یکدیگر خواند و گفت: پکن همیشه روابط چین و ایران را از منظر استراتژیک و بلند مدت دنبال می کند و به دنبال توسعه این روابط است.

«ماجائو شی»  با اشاره به ضرورت رعایت دیدگاه های سران دو کشور افزود: ما باید اعتماد متقابل را تقویت،  همکاری های عملی را در همه ابعاد عمیق تر و محتوای آن را غنی سازی کنیم تا مشارکت استراتژیک جامع دو کشور در خدمت منافع دو کشور قرار گیرد.

معاون وزیر خارجه چین، مساله هسته ای ایران را بخشی جدایی ناپذیر از همکاری های استراتژیک بین دو کشور خواند و گفت: در نشست امروز توافق کردیم ارتباط و همکاری بیشتر را تقویت کنیم تا از منافع مشترک دو کشور و جامعه جهانی حمایت کنیم.

او همچنین از برجام به عنوان یک دستاورد بسیار مهم دیپلماسی و چند جانبه یاد کرد که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل است و گفت: برجام به یک توافق مهم نظم بین المللی بر اساس قوانین بین المللی تبدیل شده است و باید بطور موثر حفظ شود.

معاون وزیر خارجه چین گفت: حفظ برجام نیازمند تحمل چند جانبه گرایی و حاکمیت قانون و نفی یک جانبه گرایی و پرهیز از هژمونی است.

«ماجائو شی»  سیاست ایران و چین را حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران عنوان کرد و گفت: ایران تاکید کرده است که کلیه مراحل کاهش تعهداتش تحت برجام قابل برگشت است و آژانس انرژی هسته ای نیز ضمن تایید این موارد، در حال نظارت بر برجام است.  

وی از همه طرف های برجام خواست تا ضمن حفظ برجام در ارتباط با اختلافات ناشی از این قرارداد بین المللی به کمیسیونی که در چارچوب کمیسیون مشترک طراحی شده است رجوع کنند.

معاون وزیر خارجه چین با اشاره به اینکه پکن همچنین از آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه نظارت و تایید اجرای برجام به شیوه ای عینی و بی طرفانه پشتیبانی می کند گفت: چین و ایران بر اجرای کامل و موثر برجام پایبند خواهند بود و معتقدند تهران باید از منافع اقتصادی قانونی ناشی از اجرای ان برخوردار باشد.

این مقام چینی تاکید کرد حفظ و اجرای برجام تنها راه درست حل مساله هسته ای ایران و کاهش تنش های فعلی است با انجام این کار ضمن تقویت رژیم منع گسترش سلاح های هسته ای بین المللی، صلح و ثبات را در خاورمیانه تقویت خواهیم کرد و به منافع مشترک جامعه بین المللی خدمت می کنیم چین به همکاری با همه طرف ها ادامه خواهد داد و در این زمینه تلاش های بی وقفه ای انجام دهد.

 «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (شنبه) به دعوت همتای چینی و به منظور برگزاری نشست مشورتی با معاون وزیر خارجه چین وارد پکن شد.

نشست مشورتی مشترک ایران و چین در مورد برجام، امروز یکشنبه با حضور «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «ما جائو شی» معاون وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین و با هدف بررسی آخرین تحولات برجام و پیرامون آن در پکن برگزار شد.

در این نشست همچنین در مورد نشست کمیسیون مشترک برجام که هفته آینده در سطح معاونان وزیر در وین برگزار می شود بحث و گفت و گو شد، در کمیسیون مشترک برجام آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام از سوی همه طرف ها بررسی می‌شود.

با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، احیای تحریم‌های هسته‌ای و محقق نشدن وعده‌های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طرف‌های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف ۶۰ روز به تعهدات خود در زمینه‌های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در چهار گام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف ۳۰۰ کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی‌شده، افزایش سطح غنی‌سازی به ۴.۵ درصد و برداشتن محدودیت‌ها روی فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است.

گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از صبح روز پانزدهم آبان با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات فردو و غنی‌سازی ۴.۵ درصدی در این تاسیسات (از نیمه شب شانزدهم آبان) آغاز شد.

 

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։