فا

سیاست

شنبه, 21 دی 1398 11:31

نخست وزیر ژاپن عازم خاورمیانه شد

نخست وزیر ژاپن امروز به عنوان بخشی از تلاش‌های توکیو برای کمک به کاهش تنش در منطقه، سفر پنج روزه خود به خاورمیانه را آغاز کرد.

«آلیک» - آبه شینزو نخست وزیر ژاپن امروز شنبه به عنوان بخشی از تلاش‌های توکیو برای کمک به کاهش تنش در منطقه، سفر پنج روزه خود به خاورمیانه را آغاز کرد.

به گزارش ایرنا از کیودو، در این سفر قرار است نخست وزیر ژاپن از کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عمان دیدار کند کشورهایی که ژاپن از آنها به عنوان بازیکنان مهم در تثبیت اوضاع در خاورمیانه نام می برد.

این سفر همزمان با اعزام پرسنل و تجهیزات نیروهای دفاع از خود ژاپن به خلیج عمان و بخشی از دریای عرب برای کمک به امنیت حمل و نقل دریایی از طریق ارتقاء قابلیت های جمع آوری اطلاعات است.

آبه قبل از عزیمت از فرودگاه هاندا توکیو در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ژاپن ابتکار عمل خود را برای انجام قاطعانه دیپلماسی صلح با هدف کاهش تنش ها و تثبیت اوضاع در منطقه انجام می دهد.

او گفت از سه کشور مذکور می خواهد از اعزام نیروهای دفاع از خود ژاپن به منطقه حمایت کنند زیرا اطمینان از ایمنی کشتی های تجاری ژاپنی که در آنجا کار می کنند بسیار مهم است.

در عربستان سعودی، آبه قصد دارد روز یکشنبه با پادشاه و ولیعهد این کشور دیدار کند وی روز دوشنبه برای ملاقات با ولیعهد شیخ محمد بن زید آل نهیان به امارات متحده عربی سفر می کند در عمان نیز پیش بینی می شود نخست وزیر ژاپن روز سه‌شنبه با سید اسعد بن طارق بن تیمور آل سعید معاون نخست وزیر در امور بین الملل و همکاری های بین المللی و نماینده ویژه سلطان عمان گفت و گو کند.

آبه به دنبال این است که نقش خود را برای ایجاد ثبات در خاورمیانه انجام دهد جایی که ژاپن بیشترین واردات نفت خام خود را از آن منطقه انجام می دهد همکاری های بیشتر با عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عمان به عنوان همکاری برای تامین انرژی پایدار تلقی می شود.

پیش از این برخی مقامات ژاپنی از احتمال لغو این سفر به دلیل ترور سردار سلیمانی در عراق توسط آمریکا و افزایش تنش ها خبر داده بودند.

ژاپن علیرغم ماه ها کشمکش بین تهران و واشنگتن در مورد توافق هسته ای سال ۲۰۱۵، روابط خوبی با ایران و آمریکا دارد آبه از همه طرف های درگیر خواسته است تا از افزایش تنش خودداری کنند.

نخست وزیر قرار است روز چهارشنبه به ژاپن برگردد.

اخبار مرتبط

 • نخست وزیر ژاپن سفر خود به خاورمیانه را لغو کرد
  نخست وزیر ژاپن سفر خود به خاورمیانه را لغو کرد

  رسانه های ژاپن اعلام کردند آبه شینزو برنامه سفر خود به خاورمیانه را که برای اواسط ماه جاری میلادی برنامه ریزی کرده بود، پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق لغو کرد.

 • تركيه كشوری با بحران های نهفته
  تركيه كشوری با بحران های نهفته

  از مهم ترین عوامل مورد توجه قرار گرفتن غرب آسیا، قرار گرفتن قلب جهان در این منطقه است که مورد تایید جغرافی دانان سیاسی جهان می باشد. از طرفی دیگر سوق الجیشی یا استراتژیک بودن منطقه بدلیل ایجاد حاشیه حلالی شکل جهت محدود کردن امپراطوری که به آب های آزاد دسترسی نداشت، سالیان متمادی توجه کشورهای غربی و خصوصا ایالات متحده آمریکا را به خود جلب نموده است.

 • سایکس-پیکو را فراموش کنید، معاهده سور است که خاورمیانه مدرن را تشریح می کند
  سایکس-پیکو را فراموش کنید، معاهده سور است که خاورمیانه مدرن را تشریح می کند

  این مقاله توسط نیک دانفورت نگاشته شده و در وب سایت فارین پالیس در تاریخ دهم آگوست 2015 منتشر گردیده است.
  نود و پنج سال پیش در چنین روزی، در حومه پاریس در ناحیه سور و در کارخانه چینی سازی، دیپلمات های اروپایی گرد هم آمدند تا خاورمیانه را در میان خاکسترهای امپراتوری عثمانی، تقسیم کنند.

 • دکتر حسین دهشیار: جهان در یک سراشیبی قرار دارد که نقشه جهان را تغییر خواهد داد
  دکتر حسین دهشیار: جهان در یک سراشیبی قرار دارد که نقشه جهان را تغییر خواهد داد

  دوشنبه مورخ 17 اسفند ماه 1394، آخرین جلسه سخنرانی ماهانه موسسه هور در سال 1394، تحت عنوان «تحلیل مسایل روز منطقه ای و پیامدهای آن» برگزار گردید. سخنران مهمان در این جلسه دکتر حسین دهشیار، استاد دانشگاه علامه طباطبائی بود که در خصوص مسایل روز منطقه ای و پیامدهای تقابل قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای در خاورمیانه به سخنرانی پرداخت.

 • دیدگاه - "تحرکات جدید نظامی روسیه در سوریه: علل، پیامدها و سناریوها"
  دیدگاه - "تحرکات جدید نظامی روسیه در سوریه: علل، پیامدها و سناریوها"

  سری جدید مجموعه راهبرد‌های پژوهشی رسانه‌ ای و کاربردی با موضوع "تحرکات جدید نظامی روسیه در سوریه: علل، پیامدها و سناریوها" در آبان ماه سالجاری توسط واحد پژوهش های کاربردی برون مرزی منتشر شد.

 • "ژئوپلیتیک جدید خاورمیانه و سیاست خارجی ترکیه"؛
  "ژئوپلیتیک جدید خاورمیانه و سیاست خارجی ترکیه"؛

  نشست شنبه نهم خرداد 1394 گروه ترکیه شناسی پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه با عنوان «ژئوپليتیک جدید خاورمیانه و سیاست خارجی ترکیه» و با سخنرانی دکتر افشین زرگر عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد کرج برگزار شد. دکتر اسدالله اطهری مدیر گروه ترکیه شناسی، اعضای گروه ترکیه شناسی و پژوهشگران مهمان پژوهشکده در این نشست حضور داشتند.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։