فا

سیاست

دوشنبه, 23 دی 1398 11:25

آلمان، انگلیس و فرانسه خواهان پایبندی ایران به برجام شدند

رهبران کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان روز گذشته در بیانیه مشترکی از ایران خواستند که به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی بازگردد.

«آلیک» - رهبران کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان روز گذشته در بیانیه مشترکی از ایران خواستند که به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی بازگردد.

به گزارش ایرنا و به نقل از رویترز، در بیانیه مشترک رهبران سه کشور اروپایی که توسط دفتر امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه منتشر شده آمده است که ما از ایران می خواهیم که تمام اقدامات متناقض با توافق برجام را بازگردانده و به رعایت کامل این توافق برگردند.

در بیانیه رهبران سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه همچنین تاکید شده که ما از ایران می خواهیم که از اقدامات خشونت آمیز یا گسترش سلاح های هسته ای خودداری کند، ما برای حفظ ثبات منطقه آماده همکاری با ایران در این برنامه هستیم.

سرانجام مهلت دوماهه تعیین‌شده از سوی ایران برای برداشتن گام‌های رو به جلو و ملموس از سوی اروپایی‌ها با هدف نجات برجام یکشنبه شب گذشته پایان یافت و جمهوری اسلامی شامگاه یکشنبه (۱۵ دی) در بیانیه‌ای از جزییات گام پنجم و نهایی پرده برداشت.

بر پایه این بیانیه، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و پس از این برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

البته دو موضوع «همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» همچنان که پیشتر جریان داشته و نیز «بازگشت‌پذیری» در این بیانیه لحاظ و تصریح شده «در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می‌باشد».

این گام نهایی که هیچ محدودیتی را در تعداد سانتریفیوژها نمی‌پذیرد، همانند گام‌های قبلی ایران بر پایه بندهای ۲۶ و ۳۶ برداشته ‌شده‌است. دو ماه پیش در همین روزها بود که گام چهارم در «فُردو» برداشته‌ شد و گازرسانی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ این سایت در دستور کار قرار گرفت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։