فا

سیاست

سه شنبه, 08 بهمن 1398 09:46

سفیر سابق انگلیس: لندن باید برای نجات برجام تلاش کند

سفیر سابق انگلیس در ایران روز گذشته گفت: لندن برای تأمین منافع خود در خاورمیانه باید با شرکای اروپایی برای نجات توافق هسته‌ای ایران همکاری کند.

«آلیک» - ریچارد دالتون سفیر سابق انگلیس در ایران روز گذشته گفت: لندن برای تأمین منافع خود در خاورمیانه باید با شرکای اروپایی برای نجات توافق هسته‌ای ایران همکاری کند.

به گزارش ایرنا، دالتون در کنفرانس انرژی منا به تارنمای نشنال گفت: انگلیس باید سعی کند توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» را به عنوان بخشی از نقش جدید خود در مرحله بین‌المللی پس از برگزیت تقویت کند.

دالتون افزود: برجام بخشی از منافع امنیتی انگلیس است. این توافق در حال اجرا بود و همچنان یک عامل مهم برای حفظ اهداف ما در خاورمیانه است.

دالتون که از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ سفیر انگلستان در ایران بود، پیوستن لندن به سیاست فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران را اشتباه فاحش خواند.

سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه ۲۴ دی‌ماه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که مکانیسم حل اختلاف در این توافق بین‌المللی را فعال کردند.

وزیر امور خارجه آلمان چندی پیش در گفت‌وگو با روزنامه "بیلد آم زونتاگ" از ایران خواست به تعهداتش در برجام پایبند بماند و به غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا پایان دهد.

این اظهارات دولتمردان اروپایی در حالی مطرح شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به ۲ سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

براین اساس، تهران با صدور بیانیه‌ای، شروع گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی را اعلام کرد که طبق آن، ایران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای خود را فقط براساس نیازهای فنی‌اش پیش خواهد برد و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։