فا

سیاست

یکشنبه, 10 فروردين 1399 19:45

درخواست پاپ برای پایان درگیری‌ها در جهان بعد از فراخوان گوترش

رهبر کاتولیک‌های جهان امروز از درخواست دبیرکل سازمان ملل برای پایان درگیری ها و برقراری آتش‌بس جهانی به‌منظور تمرکز بر مقابله با ویروس کرونا، حمایت کرد.

«آلیک» - پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان امروز یکشنبه از درخواست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل برای پایان درگیری ها و برقراری آتش‌بس جهانی به‌منظور تمرکز بر مقابله با ویروس کرونا، حمایت کرد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری رویترز از واتیکان، پاپ در سخنرانی هفتگی خود که از کتابخانه رسمی اش به جای میدان سنت پیتر ادا می شد، تاکید کرد که ویروس کرونا، مرز نمی شناسد.

وی همچنین از همه خواست دست از هر نوع خصومت های ستیزه جویانه بردارند و از ایجاد راه هایی برای تسهیل کمک ها، تلاش های دیپلماتیک و توجه به افراد آسیب پذیرتر، دفاع کنند.

براساس آخرین آمار، بیش از ۶۶۲ هزار و ۷۰۰ نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده و ۳۰ هزار و ۷۵۱ نفر جان باخته اند.

حدود یک سوم از این مرگ و میرها در ایتالیا رخ داده، کشوری که آمار مبتلایان به کرونا در آن تا روز شنبه از مرز ۱۰ هزار نفر گذشت.

شش مورد ابتلا در شهر واتیکان مورد تائید قرار گرفته و متیو برونی سخنگوی واتیکان گفته که آزمایش روی این افراد پس از مبتلا شدن یک کشیش انجام شده است.

برونی در عین حال یادآور شد که پاپ و حلقه نزدیکان وی به این بیماری مبتلا نشده اند.

تاثیرات اجتماعی بیماری همه گیر کووید-۱۹ با برهه های سختی چون جنگ جهانی دوم، بحران مالی سال ۲۰۰۸ و شیوع آنفلوانزای اسپانیایی در سال ۱۹۱۸میلادی که حدود ۵۰ میلیون نفر را در سراسر جهان به کشتن داد، مقایسه شده است.

براساس این گزارش، سازمان ملل درصدد میانجیگری برای پایان دادن به درگیری ها در کشورهایی چون سوریه، یمن و لیبی است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از این هشدار داده که در کشورهای جنگ زده، نظام بهداشتی فروپاشیده است.

در همین حال، پاپ فرانسیس از مقام های جامعه جهانی خواست نسبت به مشکلات ایجاد شده در زندان ها به دلیل شیوع کرونا، حساسیت نشان دهند.

زندانیان در برخی کشورها از جمله ایتالیا دست به شورش زده اند. پیشتر در ماه جاری دستکم شش زندانی در شورش زندان های ایتالیا جان باختند. همچنین روز یکشنبه زندانیان زندانی در شمال شرقی تایلند شورش کردند.

رویترز در پایان این گزارش تاکید کرد که زندانیان در برخی کشورها از جمله آلمان، ایران و سودان به منظور کاهش فشار بر سیستم های زندان، آزاد شده اند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։