فا

سیاست

یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 12:16

اولیانوف: تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بجایی نمی‌رسد

میخاییل اولیانوف اظهار داشت: در صورتی که آمریکا نتواند قطعنامه‌ای را در شورای امنیت برای تمدید تسلیحاتی ایران به تصویب برساند به گزینه دیگری روی خواهد آورد هر چند که به عقیده ما تلاش این کشور بجایی نمی‌رسد.

«آلیک» - میخاییل اولیانوف نماینده دایم روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: در صورتی که آمریکا نتواند قطعنامه‌ای را در شورای امنیت برای تمدید تسلیحاتی ایران به تصویب برساند به گزینه دیگری روی خواهد آورد هر چند که به عقیده ما تلاش این کشور بجایی نمی‌رسد.

وی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و در واکنش به توطئه‌های اخیر آمریکا علیه ایران با هدف بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران این مطلب را بیان کرد و اظهار داشت: آمریکا می‌خواهد مساله را به گونه‌ای وانمود کند که واشنگتن موقعیت شرکت کننده در برجام را با توجه به بند دهم قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حفظ می‌کند، در این صورت آمریکا حق برای احیای تحریم‌های سازمان ملل را که در قطعنامه ۲۲۳۱ در شرایط خاص پیش‌بینی شده پیدا خواهد کرد.

اولیانوف تصریح کرد: ‌می‌توان پیش‌بینی کرد که آمریکا به عنوان بهانه به تعلیق بخشی از تعهدهای ایران در چارچوب برجام استناد می‌کند. هدف اصلی واشنگتن تا آنجا که می‌توان درک کرد این است که این طرح را تا ۱۸ ماه اکتبر ۲۰۲۰ که تحریم تسلیحاتی ایران به سر می‌رسد به اجرا درآورد.

وی ادامه داد: مقام‌های آمریکایی نابودی برجام را که منفور دولت آمریکا شده، هدف گرفته اند اگرچه این اقدامات کاملا پوچ و استهزاء عقل سالم بنظر می‌رسد.

 

آمریکا نمی تواند مکانیسم ماشه را بکار اندازد

مقام روس در واکنش به این پرسش که آیا آمریکا می‌تواند مکانیسم ماشه را در حالی که از برجام خارج شده بکار بگیرد؟ گفت: همه می‌دانند که آمریکا روز هشتم ماه می سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و به هیچ وجه این کشور را نمی‌توان عضو برجام خواند. این به آن معنی است که واشنگتن نمی‌تواند ازنظر حقوقی، سیاسی و اخلاقی، ساز و کار برقراری مجدد تحریم‌های سازمان ملل را بکار اندازد اما  آنها برای این منظور تلاش خواهند کرد.

وی افزود: مکانیسم ماشه یا ساز و کار احیای تحریم‌های سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ بخش اصلی یک توافق شکننده و حساس بود که امکان پذیرفتن برجام را فراهم کرد.

اولیانوف افزود: در جریان مذاکرات، همه شرکت کنندگان برجام بطور داوطلبانه به گذشت‌هایی برای رسیدن به هدف مشترک تن دادند. این شامل روسیه، ایران و آمریکا می‌شود.

مکانیسم ماشه، بخش نهایی از ساز وکار حل اختلاف ذیل برجام است که می‌تواند قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد را که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تعلیق شده بودند، باز گرداند.

 

تلاش آمریکا برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران با برجام ناکام می‌ماند

وی در واکنش به سوال دیگر ایرنا که آیا آمریکا می‌تواند در تلاش برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران با برجام موفق شود، اظهار کرد: تلاش‌ها برای مرتبط کردن برجام با برنامه موشکی ایران پایه و اساس حقوقی ندارد و روسیه بارها این مورد را گوشزد کرده است و ما معتقدیم که تلاش آمریکا برای ارتباط دادن برنامه موشکی ایران به برجام ناکام خواهد ماند.

 

تماس‌ها درباره برجام جریان دارد

نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام هم به ایرنا گفت: تاریخ برگزاری کمیسیون مشترک برجام هنوز معلوم نیست، در شرایط شیوع همه گیر کرونا برگزاری چنین نشستی مساله ساز است.

وی گفت: اما تماس‌های دیپلماتیک بین شرکت کنندگان برجام در سطوح مختلف در پایتخت‌های کشورهای عضو و وین جریان دارد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։