فا

سیاست

چهارشنبه, 17 ارديبهشت 1399 08:35

ایران ادعای آمریکا در مورد رفتار با مسافران افغان را طنز تلخ خواند

وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به ادعای اخیر ایالت متحده در مورد کشته شدن مسافران افغان اعلام کرد: اتهامات رژیم آمریکا علیه ایران، یک طنز تلخ است.

«آلیک» - وزارت امور خارجه ایران شامگاه دیشب در پاسخ به ادعای اخیر ایالت متحده در مورد کشته شدن مسافران افغان اعلام کرد: اتهامات رژیم آمریکا علیه ایران، یک طنز تلخ است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به موضع گیری وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه توییتری نوشت: ایران روابط مستحکمی با افغانستان دارد و برای کمک به رهبران افغانستان برای تشکیل دولت فراگیر پیشرو است.

براساس پیام توییتری وزارت امور خارجه ایران، اتفاقی که برای اتباع افغانستان در هرات افتاد، غم انگیز است و ارتباطی به ایران ندارد. ادعای رژیم آمریکا یک "طنز تلخ" است. رژیم آمریکا یک جنایتکار جنگ و حامی دولت تروریسم در سراسر کشور است.

سفارت آمریکا در کابل روز گذشته در صفحه توییتری خود نوشت: ما با دولت افغانستان، جامعه مدنی و مردم در مورد گزارش های قتل و بدرفتاری با مهاجرین افغان در امتداد مرز با ایران نگرانی های مشترک داریم.

سفارت آمریکا همچنین از تصمیم کابل برای راه اندازی تحقیقات در مورد ایران ابراز حمایت کرد.

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر غرق شدن چندین مهاجر افغان در مرز ایران محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد: هیأتی را برای بررسی ادعای رسانه های افغانستان مبنی بر فوت شدن شماری از مهاجران غیر قانونی افغان در امتداد رودخانه هریرود در خاک ایران انتخاب کرده است.

ایران و افغانستان بیش از ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که شماری از افغان ها در سال‌های گذشته و اکنون بصورت قاچاق برای یافتن کار وارد خاک ایران می شوند که گاهی با برخورد سربازان ایرانی مواجه می شوند، زیرا قاچاقچیان مواد مخدر نیز از همین مناطق برای انتقال مواد مخدر استفاده می کنند و شناسایی آنها بسیار دشوار است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։