فا

سیاست

پنج شنبه, 19 تیر 1399 08:44

واعظی: همکاری‌های راهبردی ایران و چین دربردانده منافع دو کشور است

محمود واعظی تاکید کرد: برنامه همکاری‌های راهبردی ایران و چین از موضع برابر، بر مبنای دیدگاه‌های مشترک و دربردانده منافع راهبردی دو کشور است.

«آلیک» - رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: برنامه همکاری‌های راهبردی ایران و چین از موضع برابر، بر مبنای دیدگاه‌های مشترک و دربردانده منافع راهبردی دو کشور است.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز گذشته در حساب کاربری خود در توییتر به زبان‌های فارسی، انگلیسی و چینی افزود: برنامه همکاری‌های راهبردی ایران و چین از موضع برابر، بر مبنای دیدگاه‌های مشترک و با هدفگذاری حمایت از چندجانبه‌گرایی طراحی می‌شود و ترسیم‌کننده چشم‌انداز مراودات میان‌مدت و بلندمدت دو کشور در حوزه‌های مختلف و دربردارنده منافع راهبردی دو کشور است.

رییس دفتر رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در پایان جلسه هیات دولت در گفت‌و گو با خبرنگاران با بیان اینکه امضای اسناد راهبردی برای تعریف نقشه راه آینده روابط بین کشورها اقدام متداولی است، اظهار داشت: متاسفانه یک خط تبلیغی تخریبی علیه گسترش روابط ایران با همسایگان و بخصوص چین و روسیه از خارج از ایران آغاز و هدایت شده است که امروز برخی‌ها در داخل آن را تداوم بخشیده‌اند.

واعظی با تاکید بر اینکه در وضعیت موجود لازم است نسبت به فضای سیاسی که برخی در داخل کشور بوجود می‌آورند، مراقبت بیشتری کنیم، تصریح کرد: برای نمونه در این روزها که آمریکا هر روز فشار خود بر کشور را بیشتر می‌کند، تلاش وزارت خارجه کشورمان بر این است که روابط با همسایگان، با کشورهای آسیایی مثل هند، ژاپن، چین و روابط با روسیه و کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز روابط خوبی باشد.

وی اضافه کرد: متاسفانه این روزها شاهد هستیم که خط جدیدی برای تخریب روابط کشورمان با همسایگان و به ویژه چین ایجاد شده و این هم خطی است که ابتدا از خارج وارد شد و تلاش زیادی شد که ارتباط ایران با چین و روسیه به عنوان دو کشور عضو دائم شورای امنیت که خیلی هم خوب از مواضع ایران دفاع و حمایت کردند، بهم بریزد.

رییس دفتر رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از حدود ۲ سال قبل جلساتی با روسیه و چین و همچنین با برخی از کشورهای دیگر داشتیم تا کلیات روابطمان را تنظیم کنیم و به سندی راهبردی به عنوان نقشه راه آینده روابط متقابل برسیم. این نقشه راه که در آن مسیر گسترش روابط دولت‌ها و بخش‌های خصوصی تعریف می‌شود، بین بسیاری از کشورها امضا شده و می‌شود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։