فا

سیاست

دوشنبه, 06 مرداد 1399 10:12

آلمان: با رئیس جمهور جدید هم، سیاست خارجی آمریکا تغییر نمی‌کند / روسیه نمی‌تواند به گروه ۷ برگردد

هایکو ماس تاکید کرد، روسیه تا زمانی که بحران اوکراین حل و فصل نشده باشد، نمیتواند دوباره به فرمت گروه هفت بپیوندد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد، روسیه تا زمانی که بحران اوکراین حل و فصل نشده باشد، نمیتواند دوباره به فرمت گروه هفت بپیوندد.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای گسترش نشست آتی گروه هفت و دعوت از رهبران روسیه، استرالیا، کره جنوبی و هند به واشنگتن ابراز تمایل کرده بود.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در مصاحبه با روزنامه راینیشر پست و بونر گنرال انسایگر تاکید کرد: دلیل جداسازی روسیه از نشست پیشین (گروه هشت)، الحاق شبه جزیره کریمه و مداخله در شرق اوکراین بود. تا زمانیکه این موضوع حل و فصل نشده باشد، من هیچ احتمالی برای وارد کردن روسیه به این فرمت نمیبینم.

روسیه در سال ۱۹۹۸ به گروه هفت ملحق شد و این گروه را به جی۸ تبدیل کرد، تا زمانی که سایر کشورهای عضو به بهانه اختلافات با مسکو بر سر بحران اوکراین و الحاق دوباره کریمه، به جای سوچی در بروکسل تشکیل جلسه دادند و مسکو از این گروه اخراج شد.

وزیر خارجه آلمان همچنین به کشورش و اتحادیه اروپا در مورد یک توهم هشدار داد. او گفت در صورت شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، سیاست خارجی ایالات متحده تغییری نخواهد کرد.

ماس گفت: هر کس در اروپا کارت برنده خود را بر روی یک تغییر در کاخ سفید گذاشته است، باید بداند که حتی در این صورت، دیگر همه چیز مانند گذشته راحت و ساده نخواهد بود. سیاست خارجی و امنیتی آمریکا تغییر کرده و این از زمان ترامپ رخ نداده است. ایالات متحده آمریکا نقش پلیس جهانی که زمانی برای خود قائل بود را دیگر نمی‌خواهد در مقیاس گذشته ایفا کند. اروپا باید در آینده با قدرت بیشتری در فکر چگونگی تأمین امنیت خود باشد.

هایکو ماس تأکید کرد که ایالات متحده در آینده نیز مهم‌ترین هم‌پیمان آلمان در خارج از حوزه اروپا خواهد ماند و به همین دلیل تلاش آلمان، به رغم تمام اختلاف نظرها، حفظ آینده مناسبات فراآتلانتیک با آمریکاست. او گفت: اینکه ارتباطات میان طرفین دشوارتر شده و آمریکایی‌ها بدون مشورت با شرکای اروپایی‌ خود تصمیم‌هایی اتخاذ می‌کنند را حالا دیگر آموخته‌ایم. البته ما در آینده هم به آمریکا نیاز داریم، و ناگفته نماند که آن‌ها هم به ما نیاز دارند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։