فا

سیاست

یکشنبه, 12 مرداد 1399 10:45

تحلیل‌گر سیاسی اسرائیلی: اسرائیل باید از آذربایجان حمایت کند، آذربایجان در عملیات قاچاق آرشیو هسته‌ای ایران کمک کرده است

راشل آوراهام  مقاله ای در سایت اسرائیل هایوم منتشر کرده که بیانگر عمق همکاری های استراتژیک اسرائیل و جمهوری آذربایجان در منطقه می باشد.

راشل آوراهام تحلیلگر ضد ایرانی و ضد ارمنی مرکز سفادی اسرائیل پس از درگیری های اخیر بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان مقاله ای در سایت اسرائیل هایوم منتشر کرده که بیانگر عمق همکاری های استراتژیک اسرائیل و جمهوری آذربایجان در منطقه می باشد.

این تحلیل گر با پیش کشیدن همان ادعاهای قدیمی سران باکو در خصوص اشغال منطقه قراباغ، وقایع خوجالی و آواره شدن یک میلیون آذربایجانی می نویسد:

«تنش بین ارمنستان و آذربایجان بار دگر آغاز شده است. در ۱۲–ام ژوئیه در منطقه تاووش، درگیریی ما بین دو کشور روی داد. از آن پس با وجود پاندمی کرونا، اعتراضات گسترده‌ای از طرف ارامنه دیاسپورا بر ضد آذربایجان شروع شده است و اکنون رادیو اروپای آزاد گزارش داده که ارمنستان، آذربایجان را متهم به شروع حمله نموده و دولت آذربایجان نیز این ادعا را رد کرده است. من بر این باورم که در طول این وقایع آنچه اهمیت حیاتی دارد، تشویق حکومت اسرائیل به ادامه حمایت از آذربایجان هست که یکی از معدودترین متحدین ما در دنیای اسلام به شمار می رود، آن هم در این زمان که نیاز مبرمی به آن داریم».

این نویسنده نیز پیرو اظهارات مقامات باکو و برندا شفر مشاور ارشد دفاع از دموکراسی اسرائیل آغاز گر تنش اخیر را ارمنستان دانسته و می نویسد:

«جامعه یهودیان آذربایجان از دولت آذربایجان حمایت می کنند و به گفته رابی ایسایف آذربایجانی‌ها تمام یهودی‌های جهان را با دید مثبت می نگرند و همیشه حامی آنها هستند. صدها سال است که مردم یهود به خوبی در آذربایجان زندگی می کنند. آنجا هیچ نشانی از یهودی ستیزی وجود ندارد. اسرائیل برای آذربایجان بسیار مهم است. آذربایجان میداند که اسرائیل همیشه حامی این کشور است و باید تاکید کنیم آذربایجان فقط یک حامی تجاری نیست بلکه یک حامی منطقه‌ای است».

این تحلیلگر در ادامه می گوید:

«طبق گزارش های غیر موثق رسانه‌های خارجی، آذربایجان در عملیات قاچاق آرشیو هسته‌ای ایران کمک کرده است از این رو یک آذربایجان قدرتمند که بتواند چشم و گوش اسرائیل در تهران باشد و از تجاوز ارامنه از خود دفاع کند، از بهترین منافع اسرائیل است. علی رغم این پاندمی دولت اسرایئل باید برای کمک به آذربایجان در این برهه حیاتی هر کاری که ممکن است انجام دهد».

 

لینک خبر: /https://www.israelhayom.com/opinions/israel-must-support-azerbaijan-especially-now

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։