فا

سیاست

چهارشنبه, 02 مهر 1399 13:25

کارشناس مسايل نظامی ارمنستان: جمهوری آذربايجان در حال آماده شدن برای اقدامات جدی است

کارِن ورتانسيان می گويد: «اظهارات نيکول پاشينيان که گفته بود «آرتساخ ارمنستان است و بس» به مدت ها قبل باز می گردد و جالب است که اکنون الهام علی اف آن را به خاطر می آورد».

«آلیک» - کارِن ورتانسيان کارشناس مسايل نظامی ارمنستان، در گفتگو با خبرگزاری Yerkir.am با اشاره به اظهارات رئيس جمهور آذربايجان مبنی بر اين که طرف ارمنستان، به ويژه نيکول پاشينيان با اظهارات خود مبنی بر اين که «آرتساخ ارمنستان است و بس» مذاکرات را با شکست روبرو کرده است می گويد: «بعد از نبردهای استان تاووش، جمهوری آذربايجان به خصوص الهام علی اف مشروعیت و اعتبار خود را از دست داده و زیر سوال قرار گرفته است. جمهوری آذربايجان برای نجات اعتبار و مشروعیت چهره اول کشور مشکل دارد و بايد کاری انجام دهد. از طرفی ديگر ترکيه فعالانه جمهوری آذربايجان را به اقدامات بسيار تند تشويق می کند».

ورتانسیان معتقد است که ترکيه به منظور ايجاد مشکل برای روسيه اين کارها را انجام می دهد و در چنين شرايطی اظهارات مقامات ترکيه نگران کننده است. آن ها دائماً جمهوری آذربايجان را تحريک و باعث وخامت اوضاع می شوند.

ورتانسیان در ادامه می افزاید: «وقتی اين اقدامات را در کنار هم قرار می دهيم، اين تصور ايجاد می شود که جمهوری آذربايجان در حال تدارک اقدامات جديدی در سطح اطلاعاتی، ديپلماتيک، سياسی و نظامی است».

ورتانسيان با اشاره به سخنان دیروز رئیس جمهور آذربایجان در مجمع عمومی سازمان ملل نیز می گوید  علی اف روز گذشته طی سخنرانی در سازمان ملل، ارمنستان را به اعزام گروه تروريستی به آذربايجان، جهت آمادگی برای جنگ متهم کرده و به عنوان مدرک، با اشاره به بررسی لايحه ايجاد نيروهای نظامی عمومی در ارمنستان تأکيد می کند  که اين عملکرد ارمنستان نشان دهنده آماده سازی برای جنگ است.

کارن ورتانسيان در ادامه می افزايد: «جمهوری آذربايجان پيشاپيش روند مقصر قلمداد کردن ارمنستان را آغاز کرده و بهانه های لازم برای حمله ای دیگر را تدارک می بیند. علاوه بر اين الهام علی اف در مصاحبه ۱۹ سپتامبر خود، نيکول پاشينيان را به کارشکنی در مذاکرات متهم کرده است».

اين کارشناس ارمنی می گويد: «اظهارات نيکول پاشينيان که گفته بود «آرتساخ ارمنستان است و بس» به مدت ها قبل باز می گردد و جالب است که اکنون الهام علی اف آن را به خاطر می آورد».

ورتانسیان در جواب اين سؤال که چرا ارمنستان در برابر اين اتهامات سکوت اختیار کرده و واکنشی نشان نمی دهد نیز می گوید: «متأسفانه تا به حال هيچ واکنشی معادل با اظهارات ياد شده نه از سوی ارمنستان و نه از سوی روسای گروه مينسک وجود ندارد و ارمنستان بايد واکنشی بسيار تند به این اظهارات باکو داشته باشد. طرف آذربايجانی در حوزه تبليغاتی و اطلاع رسانی آماده اقدامات تهاجمی است و اين موضوع بايد مورد ارزيابی قرار گيرد».

يادآور شويم که روسای گروه مينسک به وزرای امور خارجه جمهوری های آذربايجان و ارمنستان پيشنهاد کرده بودند تا بدون هيچ پيش شرطی مذاکرات را از سر گيرند. رئيس جمهور آذربايجان اعلام کرده بود که مقامات ارمنستان مذاکرات را با شکست روبرو کرده و آماده جنگ می شوند، اما زهراب مناتساکانيان، وزير امور خارجه جمهوری ارمنستان اظهارات علی اف را احساسی قلمداد کرده و تأکيد کرده بود که ارمنستان اراده کامل برای مذاکرات را دارا می باشد، اما وزير امور خارجه ارمنستان اشاره نکرده است که در اين مورد ارمنستان چه رويه ای را در پيش خواهد گرفت.

الهام علی اف رئيس جمهور آذربايجان در پيام ويدئويی خود به مناسبت افتتاح هفتادوپنجمين نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نيويورک اظهار داشته است که قصد ارمنستان از ايجاد نيروهای نظامی مردمی موضع تهاجمی رهبران ارمنستان را اثبات می کند. علی اف تأکيد کرده است که وزير دفاع ارمنستان، جمهوری آذربايجان را تهديد به اشغال اراضی ای جديدی در صورت وقوع جنگ کرده است.

 

منبع: https://www.yerkir.am/news/view/214077.html

 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։