فا

سیاست

چهارشنبه, 09 مهر 1399 13:58

اعزام جنگجویان سوری به آذربایجان نتیجه آمال و بلندپروازی های ترکیه

جنگجویان شورشی سوری در یک کمپانی خصوصی ترکیه ای جهت اعزام به آذربایجان ثبت نام می کنند کهاین اعزام نیرو نشاندهنده اشتهای فزاینده ترکیه برای جنگ افروزی در خارج از مرزهایش می باشد.

«آلیک» - جنگجویان شورشی سوری در یک کمپانی خصوصی ترکیه ای جهت اعزام به آذربایجان ثبت نام می کنند. این اعزام نیرو نشاندهنده اشتهای فزاینده ترکیه برای جنگ افروزی در خارج از مرزهایش می باشد و سومین رویارویی منطقه ای با مسکو تلقی می شود. آنکارا در سوریه و لیبی با روسیه در کشمکش به سر می برد و این تنشها می تواند به قره باغ نیز تسری پیدا کند.

سه تن از افرادی که در مناطق تحت کنترل شورشیان زندگی می کنند به گاردین گفته اند که یک دهه جنگ خانمانسوز و فقر آنها را وادار کرده است که با وعده شبه نظامیان و دلالان برای کار در یک کمپانی امنیتی ترکیه ای ثبت نام نمایند. این افراد ابتدا به ترکیه و سپس به آذربایجان پرواز می کنند. اعزام جنگجویان خارجی پیچیدگی های جدیدی میان باکو و ایروان در مناقشه قراباغ ایجاد می کند.

درگیری ها در ماه ژوئیه و درگیری های چند روز اخیر نگرانی هایی در خصوص تبدیل شدن آن به جنگی تمام عیار ایجاد کرده است. ترکیه روابط اقتصادی و فرهنگی مستحکمی با آذربایجان دارد. روسیه به طور سنتی به ارمنستان نزدیک بوده است اما در عین حال روابطی با نخبگان باکو در سال های اخیر ایجاد کرده و تسلیحات به هر دو طرف می فروشد.

درحالی که جامعه بین الملل از جمله مسکو طرفین را به کاهش تنش و ازسرگیری پروسه دیپلماتیک فراخوانده اند، اردوغان رئیس جمهوری ترکیه حمایت کامل خود را از باکو اعلام کرده است.

محمد و محمود [اسامی به درخواستشان و به علت حساسیت موضوع تغییر یافته]، دو برادر اهل منطقه اعزاز هستند و در تاریخ ۱۳ سپتامبر به کمپ نظامی عفرین فراخوانده می شوند. پس از اعزام به محل، فرمانده لشکر سلطان مراد که تحت حمایت ترکیه می باشد به آنها پیشنهاد کار در مراکز دیدبانی و تاسیسات نفت و گاز در آذربایجان با حقوق ماهیانه ۷۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ لیر ترکیه [۷۰۰ الی ۱۰۰۰ پوند] در ماه به آنها می دهد. فرمانده اطلاعات تکمیلی درباره نوع کار، مدت زمان آن و زمان اعزام ارائه نداده است. درباره نام شرکت ترکیه ای و اینکه چه سازمانی حقوقهایشان را پرداخت می کند اطلاعات روشنی ندارند.

محمود می گوید در حلب به عنوان خیاط کار می کرده و پس از انتقال به عزاز نتوانسته درآمدی داشته باشد. حقوق های وعده داده شده [برای اعزام به آذربایجان] در مقابل ۴۵۰ الی ۵۵۰ لیری که ترکیه برای مبارزه علیه بشار اسد پرداخت می کند چشمگیر است.

از ماه دسامبر امسال ترکیه هزاران مزدور سوری را برای مبارزه علیه ژنرال هفتر روانه لیبی کرده است. عمر از اهالی ادلب که برای اعزام به خارج در ۲۲ سپتامبر به عفرین فراخوانده شده می گوید ابتدا پیشنهاد کار در لیبی به آنها داده اند اما الان هزاران نفر آماده اعزام به لیبی و آذربایجان هستند.

منابع متعدد در ارتش ملی سوریه که پناهگاه شورشیان و مورد حمایت مالی ترکیه می باشد و همچنین دیده بان سوری حقوق بشر اذعان کرده اند که تاکنون ۵۰۰ مزدور سوری از لشکر سلطان مراد و الحمزه به آذربایجان اعزام شده اند که در این بین نام دو فرمانده ارشد، فهیم عیسی فرمانده لشکر سلطان مراد و سیف ابوبکر از لشکر الحمزه به چشم می خورد.

ویدیوهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود و شورشیان سوری را در حال خواندن آهنگهای جنگی در پشت کامیون ها در جاده های آذربایجان نشان می دهد به این شایعات دامن زده است.

دولت ارمنستان و رسانه های روسی اعلام کرده اند که حدود ۴۰۰۰ مزدور سوری هم اینک در قراباغ حضور دارند. باکو و مقامات نظامی ترکیه این ادعا را رد کرده اند.

 

ترجمه و تلخیص: موسسه ترجمه و تحقیق هور 

منبع: https://www.theguardian.com/world/2020/sep/28/syrian-rebel-fighters-prepare-to-deploy-to-azerbaijan-in-sign-of-turkeys-ambition

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։