فا

سیاست

شنبه, 12 مهر 1399 12:27

تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر لزوم آغاز مذاکرات بین ارمنستان و آذربایجان

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره تحولات قره باغ بر این باورند که این مناقشه راه حلی نظامی ندارد و از طریق گفت و گو و مذاکره می شود به توافق و صلح پایدار در منطقه رسید.

«آلیک» - تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره تحولات قره باغ بر این باورند که این مناقشه راه حلی نظامی ندارد و از طریق گفت و گو و مذاکره می شود به توافق و صلح پایدار در منطقه رسید.

 

* زاهدی: ناامنی در منطقه به نفع ارمنستان و آذربایجان نیست

نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ناامنی در منطقه به نفع دو کشور ارمنستان و آذربایجان نیست، گفت: دستگاه دیپلماسی فعالانه برای حل این مناقشه میانجی گری کند.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی زاهدی در مطلبی در صفحه توییتر خود در واکنش به درگیری آذربایجان و ارمنستان نوشت:

«ایران با کشورهای ‫ارمنستان و ‫آذربایجان مشترکات تمدنی، فرهنگی و مذهبی بسیاری دارد. ‫دستگاه دیپلماسی کشور باید فعال شود و میانجی گری کند. ناآرامی در منطقه به نفع هیچکدام از کشورها نیست».

بعد از درگیری بین آذربایجان و ارمنستان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن درخواست برای خویشتن‌داری بین دو کشور و توقف موضوعات نظامی و شروع گفت‌وگو برای حل اختلافات تاکید کرد که جمهوری اسلامی آمادگی میانجی‌گری برای حل و فصل اختلافات را دارد.

 

* نوش آبادی: مناقشه قره باغ از طریق مذاکره قابل حل است

رئیس فراکسیون دیپلماسی بین المللی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مناقشه بر قره باغ را می توان از طریق گفت و گو و مذاکره حل کرد گفت: توصیه جمهوری اسلامی پرهیز از رفتارهای تشدید کننده بحران و به کارگیری ابزار گفت وگو برای حل مشکل است.

حسین نوش آبادی در گفت و گو با ایسنا در تحلیلی از تحولات قره باغ گفت: موضع جمهوری اسلامی درباره تحولات قره باغ بر این است که این مناقشه راه حلی نظامی ندارد و از طریق گفت و گو و مذاکره می شود به توافق و صلح پایدار در منطقه رسید.

وی افزود: دو کشور ارمنستان و آذربایجان نباید اجازه دخالت دیگران در منطقه را بدهند و زمینه حضور برخی قدرت های نامشروع در منطقه ایجاد شود. این زکاوت ارمنسو هشیاری رهبران دو کشور را می طلبد که اختلافات را حل کرده تا زمینه ای فراهم نشود که کشورهایی بخواهند از آب گل آلود ماهی گرفته و منافع خود را تامین کنند. باید منافع کشورها توسط خودشان تامین شود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: چون جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که برای حل بحران و میانجی گری آمادگی دارد انتظار داریم که به دور از تعصبات و احساسات و با دیدی واقع گرایانه مساله پیگیری شود و کشورها مداخله ای نکنند . قطعا باید همه در صلح و ثبات و امنیت زندگی کنند؛ هرگونه چالش نظامی در منطقه به ضرر مردم منطقه تمام می شود از این رو توصیه جمهوری اسلامی پرهیز از رفتارهای تشدید کننده بحران و به کارگیری ابزار گفت و گو و مذاکره برای حل مشکلات است.

نوش آبادی خاطر نشان کرد: برخی از کشورها که در منطقه غرب آسیا هم حضور ندارند از این مناقشه به دنبال تامین منافعشان هستند؛ نباید اجازه داد آنها وارد منطقه شوند؛ از طرف دیگر برخی از قدرت ها هم می خواهند از طریق این بحران و تعصبات قومی و نژادی سوء استفاده کرده و منافع خودشان را تامین کنند که نباید به آنها هم چنین اجازه داده شود.

 

* عزیزی: امکان گفت‌وگو برای حل مناقشه قره باغ وجود دارد

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این که آذربایجان وارمنستان باید مشکلات خود را از طریق گفت و گو و از مجاری بین المللی حل کنند، گفت که بهترین راه حل برای حل مناقشه قره باغ برگشت دو کشور به میز گفت و گو است.

ابراهیم عزیزی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تحولات قره باغ و درگیری دو کشور ارمنستان و آذربایجان گفت: متاسفانه این درگیری موجب آسیب به دو کشور و مردم منطقه شده است. اعتقاد جمهوری اسلامی بر این است که باید طرفین مسائل و مشکلات خود را از طریق مذاکره و مجاری بین المللی دنبال کنند. ایران اسلامی بر این باور است که چنین امکانی برای دو کشور فراهم بوده که با مذاکره و هماهنگی سوء برداشت ها را برطرف کرده و زمینه صلح و آرامش را در منطقه فراهم کنند.

وی افزود: ما بر این باوریم که دست های بیرونی و کشورهایی بدون در نظر گرفتن منافع دو کشور به ادامه درگیری ها تمایل دارند. دو کشور باید از هر گونه اقدامات خارج از مرزهای جغرافیایی شان یا تاثیرپذیری از خارج از مرزهای جغرافیایی خود خودداری کننتد. ایران اسلامی بر این باور است که امکان اتمام مناقشه با گفت و گو فراهم است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: کمیسیون امنیت ملی نیز با بررسی تحولات منطقه قره باغ کمیته ای را برای موضوع مشخص کرده است تا ضمن بررسی این موضوع آنچه سزاوار دو کشور است، اتفاق افتد. یقین داریم دو کشور می توانند به میز گفت و گو برگشته که این بهترین راهکار برای حل مناقشه قره باغ است.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։