فا

سیاست

شنبه, 12 مهر 1399 15:30

درخواست ۶۰ قانون گذار آمریکایی برای اقدام علیه آذربایجان و ترکیه

کمیته دادخواهی ارامنه آمریکا اعلام کرد ۶۰ قانونگذار آمریکایی از وزیر خارجه این کشور خواسته‌اند در محکومیت اقدامات آذربایجان و ترکیه در ارتباط با درگیری‌های منطقه قره‌باغ کوهستانی «اقدام قاطع» انجام دهد.

«آلیک» - کمیته دادخواهی ارامنه آمریکا اعلام کرد ۶۰ قانونگذار آمریکایی از وزیر خارجه این کشور خواسته‌اند در محکومیت اقدامات آذربایجان و ترکیه در ارتباط با درگیری‌های منطقه قره‌باغ کوهستانی «اقدام قاطع» انجام دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، کمیته دادخواهی ارامنه آمریکا (ANCA) امروز شنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد ۶۰ قانونگذار آمریکایی از مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور اقدام قاطع در محکومیت آذربایجان و ترکیه در ارتباط با درگیری‌های منطقه قره‌باغ کوهستانی را خواستار شدند.

به گزارش نشریه «آرمِنیَن ویکلی»، نمایندگان آمریکایی از جمله فرانک پلن، آدام شیف و جکی اسپایر همراه برخی دیگر از اعضای سنا و مجلس نمایندگان خواستار پایان فوری کمک‌های امنیتی آمریکا به آذربایجان شدند و از دولت ترامپ خواستند با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه برای خارج کردن این کشور از نزاع بین باکو و ایروان ارتباط برقرار کند.

این قانون‌گذاران نوشتند: اگر ترکیه تمایلی به عقب‌نشینی از درگیری فعال در این نزاع ندارد، آن زمان وزارت خارجه (آمریکا) باید فوراً کلیه فروش و انتقال تجهیزات به آنکارا را متوقف کند. با توجه به این احتمال که این درگیری می‌تواند به منطقه بسط یابد و سایر بازیگران خارجی را به درون خود بکشد، ضروری است که ایالات متحده از اهرم‌ دیپلماتیک خود برای ایجاد آتش‌بس فوری استفاده کند.

آن‌ها در ادامه به خطاب به پمپئو گفتند که درگیری‌های جاری دلیل دیگری هستند که نشان می‌دهند سیاست تعادل آمریکا بین ارمنستان و آذربایجان شکست خورده است. آن‌ها نوشتند: برای مدت طولانی آمریکا و سایر اعضای گروه مینسک تعادلی اشتباه را بین ارمنستان و آذربایجان ترسیم کرده‌اند و حتی دومی (آذربایجان) به جنگ تهدید می‌کند و از موافقت برای نظارت بر امتداد خط تماس سر باز می‌زند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։