فا

سیاست

دوشنبه, 21 مهر 1399 08:56

تحلیلگر روس در گفت و گو با ایرنا: ایران و روسیه مسئولیت ویژه برای حل بحران قره‌باغ دارند

سرهنگ آناتولی تسیگانوک با اشاره به اینکه در دو هفته اخیر با آغاز جنگ در قره‌باغ، منطقه قفقاز جنوبی به شدت بی‌ثبات شده است، تاکید کرد که ایران و روسیه برای رفع مشکل این وضعیت بحرانی، مسئولیت ویژه بر عهده دارند.

«آلیک» - سرهنگ آناتولی تسیگانوک رئیس مرکز پیش بینی‌های سیاسی-نظامی روسیه با اشاره به اینکه در دو هفته اخیر با آغاز جنگ در قره‌باغ، منطقه قفقاز جنوبی به شدت بی‌ثبات شده است، تاکید کرد که ایران و روسیه برای رفع مشکل این وضعیت بحرانی، مسئولیت ویژه بر عهده دارند.

 تسیگانوک روز گذشته در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو تصریح کرد: تشدید مناقشه قره باغ و جنگ در این منطقه و احتمال شرکت مزدوران خارجی در این مناقشه اهمیت همکاری های امنیتی ایران و روسیه را افزایش می دهد. 

وی افزود: منطقه قفقاز جنوبی در مجاورت دریای خزر قرار گرفته است و این موقعیت استراتژیکی اهمیت آن را برای غرب بویژه آمریکا با توجه به امکان نفوذ به این پهنه آبی و حضور در آن و اجرای سیاست های توسعه طلبانه چند برابر می کند.

تسیگانوک گفت: آمریکا در سه دهه اخیر از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، برای حضور در منطقه دریای خزر اقدام کرده است اما همکاری های ایران و روسیه و همراهی سه کشور ساحلی دریای خزر تاکنون فرصتی را برای نفوذ بیگانگان به این منطقه فراهم نکرده است.

به گفته این کارشناس روس، مناقشه قره باغ فرصتی را برای مداخله خارجی در منطقه قفقاز جنوبی و دریای خزر ایجاد کرده و به همین دلیل وضعیت بسیار خطرناکی برای کشورهای این منطقه بویژه روسیه و ایران دو قدرت بزرگ منطقه بوجود آمده است. 

کارشناس نظامی روس تصریح کرد: ایران و روسیه باید تلاش کنند تا طرف های مناقشه قره باغ را برای پایان جنگ و خونریزی متقاعد کنند.

تسیگانوک معتقد است که هرچند که روسیه از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا است اما همکاری با ایران در مساله قره باغ و تقویت امنیت منطقه قفقاز جنوبی، بی حاصل نخواهد بود و مانعی برای همکاری های دیگر نخواهد شد.

وی ادامه داد: ایران همانند روسیه با ارمنستان و جمهوری آذربایجان روابط حسنه دارد و دو کشور می توانند برای پایان جنگ و بازگشت دوباره صلح و آرامش به منطقه با یکدیگر همکاری کنند و این مساله در دستور کار مذاکرات وزرای خارجه دو کشور قرار گیرد.

رئیس مرکز پیش بینی های سیاسی-نظامی روسیه با اشاره به اخبار مربوط به حضور شماری از تروریست های فعال در سوریه در منطقه قره باغ اظهار داشت: اگر این اخبار واقعیت داشته باشد این تروریست ها می توانند مشکلاتی را برای ایران و روسیه بیافرینند و به همین خاطر مسکو و تهران باید برای مقابله با این تهدید آماده شوند.

وی بر این باور است که دو کشور باید به مبادله اطلاعات امنیتی برای جلوگیری از انتشار تروریسم در منطقه قفقاز بپردازند و غفلت از این مساله ممکن است امنیت این منطقه و دریای خزر را به خطر بیندازد و زمینه برای مداخله کشورهای فرامنطقه ای در امور منطقه فراهم شود که تهدیدی برای امنیت منطقه است. 

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։