فا

سیاست

سه شنبه, 22 مهر 1399 12:40

آمادگی صلیب سرخ برای میانجیگری در مخاصمه قره باغ

دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران از آمادگی صلیب سرخ جهانی برای میانجیگری بی طرفانه برای تحویل اجساد و آزادی بازداشت شدگان مخاصمه قره باغ خبر داد.

«آلیک» - دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران از آمادگی صلیب سرخ جهانی برای میانجیگری بی طرفانه برای تحویل اجساد و آزادی بازداشت شدگان مخاصمه قره باغ خبر داد.

به گزارش ایرنا از دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران، این سازمان با استقبال از توافقنامه آتش بس بشر دوستانه در ناگورنو قره باغ آماده ایفای نقش برای تسهیل تحویل اجساد کشته شدگان و آزادی بازداشت شدگان است.

مارتین شوپ با اعلام این مطلب گفت: کمیته بین المللی صلیب سرخ سابقه طولانی در ایفای نقش میانجی بی طرف در مخاصمات سراسر جهان دارد و امیدواریم که این عملیات به سرعت پیش برود تا بقایای اجساد کسانی که در جنگ کشته شده اند را به عزیزانشان بازگردانیم و بتوانند به طور کرامت آمیز برایشان عزاداری کنند. همچنین، ما اینجاییم تا آزادیِ بازداشت شدگان طرف های مخاصمه را تسهیل کنیم تا آنها بتوانند به آغوش خانواده هایشان بازگردند.

وی اضافه کرد: با شدت گرفتن مخاصمه از اوایل مهر ماه، کمیته بین المللی صلیب سرخ برای پاسخ به نیازهای بشردوستانه به عنوان میانجی بی طرف، خدمات خود را ارائه داده است اما در مذاکرات سیاسی شرکت ندارد.

مدیر منطقه ای اوراسیای کمیته بین المللی صلیب سرخ توضیح داد: طبق حقوق بین المللی بشردوستانه، یا قوانین مربوط به درگیری های مسلحانه، طرفین ملزم هستند، بدون تبعیض، اجساد را جمع آوری کرده و از میدان نبرد خارج کنند.

شوپ ادامه داد: کمیته بین المللی صلیب سرخ آماده است توصیه های فنی خود را در اختیار طرف ها قرار دهند تا کشته شدگان، طبق حقوق بین المللی بشردوستانه، تعیین هویت شوند و آنگاه بازگشت اجساد را تسهیل کند.

وی گفت: ما به طور منظم در حال گفتگو با طرف ها هستیم و آمادگی خود را برای مشارکت در گفتگوهای بیشتر درباره ماهیت شرکت کمیته بین المللی صلیب سرخ برای حمایت از بازگشت بازداشت شدگان و بقایای انسانی، شامل تضامین لجستیکی و امنیتی برای تیم های خود، بیان کرده ایم. همچنین امیدواریم که این توافقنامه به تسکین واقعی خانواده ها پس از هفته ها مبارزه شدید بی انجامد.

مدیر منطقه ای اوراسیای کمیته بین المللی صلیب سرخ اظهار داشت: در پی اوج گیری مرگبار این مخاصمه در طول خط برخورد در فروردین ما ۱۳۹۵،  کمیته بین المللی صلیب سرخ طرف­های مخاصمه را در انجام عملیات مشابه حمایت کرد. در آن زمان، به کمک تلاش های هماهنگ، همه اجساد به خانواده هایشان تحویل شد و از این رو به اسمی به اسامی بیش از ۴۵۰۰ نفری که کماکان از آغاز مخاصمه در ۱۳۷۱ سرنوشتشان مشخص نیست افزوده نشد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։