Print this page
سه شنبه, 29 مهر 1399 10:23

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل خبر داد: احتمال حضور نیروهای ناظر بر آتش‌بس سازمان امنیت و همکاری اروپا در قره‌باغ

واسیلی نبنزیا از احتمال حضور نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت بر آتش‌بس در قره‌باغ خبر داد و در عین حال گفت: این موضوع یک روند سریع نیست.

«آلیک» - واسیلی نبنزیا، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد که از ابتدای ماه جاری میلادی ریاست شورای امنیت را به عهده گرفته است از احتمال حضور نیروهای سازمان امنیت و همکاری اروپا نظارت بر آتش‌بس در قره‌باغ خبر داد و در عین حال گفت: این موضوع یک روند سریع نیست.

به گزارش ایرنا از مسکو، وی گفت: شورای امنیت سازمان ملل در نشستی غیرعلنی در مورد لزوم اطمینان از رعایت آتش بس در قره باغ بحث کرده کرده است.

وی تصریح کرد: «اکنون لازم است که آتش بس اعمال شود، این مهمترین مساله است، زیرا توافق بین ایروان و باکو حاصل شده اما مورد احترام و توجه قرار نگرفته است. «موضوع اصلی همچنان چگونگی اطمینان از کنترل اجرای آن است».

رئیس شورای امنیت سازمان ملل ادامه داد: البته این موضوع در جریان رایزنی ها مورد بحث قرار گرفت و شورا در رویکردهای خود در باره قره باغ کاملاً هم نظر و یکپارچه بود.

در عین حال وی توضیح داد که اعزام نیروهای ناظر بر آتش بس سازمان امنیت و همکاری در اروپابه منطقه «نیاز به انجام یک فرآیند ویژه از شورای امنیت دارد». این دیپلمات گفت: «این یک روند سریع نیست».

نبنزیا تصریح کرد: وزیر دفاع روسیه هم با همتایان خود در ارمنستان و آذربایجان در مورد چگونگی انجام این کنترل گفت و گو کرده است.

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل احتمال اینکه نیروهای سازمان امنیت و همکاری در اروپا در این کنترل و نظارت بر آتش بس  مشارکت داشته باشد را رد نکرد، به ویژه اینکه سازمان ملل در مرحله حل و فصل موضوع قره باغ است.

وی افزود: اینکه «چه کسانی و با چه ظرفیتی در قره باغ حضور یابند همجنان مورد بحث است».

اخبار مرتبط