فا

سیاست

پنج شنبه, 01 آبان 1399 14:58

سعد الحریری به عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان انتخاب شد

در نشست مشترک امروز نمایندگان پارلمان لبنان با رئیس جمهوری این کشور، رای‌گیری برای انتخاب نخست‌وزیر جدید لبنان صورت گرفته که در نهایت سعد الحریری بار دیگر برای این منصب برگزیده شد.

«آلیک» - در نشست مشترک امروز پنجشنبه نمایندگان پارلمان لبنان با میشل عون رئیس جمهوری این کشور در کاخ بعبدا، رای‌گیری برای انتخاب نخست‌وزیر جدید لبنان صورت گرفته که در نهایت سعد الحریری با کسب ۶۴ رای از مجموع ۱۲۰ رای بار دیگر برای این منصب برگزیده شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از شبکه خبری «المنار» لبنان، عون رییس جمهوری این کشور با برگزاری نشست مشترکی با نمایندگان پارلمان این کشور، رایزنی‌های الزام‌آوری برای معرفی نخست‌وزیر جدید را آغاز کرد که در نتیجه الحریری توانست اکثریت لازم برای این منصب را بدست آورد.

نجیب میقاتی، تمام سالم از نخست‌وزیران پیشین لبنان، الی فرزلی معاون رئیس مجلس نمایندگان، نمایندگان فراکسیون مستقبل، فراکسیون کنگره ملی، حزب سوسیالیست ترقی خواه و حزب ملی اجتماعی از نمایندگان پارلمان این کشور بودند که الحریری را به عنوان نامزد نخست‌وزیری معرفی کردند.

این در حالی است که ۲۹ نماینده از احزاب الوفاء للمقاومه، اللقاء التشاوری و الجمهوریه القویه در این رای‌گیری شرکت نکرده بودند.

الحریری ۱۸ مهر ماه در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «ام تی وی» اعلام کرد که نامزد احتمالی برای پست نخست‌وزیر جدید با هدف جلوگیری از فروپاشی اقتصادی لبنان است.

رایزنی برای معرفی نخست‌وزیر لبنان قرار بود، پنجشنبه هفته گذشته برگزار شود که به درخواست برخی فراکسیون‌های پارلمان این کشور و بروز مشکلاتی که گفته شده باید برای حل آن تلاش شود، به پنجشنبه این هفته موکول شد.

سعد الحریری در حالی اکثریت آراء پارلمان لبنان را به دست آورده است که ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه و سمیر الجعجع رئیس حزب نیروهای لبنانی یا همان فالانژها از احزاب وابسته به «جریان ۱۴ مارس» مخالفت خود را با نخست‌وزیری دوباره الحریری اعلام کرده بودند.

لبنان در حال حاضر با بدترین بحران اقتصادی روبه رو است و همچنان از پیامدهای انفجار مهیب ۴ اوت در بندر بیروت که باعث جان باختن بیش از ۲۰۰ تن و زخمی شدن هزاران تن دیگر و تخریب بخش‌هایی از پایتخت شد، رنج می‌برد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։