فا

سیاست

پنج شنبه, 01 آبان 1399 20:19

زاخارووا در پاسخ به سوال ایرنا: روسیه برغم تهدیدات آمریکا و کرونا روابط با ایران را توسعه می دهد

ماریا زاخارووا گفت: موضوع جنگ در قره باغ از آغاز تشدید مناقشه بارها بین سران ایران و روسیه در عالی ترین سطح و سطح عالی مطرح و مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

«آلیک» - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را توسعه می دهیم .

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، زاخارووا امروز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود در وزارت امور خارجه این کشور در جواب سوالات خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد برغم شیوع کرونا و تهدیدات آمریکا، روابط ایران و روسیه در همه عرصه ها در سطح عالی و استان های دو کشور گسترش می یابد.

وی افزود: آمریکا اعلام کرده است که هدف اقدامات واشنگتن جلوگیری از همکاری کشورها با ایران است اما روسیه به همکاریهای فنی-نظامی با ایران ادامه خواهد داد.

زاخارووا خاطرنشان کرد: روسای جمهوری دو کشور در سال جاری چهار بار با یکدیگر گفت و گوی تلفنی و وزیران خارجه هم سه بار در مسکو دیدار کردند. رییس دومای روسیه هم با رئیس جدید مجلس شورای اسلامی ایران گفت و گوی تلفنی داشتند.

وی گفت: مسکو و تهران در عرصه های بین المللی نظیر مذاکرات آستانه برای حل و فصل اختلافات و مسائل سوریه نیز همکاری دارند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهار داشت: به ابتکار طرف ایران اول جولای سال جاری  میلادی اجلاس وبیناری با موضوع سوریه با حضور سران کشورهای ایران ریال روسیه و ترکیه برگزار شد.

زاخارووا افزود: انتظار می رود در پایان شرایط کنونی همه گیری کرونا اجلاس حضوری سران کشورهای ضامن صلح سوریه شامل ایران، روسیه و ترکیه در تهران برگزار شود.

وی اظهار داشت: مسئله مبارزه با کووید-۱۹ همواره در مرکز توجه سران ایران  و روسیه قرار دارد و از جمله دو طرف به دورنمای همکاری در زمینه واکسن روسی کرونا توجه می کنند.

­زاخارووا افزود: بین سازمان های مربوطه دو کشور هم در این زمینه گفت و گوهای سازنده ای برقرار شده است. وی خاطر نشان کرد حتی در شرایط شیوع همه گیر کرونا به اقتصاد کشورهای جهان ضریه می زند ما شاهد روند مثبت توسعه روابط تجاری بین دو کشور هستیم و حجم تجاری ایران و روسیه و سایر شاخص ها توسعه می یابد.

به گفته سخنگوی وزرات خارجه روسیه دو کشور همچنان به مشارکت سودمند متقابل ادامه می دهند و از ظرفیت های بالای موجود استفاده می کنند .

 

همکاری ایران و روسیه در حل مناقشه قره باغ  

زاخارووا در پاسخ به سوال دوم ایرنا در مورد نحوه همکاری ایران و روسیه برای حل مساله قره باغ  و تامین امنیت منطقه قفقاز جنوبی اظهار داشت: ایران و روسیه روابط دیرینه و دوستانه دارند. روابط دو کشور همواره برای برقراری صلح و امنیت و ثبات در منطقه بوده است.

وی افزود: دو کشور بسیار علاقه مند هستند که کشورهای همسایه با یکدیگر خصومت نکنند و نجنگند و مسائل بین آنها بر مبنای قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل در پشت میز مذاکره حل و فصل شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: موضوع جنگ در قره باغ از آغاز تشدید مناقشه بارها بین سران ایران و روسیه در عالی ترین سطح (روسای جمهور) و سطح عالی (وزیر خارجه) مطرح و مورد تبادل نظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما شاهد مطابقت مواضع ایران و روسیه در موارد کلیدی مناقشه ازجمله مورد اصلی در مرحله کنونی هستیم که شامل غیرقابل جایگزین بودن حل و فصل دیپلماتیک مناقشه و آغاز مذاکرات برای حل مساله قره باغ می شود.

زاخارووا خاطرنشان کرد: ما اطلاع داریم که ایران از تلاش های روزمره روسیه در فرمت ملی و در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا حمایت و آن را عالی ارزیابی می کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: ما امیدواریم که مبادله نظر با دوستان ایرانی ادامه بیابد که ایده ها و عقاید آن بسیار مورد نیاز است و ما آن را به دقت در کار خود مورد توجه قرار می دهیم. موضع سنجیده ایران ازجمله برای طرف های مناقشه مهم است.

وی افزود: ما اطمینان داریم که (مواضع ایران) می تواند آنها را متقاعد کند که ادامه جنگ و خونریزی، بی فایده و مرگبار است.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։