فا

سیاست

شنبه, 03 آبان 1399 20:09

آرمن سرکیسیان: روسیه میانجی قابل اعتماد در حل تنش در قره باغ است

آرمن سرکیسیان بر نقش فعال و مهم روسیه در حل تنش با جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

«آلیک» - رئیس جمهوری ارمنستان بر نقش فعال و مهم روسیه در حل تنش با جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهوری ارمنستان در مصاحبه‌ای روسیه را یک میانجی قابل اعتماد در زمینه حل تنش قره باغ برشمرد.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان در مصاحبه خود با هفته نامه مصری «الاهرام» گفت: «روسیه یک میانجی مورد اعتماد و فعال در زمینه حل منازعه قره باغ است».

وی با انتقاد از ارتش جمهوری آذربایجان با ادعای نقض آتش بس افزود: «در زمینه درگیری قره باغ، روسیه یک میانجی مورد اعتماد و فعال در این درگیری است و نقش مهمی را ایفا می‌کند. برقراری یک آتش بس با وساطت روسیه در دهم اکتبر اقدامی شجاعانه و به موقع بود».

اخبار مرتبط

 • لاوروف: غرب در تلاش برای بی ثبات کردن روسیه در آستانه انتخابات است
  لاوروف: غرب در تلاش برای بی ثبات کردن روسیه در آستانه انتخابات است

  سرگئی لاوروف گفت: غرب با طرح اتهامات اثبات نشده در موضوع ناوالنی و دیگر موضوعات علیه روسیه به دنبال متزلزل کردن ثبات سیاست داخلی در کشور در آستانه انتخابات است.

 • پیام های تشکر رئیس جمهور منتخب به آقایان سرکیسیان و پاشینیان
  پیام های تشکر رئیس جمهور منتخب به آقایان سرکیسیان و پاشینیان

  آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به پیام تبریک آقایان آرمن سرکیسیان و نیکول پاشینیان به مناسبت پیروزی ایشان در انتخابات ریاست جمهوری، پاسخ گفت.

 • هشدار روسیه درباره حمله شیمیایی تروریست ها همزمان با مراسم تحلیف اسد
  هشدار روسیه درباره حمله شیمیایی تروریست ها همزمان با مراسم تحلیف اسد

  مرکز آشتی روسیه در سوریه (حمیمیم) درباره تدارک تروریست‌ها برای حمله شیمیایی طی برگزاری مراسم تحلیف بشار اسد، رئیس جمهور این کشور هشدار داد.

 • روسیه احیای برجام را یک اولویت دانست
  روسیه احیای برجام را یک اولویت دانست

  میخائیل اولیانوف در اظهارنظری به مناسبت ششمین سالگرد برجام تصریح کرد که این توافق سهم عمده‌ای در رژیم منع اشاعه داشت و احیای آن یک اولویت است.

 • ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان
  ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان

   

  «آلیک» - یوری شویتکین رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه در مورد وعده های نمایندگان طالبان افغانستان مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و نپیوستن داعش به آنها ابراز تردید کرد. 

  به گزارش روز شنبه ایرنا از مسکو، معاون رئیس کمیته دفاع دومای دولتی روسیه معتقد است که باید با احتیاط با وعده های نمایندگان طالبان افغانستان (ممنوع در روسیه) مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی رفتار کرد. 

  به گزارش اینترفکس شویتکین گفت: «من از اینکه طالبان شرایط تأمین امنیت و جلوگیری از نفوذ داعش را تحقق می بخشند تردید دارم.» وی تصریح کرد که «حرف زدن یک چیز است، تفکر چیز دیگری است و انجام کار مرحله سوم». 

  این نماینده مجلس روسیه یادآور شد: «در حقیقت، کودتا در افغانستان در حال وقوع است و طالبان متحدان ما نیستند، طالبان سازمانی است که در روسیه ممنوع است». 

  به نظر وی، «اگر تلاش هایی برای نفوذ به باندهای طالبان از طریق تاجیکستان انجام شود، آنها می توانند عامل بی ثباتی در کشورهای آسیای میانه باشند». 

  شویتکین گفت: «ما در این شرایط نمی توانیم ناظر باشیم. ما باید سریعاً اقدامات پیشگیرانه ای را برای تقویت مرزهای خود انجام دهیم، تمرینات مختلفی را نه تنها در قالب روسیه و تاجیکستان، بلکه به طور مشترک با سایر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نیز انجام دهیم». 

  در اوایل روز جمعه  نمایندگان طالبان افغانستان در جریان گفت و گوها در مسکو به روسیه اطمینان دادند که خطری برای کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نخواهند داشت. 

  محمد سهیل شاهین، نماینده رسمی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «روسیه هیچ نگرانی نداشه باشد. ما مذاکراتی انجام داده ایم، به طور منظم در تماس هستیم. ما به آنها اطمینان داده ایم که دیگر کشورها را تهدید نمی کنیم». 

  علاوه بر این، وی گفت که طالبان شمال و شرق افغانستان را از وجود داعش پاکسازی کرده و متعهد به جنگ با آنها هستند. 

  شاهین تصریح کرد: «فعالیت های داعش نباید در افغانستان امکان پذیر باشد، در این حالت، ما قادر به ایجاد یک حکومت اسلامی نخواهیم بود. داعش یک پدیده خارجی برای افغانستان است، آنها هیچ ارتباطی در کشور ندارند، ما کاملا متعهد هستیم که از آنها جلوگیری کنیم». 

  وی مدعی شد که طالبان با داعش در شمال و شرق کشور مبارزه سختی انجام دادند و «این مناطق را از آنها پاکسازی کردند». 

  با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. 

  با این وجود  از سال ۲۰۱۸، نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل و فصل درگیری ها در افغانستان شرکت کرده اند. 

  مقام‌های روس امیدوارند که بتوانند گروه طالبان را در مذاکرات صلح افغانستان مشارکت دهند و شرایط را برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور پس از تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور فراهم کنند. 

  طالبان اعلام کرده که طی دو ماه اخیر ۱۶۰ شهرستان افغانستان را در تسلط خود در آورده است.

 • ریابکوف: مسکو خواهان تلاش مضاعف برای احیای برجام است
  ریابکوف: مسکو خواهان تلاش مضاعف برای احیای برجام است

  سرگئی ریابکوف گفت که مسکو خواهان تلاش مضاعف مذاکره کنندگان وین برای حل مسائل باقی مانده در راستای احیای برجام است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։