فا

سیاست

پنج شنبه, 08 آبان 1399 16:54

اطلاعیه وزارت امور خارجه جمهوری آرتساخ درباره هدف قرار گرفتن عامدانه و از پیش تعیین شده مراکز پزشکی

وزارت امور خارجه جمهوری آرتساخ درباره هدف قرار گرفتن عامدانه و از پیش تعیین شده مراکز پزشکی اطلاعیه ای صادر کرد.

«آلیک» - وزارت امور خارجه جمهوری آرتساخ درباره هدف قرار گرفتن عامدانه و از پیش تعیین شده مراکز پزشکی در روز بیست و هشتم ماه اکتبر اطلاعیه ای صادر کرد.

متن اطلاعیه وزارت امور خارجه جمهوری آرتساخ به این شرح می باشد:

نیروهای مسلح آذربایجانی با مساعدت ترکیه، روز بیست و هشتم ماه اکتبر برای چندمین بار موسسات شهری و تاسیسات استپاناکرت و شوشی را مورد هدف قرار داده اند. در این حملات مجتمع موسسات پزشکی از جمله زایشگاه استپاناکرت مورد هدف قرار گرفته اند. بر اثر این حملات چند تن از ساکنان بی دفاع نیز آسیب دیده اند. مرکز پزشکی جمهوری که در محوطه این مجتمع قرار دارد بزرگترین مرکز بهداشتی - پزشکی آرتساخ میباشد که در آن خبزنگاران روسی و فرانسوی که اخیرا مجروح شده بودند و نیز اسرای جنگی آذربایجانی مورد مداوا و درمان قرار گرفته اند.

بر اساس حقوق انساندوستانه بین المللی، بیمارستانهای شهری که با هدف مساعدت به مجروحان، بیماران، معلولان و زنان باردار تاسیس گشته اند به هیچ وجه نباید هدف حمله قرار گیرند. حملات از پیش تعیین شده علیه موسسات پزشکی و درمانی جنایت جنگی محسوب میشود. حمله امروز به زایشگاه استپاناکرت سند و شاهد فریادگر و مجاب کننده  دیگری است از برخورد و رفتار توهین آمیز طرف آذربایجانی، امری که بیانگر آماده بودن آذربایجان برای دست یازیدن به شنیع ترین اقدامات جهت رسیدن به هدف خویش است. حملات از پیش تعیین شده و عامدانه علیه تاسیسات و موسسات شهری از جمله موسسات پزشکی مارتونی، مارتاگرت و استپاناگرت، کلیسای جامع شوشی و نیز به نمایش گذاشتن کشتن فجیع اسرای ارمنی، مواردی است از جنایات منظم و سازمان یافته و همه جانبه علیه ساکنان بیدفاع آرتساخ.

وقایع خشن اعمال شده از سوی آذربایجان علیه مردم آرتساخ توجیه پذیر نبوده و با هدف ممانعت از تکرار آن در آینده باید شدیدا از سوی جامعه بین الملل محکوم شوند. موشک باران از پیش تعیین شده مجتمع پزشکی استپاناکرت در حقیقت جواب بیشرمانه رهبران سیاسی - نظامی آذربایجان بود به تلاشهای صلح جویانه رهبران روسیه، فرانسه و ایالات متحده آمریکا در جهت توقف عملیات نظامی و کاهش تنش در جبهه های نبرد.

بار دیگر تاکید میکنیم که شناسائی رسمی و بین المللی آرتساخ و نیز اعمال مجازاتهای سنگین علیه آذربایجان و رهبران نظامی - سیاسی آن اقدامات جامع و سودمندی است برای پایان دادن به جنایتهای آذربایجان علیه بشریت.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։