Print this page
چهارشنبه, 21 آبان 1399 08:57

آلمان: فرصتی برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم شده است

هایکو ماس گفت، فرصتی برای آمریکا فراهم شده تا با دولت جو بایدن دوباره به توافق هسته‌ای ایران بپیوندد.

«آلیک» - وزیر امور خارجه آلمان شب گذشته گفت، فرصتی برای آمریکا فراهم شده تا با دولت جو بایدن دوباره به توافق هسته‌ای ایران بپیوندد.

به گزارش ایرنا، هایکو ماس در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس به انتخاب نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ پرداخت و گفت: انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهوری بعدی ایالات متحده فرصتی برای توافق جدید در روابط ترانس آتلانتیک است تا همکاری نزدیک میان آمریکا و اروپا را احیا کند.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: پیروزی بایدن در انتخابات یک معنی دارد و آن محقق شدن فرصت‌های جدید برای همکاری فرا آتلانتیک است.

وی تاکید کرد که ما در مشارکت فرا آتلانتیک به نوعی توافق جدید نیاز داریم که اساس آن پاسخگویی به چالش‌های بین‌المللی با راه حل‌های بین‌المللی باشد و نه با سیاست "اول آمریکا" یا "اول اروپا".

ماس در ادامه به روابط میان اروپا و آمریکا در مورد توافق هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: توافق برای مهار برنامه سلاح‌های هسته‌ای ایران تا زمان روی کار آمدن ترامپ  یک مسئله همکاری نزدیک میان ایالات متحده و اروپا بود.

وی تصریح کرد، دولت ترامپ ۲ سال پیش، از این توافق خارج شد، اما آلمان، فرانسه و انگلیس در برابر فشارهای ایالات متحده برای پیروی از این رویه مقاومت کردند.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: وی فرصتی برای ایالات متحده تحت دولت بایدن می‌بیند تا به توافق هسته‌ای ایران بپیوندد، به شرطی که دولت در تهران نقض تعهدات خود در این معاهده را متوقف کند.

ماس ادعا کرد: آلمان مانند واشنگتن، با نقش بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه، برنامه موشکی بالستیک و تهدیدها علیه اسرائیل مخالف است.

وی با اشاره به اینکه لغو تحریم‌های اقتصادی فلج کننده به نفع تهران است، افزود: ما باید همراه با ایالات متحده و ایران صحبت کنیم در مورد اینکه آیا امکان توسعه بیشتر این معاهده به گونه‌ای وجود دارد که بتوان مسائل دیگر را در آن گنجاند.

ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا برجام را به طور یکجانبه در سال ۲۰۱۸ فسخ کرد و کوشید با تحریم‌های شدید ایران را به یک توافق گسترده‌تر که شامل برنامه‌های موشکی این کشور نیز می‌شود وادارد که در این کار ناکام بود.

بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود که در صورت پیروزی به این توافق بین‌المللی بازخواهد گشت.

ماس نخستین سیاستمدار آلمانی بود که با استقبال از مشخص شدن نتیجه انتخابات آمریکا در پیامی توییتری نوشت: «خوب است که بالاخره ارقام روشنی وجود دارد. ما مشتاقانه منتظر همکاری با دولت بعدی ایالات متحده هستیم. ما می‌خواهیم در همکاری های خود برای آغاز مناسبات جدید دو سوی آتلانتیک و یک معامله جدید سرمایه گذاری کنیم».

اخبار مرتبط