فا

سیاست

دوشنبه, 26 آبان 1399 18:47

آمادگی روسیه و فرانسه برای هماهنگی بر سر قره باغ در قالب گروه مینسک

پوتین و مکرون امروز، بر آمادگی مسکو و پاریس برای هماهنگی جهت تلاش درباره پرونده قره‌باغ در چارچوب گروه مینسک تاکید کردند.

«آلیک» - رئیسان جمهوری روسیه و فرانسه امروز، دوشنبه بر آمادگی مسکو و پاریس برای هماهنگی جهت تلاش درباره پرونده قره‌باغ در چارچوب گروه مینسک تاکید کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، طبق بیانیه کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با در نظر گرفتن مشارکت روسیه و فرانسه در ریاست گروه مینسک وابسته به سازمان امنیت و همکاری اروپا به شکل عمیق تحولات قره‌باغ را بررسی کردند.

در این بیانیه آمده است، پوتین همتای فرانسوی را در جریان تلاش‌های میانجی‌گرانه مسکو به منظور توقف درگیری‌ها در قره‌باغ و نیز استقرار نیروهای صلح‌بان روسیه در خط تماس بین دو طرف ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره‌باغ و در طول گذرگاه لاچین، گذرگاه ارتباطی بین ارمنستان و قره‌باغ قرار داد.

طبق این بیانیه، در این تماس به بیانیه سه جانبه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان که نهم نوامبر صادر شد، اشاره و تاکید شد، باید اجرا شود. آنها در عین حال گفتند اوضاع منطقه باید به حالت ثبات بازگردد.

ریاست‌جمهوری روسیه تاکید کرد، دو رهبر آمادگی خود را برای هماهنگی تلاش‌ها در چارچوب ریاست روسیه، فرانسه و آمریکا در گروه مینسک مطرح کرده و بر اهمیت حل مشکلات انسانی فوری از جمله بازگشت آوارگان به محل‌های اقامت دائمی و آماده سازی شرایط زندگی برای ساکنان و نیز احیای زیرساخت‌ها و حفظ کلیساها و دیرهای مسیحیان تمرکز کردند.

در این خصوص پوتین مکرون را در جریان تاسیس مرکز روسی پاسخ‌گویی به مسائل انسانی در قره‌باغ قرار داد.

در این بیانیه آمده است، دو رئیس‌جمهوری همچنین به بررسی مسائل دو جانبه مشترک یعنی مقابله با تهدید تروریستی پرداخته و دو طرف مذاکرات وزیر کشور فرانسه با مقامات امنیتی روسیه در مسکو در ۱۱ و ۱۲ نوامبر را مثبت ارزیابی کردند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։