فا

سیاست

سه شنبه, 27 آبان 1399 10:14

رئیس جمهور ارمنستان خواستار استعفای دولت و انتخابات زودهنگام شد

به دنبال اعتراضات گسترده در ارمنستان در پی توافق با جمهوری آذربایجان، رئیس‌جمهور این کشور خواستار استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

«آلیک» - در پی تشدید اعتراضات در ارمنستان در پی توافق با جمهوری آذربایجان در خصوص منطقه قره باغ کوهستانی، آرمن سرکیسیان رئیس‌جمهور ارمنستان روز گذشته طی یک سخنرانی برای ملت خود، بر لزوم استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس و به نقل از روزنامه «آسبارز»، رئیس‌جمهور ارمنستان با اشاره به ناآرامی‌ها در کشورش گفت که طی چند روز گذشته با چهره‌های سیاسی و دولتی رایزنی‌هایی را انجام داده که اکثریت قریب موافق بودند که تغییر دولت مطابق با قانون اساسی، یک راه عزتمندانه برای عبور از موانع فعلی در ارمنستان است.

سرکیسیان در ادامه از دولت و حزب حاکم درخواست کرد با ارزیابی ظرفیت‌های درونی خود، خیلی فوری، یک «نقشه راه» برای برگزاری انتخابات زودهنگام ارائه دهند.

رئیس‌جمهور ارمنستان، وضعیت فعلی کشورش را بحرانی توصیف کرد و گفت: «ارامنه در سراسر جهان در حال حاضر یکی از بحرانی‌ترین لحظات هزاره تاریخ ملت ما را تجربه می‌کنند. اهدافی که بعد از استقلال بزرگ ملت ما برای آن تلاش می‌کردیم، با مشکل مواجه شده است».

سرکیسیان در خصوص توافق اخیر با جمهوری‌ آذربایجان گفت: «ما هم در میدان نبرد و هم در عرصه دیپلماتیک و بین‌المللی در جنگی که به ما تحمیل شده بود، شکست خوردیم.... شاید شکست در جنگ امکانپذیر باشد اما نمی‌توانیم یک ملت را از دست بدهیم».

سرکیسیان سپس ادامه داد: «هراندازه که در ارزیابی‌هایمان از گذشته دچار اختلاف‌نظر باشیم، روشن است که ما با مشکلات بی‌سابقه‌ای روبرو هستیم. آرتساخ به شدت زخم برداشته است. جامعه ما آشفته است».

رئیس‌جمهور ارمنستان در خصوص مهاجرت بسیاری از ساکنان قره باغ به ارمنستان گفت: «مهاجرت گسترده افراد از آرتساخ می‌تواند به بحران انسانی منجر شود. اوضاع به واسطه شیوع (کرونا) بسیار پیچیده است».

وی سپس با اشاره به این موارد گفت: «ما نمی‌توانیم این حقیقت را که دیگر شرایط همچون قبل نیست نادیده بگیریم و به زندگی عادی خود ادامه دهیم».

سرکیسیان سپس با اشاره به این موارد بر لزوم استعفای دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام تأکید کرد و گفت که در رایزنی‌هایی که با مقام‌های سیاسی و دولتی داشته است، «اکثریت قاطع شرکت‌کنندگان در نشست‌ها در خصوص این موضوع توافق داشتند: استعفای نخست‌وزیر یا پایان قدرت وی مطابق با قانون اساسی و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمان».

رئیس‌جمهور ارمنستان ادامه داد: «واضح است که علیرغم پایان جنگ در منطقه قره باغ کوهستانی، جمهوری آرتساخ و جمهوری ارمنستان و کل ملت ارمنستان وارد دوران آزمایشات جدیدی شده‌اند که هر اشتباهی می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری را به همراه داشته باشد».

سرکیسیان در پایان با ابراز امیدواری برای پایان بحران در ارمنستان گفت: «اطمینان دارم که مردم ارمنستان با افتخار و پیروزی از این اوضاع دشوار بیرون خواهند آمد».

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։