فا

سیاست

چهارشنبه, 28 آبان 1399 09:21

پوتین: وضعیت نهایی قره باغ در آینده حل خواهد شد

پوتین  با بیان اینکه وضعیت نهایی قره باغ حل نشده است، گفت: با سران باکو و ایروان توافق کردیم که وضعیت موجود امروز را حفظ خواهیم کرد و در آینده وضعیت نهایی مشخص خواهد شد.

«آلیک» - رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه وضعیت نهایی قره باغ حل نشده است، گفت: با سران باکو و ایروان توافق کردیم که وضعیت موجود امروز را حفظ خواهیم کرد و در آینده وضعیت نهایی مشخص خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین عصر روز گذشته در مصاحبه با رسانه‌های روسی افزود: "به نظر من وضعیت موجود، فوق العاده مهم است و زمینه خوبی برای عادی سازی روابط دو طرف در دراز مدت ایجاد می‌کند".

وی معتقد است پایان دادن به خونریزی در قره باغ کوهستانی نتیجه اصلی توافقاتی است که در ۹ نوامبر ( ۱۹ آبان) توسط رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان منعقد شده است.

رئیس جمهوری روسیه اظهار داشت: طبق اطلاعات رسمی بیش از ۴ هزار نفر در نبردهای قره باغ، کشته شدهاند.

پوتین با تأکید بر اینکه "این یک فیلم نیست بلکه فاجعه‌ای بوده که برای مردم و خانواده‌های منطقه درگیری اتفاق افتاده است" بیان کرد: «بنابراین، توقف خونریزی نتیجه اصلی توافق است».

وی همچنین متذکر شد که استقلال قره باغ کوهستانی توسط کسی از جمله ارمنستان به رسمیت شناخته نشده است.

رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: تعداد نیروهای حافظ صلح روسی در قره باغ برای تحقق آتش بس فعال هستند و اگر لازم باشد تعداد آنها تغییر یابد، این کار با رضایت ارمنستان و آذربایجان انجام می‌شود.

پوتین در مورد وضعیت قره باغ کوهستانی گفت: "اگر چیزی نیاز به تغییر باشد، تنها با توافق طرفین امکان پذیر خواهد بود".

وی همچنین این واقعیت را که ترکیه در درگیری قره باغ در کنار جمهوری آذربایجان بود، از عواقب ژئوپلیتیک سقوط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی خواند.

پوتین اظهار داشت: «نقش ترکیه در بحران قره باغ کاملا مشخص شده است و در باره حمایت از جمهوری آذربایجان بارها در مورد آن گفته شد و طرف ترک هرگز آن را پنهان نکرد. آنها یک جانبه از باکو حمایت کردند».

وی تاکید کرد که جمهوری آذربایجان یک کشور مستقل است و حق دارد متحدان خود را هر طور که صلاح می‌داند انتخاب کند.

رهبر روسیه یادآور شد که اقدامات ترکیه در اوضاع قره باغ را می‌توان از طرق مختلف ارزیابی کرد، اما نمی‌توان آنکارا را به نقض قوانین بین المللی متهم نمود.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։