فا

سیاست

چهارشنبه, 05 آذر 1399 09:33

قالیباف: برای عبور از تحریم ها باید مردم ایران را قوی کنیم

قالیباف در آغاز نشست جلسه علنی امروز گفت: برای عبور از تحریم‌ها باید تک تک مردم ایران را قوی کنیم و همان طور که رهبر انقلاب نیز فرمودند با بی‌اثر کردن تحریم‌هاست که می‌توان رفع تحریم‌ را نیز رقم زد.

«آلیک» - رییس مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست جلسه علنی امروز گفت: برای عبور از تحریم‌ها باید تک تک مردم ایران را قوی کنیم و همان طور که رهبر انقلاب نیز فرمودند با بی‌اثر کردن تحریم‌هاست که می‌توان رفع تحریم‌ را نیز رقم زد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدباقر قالیباف، در آغاز نشست علنی امروز چهارشنبه با اشاره به جلسه  دیروز شورای هماهنگی اقتصادی، گفت: رهبر انقلاب نکات مهمی را در مورد اداره اقتصادی کشور بیان فرمودند و نقشه راه سه قوه را در مواجهه با مشکلات اقتصادی ترسیم کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: برای برداشتن بار مشکلات اقتصادی‌ ناشی از تحریم‌ها باید راهکارهای متفاوتی داشته باشیم، نشستن و دست روی دست گذاشتن تا زمان لغو خوشبینانه تحریم‌ها  راهکار کارگشا نیست.

وی بیان داشت: آنچه که باید برای رفع تحریم‌ها برداشته شود باید در عرصه دیپلماسی صورت گیرد و شرایط خود را دارد که پیش از این هم گفته شده است. امروز راهکار اصلی ما خثنی سازی تحریم‌هاست که با همت و تلاش و شجاعت آن را به مرحله اجرا بگذاریم.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای عبور از تحریم‌ها باید تک تک مردم ایران را قوی کنیم و همان طور که رهبر انقلاب نیز فرمودند با بی‌اثر کردن تحریم‌هاست که می‌توان رفع تحریم‌ را نیز رقم زد.

قالیباف با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب روز گذشته، تصریح کرد: ایشان چهار سرفصل مهم و حیاتی را برای حل مشکلات کشور در میان مدت بیان فرمودند. به لطف خدا و با تلاش همۀ شما همکاران عزیز، مجلس شورای اسلامی در راستای وظیفه خود یعنی ریل گذاری و نظارت، در هر چهار سرفصل مطرح شده از سوی ایشان، اقداماتی مهم در دست دارد.

رئیس قوه مقننه با اشاره به سرفصل اول که دیروز از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، گفت:‌ همانطور که همه متفق القول هستیم اصلاح ساختار بودجه، محور اول بستۀ اقتصاد مردمی مجلس شورای اسلامی است و همکاران محترم، بویژه نمایندگان عضو کمیسیون برنامه و بودجه با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس ماه‌هاست با نمایندگان محترم سازمان برنامه و بودجه در حال رایزنی هستند تا ان‌شاءالله بودجه سال آینده کشور با رعایت اصول مصوب اصلاح ساختار بودجه ارسال شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب، از سازمان برنامه و بودجه انتظار می‌رود، همانطور که پیش از این وعده‌ داده بودند، بودجه را با ایجاد تغییرات لازم ارسال کنند تا بار فشار کسری بودجه کاهش پیدا کند.

قالیباف افزود: سرفصل دوم مربوط به جهش تولید است که در بستۀ اقتصاد مردمی با عنوان رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال برای جهش تولید مورد توجه نمایندگان قرار گرفته است و در این خصوص طرح های مختلفی در دستور کار مجلس است.

وی طرح جهش تولید مسکن را یکی از این طرحها عنوان کرد که کلیات آن به تصویب نمایندگان رسیده و می‌تواند تحولی جدی در تولید مسکن به عنوان یکی از پیش‌ران‌های اقتصاد، پدید آورد.

به گفته رییس مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی بازار خودرو و طرح ساماندهی بازار زنجیرۀ فولاد نیز توسط نمایندگان در حال پیگیری است. خرید تضمینی محصولات کشاورزی و تصویب اعطای تسهیلات در خصوص آن نیز گام مهم دیگری بود که از سوی نمایندگان مجلس یازدهم برداشته شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سرفصل سوم یعنی افزایش سرمایه‌گذاری دولتی و نهادهای عمومی، تصویب قانون افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل صرف سهام بدون حق تقدم اقدام مهمی بود که مجلس در تلاش خواهد بود بر اجرای درست آن به نحوی که به بهبود شرایط اقتصادی کمک کند، نظارت کند.

قالیباف یادآور شد: سرفصل چهارم مورد مطالبه مقام معظم رهبری، ضرورت حمایت از قشرهای ضعیف است. مردم عزیز ما مطلعند که در چهار ماه گذشته، نمایندگان محترم، به طور مداوم پیگیر به سرانجام رسیدن قانون حمایت معیشتی از مردم بوده‌اند.

وی با اشاره به تاکید دیروز مقام معظم رهبری و انتظار مردم، گفت: اکنون این امیدواری وجود دارد که دولت و مجلس با هماهنگی و همکاری هر چه سریعتر، قانون حمایت معیشتی از مردم را به مرحله اجرا برسانند و انتظارات موجود را پاسخ دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: طبق این قانون باید تا پایان سال به ۶۰ میلیون نفر از هموطنان، یارانۀ کالاهای اساسی پرداخت شود.

قالیباف تصریح کرد: مجلس وظیفه خود می‌داند راهبردهای تعیین شده توسط رهبر معظم انقلاب را بطور ویژه در بودجه ۱۴۰۰ و برنامه پنج ساله هفتم توسعه مورد توجه قرار دهد تا در ریل گذاری یک ساله و پنج سال پیش رو کشور با جهت گیری درست حرکت کند.

رییس مجلس در ادامه گرانی قیمت مرغ را  نمادی از ناکارآمدی و ناهماهنگی در اجرا و سیاستگذاری عنوان کرد و گفت: ضروری است بخش‌های مختلف دولت با هماهنگی کامل سریعاً نسبتاً به ساماندهی مجدد بازار کالاهای اساسی به خصوص مرغ اقدام کنند.

وی از کمیسیون کشاورزی مجلس خواست با سرعت و دقت وظیفه نظارتی خود را در این باره انجام و گزارش آن را به مجلس و مردم ارائه کند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։