فا

سیاست

شنبه, 08 آذر 1399 11:56

واکنش مسکو به تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه

ماریا زاخارووا از تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه شرکت این کشور انتقاد کرده و از اینکه واشنگتن بجای همکاری، چنین اقدامات خصمانه ای را در پیش گرفته است ابراز تاسف کرد.

«آلیک» - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه شرکت این کشور انتقاد کرده و از اینکه واشنگتن بجای همکاری، چنین اقدامات خصمانه ای را در پیش گرفته است ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت: ماشین تحریم های آمریکا در اعمال تحریم ها علیه روسیه سرعت بیشتری گرفته است. هنوز یک هفته از موج گذشته تحریم ها در مورد روسیه نگذشته است که این بار سه شرکت روسی مورد تحریم قرار گرفتند که از خرید وسایل مربوط به امور نظامی از آمریکا و دریافت کمک از دولت این کشور و امضای قرارداد با آمریکا منع می شوند.

وی افزود: این بار شرکت های روسی گویا بخاطر نقض قانون آمریکایی عدم انتشار (تسلیحات کشتار جمعی) در مورد ایران، کره شمالی و سوریه تحریم شده اند و دولت آمریکا به خود زحمت نمی دهد شواهدی در این مورد برای اثبات ادعای خود ارائه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: یکی از این شرکت های تحریم شده «الکون» است که جانشین کارخانه تولید قطعات الکترونی کازان است که در طرح معروف شوروی - آمریکایی آپولو - سایوز شرکت داشت و بدون قطعات الکترونیکی این شرکت، فضانوردان روسی و آمریکایی نمی توانستند دست یکدیگر را در فضا بفشرند.

پروژه آزمایشی آپولو - سایوز نخستین مأموریت فضایی مشترک بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و نخستین همکاری فضایی بین‌المللی بود. این مأموریت در ۲۴ تیر ۱۳۵۴ (۱۵ ژوئیه ۱۹۷۵) آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی آپولو و فضاپیمای روسی سایوز در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند.

زاخارووا در ادامه گفت: فقط می توانیم تاسف بخوریم که امروز مجبور می شویم از همکاری بین روسیه و آمریکا سخن نگوییم بلکه به یک اقدام غیردوستانه دیگر که با انگیزه منافع زودگذر انجام گرفته است، اشاره کنیم.

وی افزود: آنچه که مربوط به کمک از طرف دولت آمریکا می شود که با این تحریم جدید منع شد شرکت ها و سازمان های ما هیچگاه درخواست نکرده اند و چنین قصدی را برای درخواست کمک در آینده ندارند.

آمریکا چهار نهاد روسی و چینی که مدعی است از برنامه موشکی ایران حمایت کردند را تحریم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با طرح این موضوع در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا چهار نهاد در روسیه و چین را به علت حمایت آنها از برنامه موشکی ایران که همچنان یک نگرانی مهم است، تحریم کرده است.

آمریکا تاکنون بیش از ۹۰ بسته تحریمی در مورد روسیه وضع کرده است.

اخبار مرتبط

 • روسیه از آمریکا خواستار زدودن پیامدهای منفی حضور در خاورمیانه شد
  روسیه از آمریکا خواستار زدودن پیامدهای منفی حضور در خاورمیانه شد

  سخنگوی وزارت خارجه روسیه از آمریکا خواستار زدودن و رفع پیامدهای منفی حضور نظامی در کشورهای خاورمیانه شد.

 • لاوروف: غرب در تلاش برای بی ثبات کردن روسیه در آستانه انتخابات است
  لاوروف: غرب در تلاش برای بی ثبات کردن روسیه در آستانه انتخابات است

  سرگئی لاوروف گفت: غرب با طرح اتهامات اثبات نشده در موضوع ناوالنی و دیگر موضوعات علیه روسیه به دنبال متزلزل کردن ثبات سیاست داخلی در کشور در آستانه انتخابات است.

 • روسیه: آمریکا از عملکردش در افغانستان به شورای امنیت گزارش دهد
  روسیه: آمریکا از عملکردش در افغانستان به شورای امنیت گزارش دهد

  ماریا زاخارووا گفت: آمریکا باید در مورد عملکرد نیروهای این کشور در افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش بدهد.

 • هشدار روسیه درباره حمله شیمیایی تروریست ها همزمان با مراسم تحلیف اسد
  هشدار روسیه درباره حمله شیمیایی تروریست ها همزمان با مراسم تحلیف اسد

  مرکز آشتی روسیه در سوریه (حمیمیم) درباره تدارک تروریست‌ها برای حمله شیمیایی طی برگزاری مراسم تحلیف بشار اسد، رئیس جمهور این کشور هشدار داد.

 • روسیه احیای برجام را یک اولویت دانست
  روسیه احیای برجام را یک اولویت دانست

  میخائیل اولیانوف در اظهارنظری به مناسبت ششمین سالگرد برجام تصریح کرد که این توافق سهم عمده‌ای در رژیم منع اشاعه داشت و احیای آن یک اولویت است.

 • ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان
  ابراز تردید دومای روسیه به وعده های طالبان

   

  «آلیک» - یوری شویتکین رئیس کمیته دفاع مجلس روسیه در مورد وعده های نمایندگان طالبان افغانستان مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و نپیوستن داعش به آنها ابراز تردید کرد. 

  به گزارش روز شنبه ایرنا از مسکو، معاون رئیس کمیته دفاع دومای دولتی روسیه معتقد است که باید با احتیاط با وعده های نمایندگان طالبان افغانستان (ممنوع در روسیه) مبنی بر عدم تهدید برای قلمرو کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی رفتار کرد. 

  به گزارش اینترفکس شویتکین گفت: «من از اینکه طالبان شرایط تأمین امنیت و جلوگیری از نفوذ داعش را تحقق می بخشند تردید دارم.» وی تصریح کرد که «حرف زدن یک چیز است، تفکر چیز دیگری است و انجام کار مرحله سوم». 

  این نماینده مجلس روسیه یادآور شد: «در حقیقت، کودتا در افغانستان در حال وقوع است و طالبان متحدان ما نیستند، طالبان سازمانی است که در روسیه ممنوع است». 

  به نظر وی، «اگر تلاش هایی برای نفوذ به باندهای طالبان از طریق تاجیکستان انجام شود، آنها می توانند عامل بی ثباتی در کشورهای آسیای میانه باشند». 

  شویتکین گفت: «ما در این شرایط نمی توانیم ناظر باشیم. ما باید سریعاً اقدامات پیشگیرانه ای را برای تقویت مرزهای خود انجام دهیم، تمرینات مختلفی را نه تنها در قالب روسیه و تاجیکستان، بلکه به طور مشترک با سایر کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نیز انجام دهیم». 

  در اوایل روز جمعه  نمایندگان طالبان افغانستان در جریان گفت و گوها در مسکو به روسیه اطمینان دادند که خطری برای کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی نخواهند داشت. 

  محمد سهیل شاهین، نماینده رسمی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «روسیه هیچ نگرانی نداشه باشد. ما مذاکراتی انجام داده ایم، به طور منظم در تماس هستیم. ما به آنها اطمینان داده ایم که دیگر کشورها را تهدید نمی کنیم». 

  علاوه بر این، وی گفت که طالبان شمال و شرق افغانستان را از وجود داعش پاکسازی کرده و متعهد به جنگ با آنها هستند. 

  شاهین تصریح کرد: «فعالیت های داعش نباید در افغانستان امکان پذیر باشد، در این حالت، ما قادر به ایجاد یک حکومت اسلامی نخواهیم بود. داعش یک پدیده خارجی برای افغانستان است، آنها هیچ ارتباطی در کشور ندارند، ما کاملا متعهد هستیم که از آنها جلوگیری کنیم». 

  وی مدعی شد که طالبان با داعش در شمال و شرق کشور مبارزه سختی انجام دادند و «این مناطق را از آنها پاکسازی کردند». 

  با تصمیم دادگاه عالی روسیه در ۱۴ فوریه ۲۰۰۳، طالبان به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده و در روسیه ممنوع اعلام شده است. 

  با این وجود  از سال ۲۰۱۸، نمایندگان این جنبش چندین بار در مذاکرات مسکو در مورد حل و فصل درگیری ها در افغانستان شرکت کرده اند. 

  مقام‌های روس امیدوارند که بتوانند گروه طالبان را در مذاکرات صلح افغانستان مشارکت دهند و شرایط را برای حل و فصل سیاسی اوضاع این کشور پس از تکمیل روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور فراهم کنند. 

  طالبان اعلام کرده که طی دو ماه اخیر ۱۶۰ شهرستان افغانستان را در تسلط خود در آورده است.

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։