Print this page
شنبه, 08 آذر 1399 11:56

واکنش مسکو به تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه

ماریا زاخارووا از تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه شرکت این کشور انتقاد کرده و از اینکه واشنگتن بجای همکاری، چنین اقدامات خصمانه ای را در پیش گرفته است ابراز تاسف کرد.

«آلیک» - ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه از تحریم‌های جدید آمریکا علیه سه شرکت این کشور انتقاد کرده و از اینکه واشنگتن بجای همکاری، چنین اقدامات خصمانه ای را در پیش گرفته است ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت: ماشین تحریم های آمریکا در اعمال تحریم ها علیه روسیه سرعت بیشتری گرفته است. هنوز یک هفته از موج گذشته تحریم ها در مورد روسیه نگذشته است که این بار سه شرکت روسی مورد تحریم قرار گرفتند که از خرید وسایل مربوط به امور نظامی از آمریکا و دریافت کمک از دولت این کشور و امضای قرارداد با آمریکا منع می شوند.

وی افزود: این بار شرکت های روسی گویا بخاطر نقض قانون آمریکایی عدم انتشار (تسلیحات کشتار جمعی) در مورد ایران، کره شمالی و سوریه تحریم شده اند و دولت آمریکا به خود زحمت نمی دهد شواهدی در این مورد برای اثبات ادعای خود ارائه دهد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرد: یکی از این شرکت های تحریم شده «الکون» است که جانشین کارخانه تولید قطعات الکترونی کازان است که در طرح معروف شوروی - آمریکایی آپولو - سایوز شرکت داشت و بدون قطعات الکترونیکی این شرکت، فضانوردان روسی و آمریکایی نمی توانستند دست یکدیگر را در فضا بفشرند.

پروژه آزمایشی آپولو - سایوز نخستین مأموریت فضایی مشترک بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و نخستین همکاری فضایی بین‌المللی بود. این مأموریت در ۲۴ تیر ۱۳۵۴ (۱۵ ژوئیه ۱۹۷۵) آغاز شد و در طی آن، فضاپیمای آمریکایی آپولو و فضاپیمای روسی سایوز در مدار زمین به هم متصل شدند و فضانوردان آن‌ها باهم عملیات مشترکی را به انجام رساندند.

زاخارووا در ادامه گفت: فقط می توانیم تاسف بخوریم که امروز مجبور می شویم از همکاری بین روسیه و آمریکا سخن نگوییم بلکه به یک اقدام غیردوستانه دیگر که با انگیزه منافع زودگذر انجام گرفته است، اشاره کنیم.

وی افزود: آنچه که مربوط به کمک از طرف دولت آمریکا می شود که با این تحریم جدید منع شد شرکت ها و سازمان های ما هیچگاه درخواست نکرده اند و چنین قصدی را برای درخواست کمک در آینده ندارند.

آمریکا چهار نهاد روسی و چینی که مدعی است از برنامه موشکی ایران حمایت کردند را تحریم کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با طرح این موضوع در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا چهار نهاد در روسیه و چین را به علت حمایت آنها از برنامه موشکی ایران که همچنان یک نگرانی مهم است، تحریم کرده است.

آمریکا تاکنون بیش از ۹۰ بسته تحریمی در مورد روسیه وضع کرده است.

اخبار مرتبط