Print this page
یکشنبه, 09 آذر 1399 09:51

انگلیس: در پی یافتن حقیقت پیرامون حادثه دانشمند ایرانی هستیم

وزارت خارجه انگلیس در واکنش به ترور شهید فخری زاده اعلام کرد که دولت لندن در پی یافتن حقیقت پیرامون این حادثه است.

«آلیک» - وزارت امور خارجه انگلیس در واکنش به ترور شهید دکتر محسن فخری زاده دانشمند ممتاز هسته‌ای و صنعت دفاعی کشورمان اعلام کرد که دولت لندن در پی یافتن حقیقت پیرامون این حادثه است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه انگلیس بامداد امروز یکشنبه در پاسخ کتبی به سئوال خبرنگار ایرنا پیرامون واکنش لندن به این حادثه نوشت: ما در پی گزارش‌های منتشر شده در خصوص "کشته ‌شدن" یک دانشمند هسته‌ای ایرانی، سریعا در پی یافتن حقیقت هستیم.

وی با این حال در مورد پاسخ دولت به درخواست سفیر ایران برای محکومیت این اقدام توضیحی نداد.

فخری زاده از دانشمندان کشورمان عصر روز جمعه در حمله تروریستی در منطقه آبسرد استان تهران به شهادت رسید.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در واکنش به ترور و شهادت رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع به نقش رژیم اسرائیل در این عملیات تروریستی اشاره کرد و از جامعه جهانی و بخصوص اتحادیه اروپا خواست تا این اقدام تروریستی دولتی را محکوم کنند.

در همین پیوند حمید بعیدی نژاد سفیر کشور ما در انگلیس روز گذشته از دولت لندن خواست تا ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کند.

وی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت:‌ شهید بزرگوار دکتر فخری زاده از دانشمندان متعهدی بود که عمر با برکت خود را به ارتقاء دانش و توان ملی کشور اختصاص داد و در همین راه جان خود را نیز فدا نمود.

وی خاطر نشان کرد: ترور این دانشمند بزرگ‌ مصداق بارز نقض قوانین بین المللی و نقض ارزشها و استانداردهای جهانی حقوق بشر می‌باشد.

سفیر کشورمان با بیان اینکه «جمهوری اسلامی ایران قطعا از خون این شهید نخواهد گذشت و انتقام آن را خواهد گرفت» افزود: از دولت‌ها و سازمان‌های بین المللی انتظار داریم که این ترور ناجوانمردانه را به‌روشنی و صراحت محکوم نمایند.

وی افزود: در همین چارچوب به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در انگلستان از دولت لندن درخواست کرده‌ام که این اقدام غیرانسانی استکبار جهانی و صهیونیسم را به‌روشنی محکوم کند.

اخبار مرتبط