فا

سیاست

سه شنبه, 18 آذر 1399 17:39

ایساک یونانسیان: ما در ارمنستان بزودی شاهد شرایط ناپایدار اقتصادی و امنیت داخلی خواهیم بود

ایساک یونانسیان در یادداشتی اختصاصی برای وبسایت موسسه هور به شرایط کنونی ارمنستان پرداخته است.

ایساک یونانسیان پژوهشگر مسایل قفقاز و ترکیه در یادداشتی اختصاصی برای وبسایت موسسه هور به شرایط کنونی ارمنستان پرداخته و می نویسد:

بیش از یکماه از پایان تهاجم جمهوری باکو-ترکیه به آرتساخ می گذرد و هنوز موارد حل نشده بسیاری چون وضعیت اسرای جنگی، تعیین خطوط مرزی و استقرار نیروهای تکفیری در مرز با ارمنستان وجود دارد. در تفاهمنامه امضاء شده مورخ ۱۹ آبان،هیچ بندی در خصوص تعیین مرزهای ارمنستان و آذربایجان وجود نداشت و در این تفاهمنامه ذکر شده بود که طرفین درگیر ازاین پس درموقعیتهای فعلی خود باید متوقف شوند. اما ما امروز شاهدیم که نیروهای آذربایجان در غیاب مقامات حکومتی ارمنستان تحت هر شرایطی به پیشروی های زمینی خود ادامه می دهند. نمونه بارز این موضوع را می توان در استان «سیونیک» استان هم مرز با ایران مشاهده کرد که اعتراضات فراوانی را نیز سبب گردیده است.

ارمنستان کنونی با مسایلی مواجه است که چنانچه همین امروز حل نشود ما در آینده نزدیک شاهد شرایط ناپایدار اقتصادی و اجتماعی و مسئله امنیت داخلی خواهیم بود.هرچند شاید برای طرفداران نیکول پاشینیان دردناک باشد اما این واقعیت است که او و حزبش امروز توانایی و مشروعیت لازم برای مقابله با این مسایل را دارا نیست. دولت کنونی پاشینیان نه تنها اعتماد عمده داخلی را از دست داده بلکه اعتمادو حمایت همسایگان مهم خود نظیر ایران و روسیه را نیز دارا نمی باشد.

در خصوص حمایت و اعتماد ایران باید گفت که وضعیت امروز منطقه آزاد مغری که با صرف میلیون ها دلار از سوی ایران و ارمنستان در چند سال اخیر در حال رونق بود بدلیل نامشخص بودن وضعیت دالان مغری تقریباً منبسط شده و به احتمال زیاد ایران دیگر به توسعه این منطقه تمایلی نشان نخواهد داد.

ارمنستانی که عمده درآمدش از صنعت توریسم بود امسال بدلیل همه گیری ویروس کرونا تقریباً به صفر نزدیک شد و امروز نیز یکی از چهار منبع عمده درآمدی اش در بودجه دولتی یعنی معدن طلای «سوتک» واقع در مرز منطقه کلبجار بدست آذربایجان افتاده است. در کنار این موارد باید ۱۶۰۰ نیروی بیکار شده در این معدن و هزاران بیکار در صنعت توریسم را نیز اضافه کرد.

ارمنستان همچنین ۱۵۰ هزار تن گندم نیز که از مناطق اطراف قراباغ بدست می آورد از دست داده و منابع بسیار حیاتی آب را که از کوه های کلبجار سرچشمه می گرفت وتوازن آب دریاچه سوان و مصارف کشاورزی و شرب ارمنستان را تأمین می کرد محروم شده است.

در کنار همه این موارد سیل عظیم پناهندگان قراباغ،مشکل معیشتی و تأمین مسکن برای آن ها و بازسازی خسارات بجا مانده از جنگ نیز بر دوش دولت ارمنستان سنگینی می کند.

از این رو چنانچه این روند سیاسی در ارمنستان ادامه یابد، در کنار بی اعتمادی شرکای استراتژیک ارمنستان یعنی روسیه و ایران،حضور مزاحم ترکیه،شرایط احتمالی و ناپایدار اقتصادیدر کنار عدم مشروعیت دولت پاشینیان در احقاق حق ارمنیان از مذاکرات آتی سبب خواهد شد که ما در آینده ای نزدیک شاهد اتفاقات بسیار ناگوار سیاسی،اجتماعی و اقتصادی در ارمنستان باشیم. اتفاقاتی که می تواند بصورت مستقیم امنیت داخلی ارمنستان را هدف گرفته و در کنارسیل عظیم مهاجرت با خطر جدی روبروکند.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։