فا

سیاست

سه شنبه, 25 آذر 1399 10:15

تحلیلگر فرانسوی: ادعای آمریکا درباره تحریم نبودن سلامت ایران ریاکاری است

تیه‌ری کووی ادعای آمریکا درخصوص تحریم نبودن بخش سلامت ایران را ریاکاری خواند و گفت که اتحادیه اروپا باید برای ایجاد سازوکارهایی موثر در برابر تحریم های آمریکا و مقابله با ماهیت فراسرزمینی این تحریم ها حرکت کند.

«آلیک» - عضو اندیشکده و مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی و بین المللی فرانس (IRIS)، ادعای آمریکا درخصوص تحریم نبودن بخش سلامت ایران را ریاکاری خواند و گفت که اتحادیه اروپا باید برای ایجاد سازوکارهایی موثر در برابر تحریم های آمریکا و مقابله با ماهیت فراسرزمینی این تحریم ها حرکت کند.

تیه‌ری کووی محقق و تحلیلگر مسائل ایران دراندیشکده و مرکز تحقیقات و مطالعات راهبردی و بین المللی فرانسه (IRIS) و استاد اقتصاد کالج اقتصاد وابسته به اتاق بازرگانی پاریس در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه اروپا-آمریکای ایرنا گفت: «تفکری در اروپا شکل گرفته است که دولت ها می توانند با تحریم های آمریکا و به ویژه ماهیت فراسرزمینی این تحریم ها مخالفت کنند».

کووی  که به سوالات ایرنا مکتوب ایرنا پاسخ داده است، درخصوص ضرورت تقویت استقلال اروپا به ویژه در برابر آمریکا تاکید کرد: به عنوان یک تحلیلگر امیدوارم که اروپایی ها «استقلال راهبردی» خود را گسترش دهند. البته این امر زمان بر است چرا که اتحادیه اروپا همچنان در حال تکامل است. تلاش نهادهای اروپایی به ویژه در جهت ایجاد سازوکارهایی که در برابر تحریم های آمریکا و مقابله با ماهیت فراسرزمینی این تحریم ها باید گسترش یابد. این اقدامی دشوار است زیرا نیازمند موافقت ۲۷ کشور اروپایی است که هر کدام نگرش های تاریخی متفاوتی دارند.

به گزارش ایرنا، تحریم های یکجانبه و ظالمانه واشنگتن علیه ملت ایران تنها محدود به تحریم های آمریکا نیست بلکه کاخ سفید به ویژه در دوره دولت دونالد ترامپ با تحت فشار قراردادن کشورها از جمله هم پیمانان اروپایی واشنگتن، با بهره گیری از عدم استقلال کافی کشورهای اروپایی، عملا آنها را وادار به همراهی با آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران کرده و به تحریم های ظالمانه خود، ماهیت فراسرزمینی بخشیده است.

 

ادعای واشنگتن مبنی بر عدم تحریم بخش سلامت ایران، ریاکاری است

این تحلیل گر فرانسوی در خصوص تحریم هایی ضدانسانی آمریکا که باعث ایجاد موانعی در مسیر دسترسی ایران به دارو و تجهیزات شده و کار مقابله با کرونا را برای ایران سخت کرده است، گفت: اگرچه تحریم های ایالات متحده علیه ایران به ظاهر و رسماً شامل بخش بهداشت و سلامت نیست اما با این حال، ما می دانیم که بسیاری از بانک ها، از ترس فشارها و تحریم های مالی آمریکا، از انجام معاملات با ایران خودداری می کنند که طبیعتا بخشی از این معاملات مربوط به بخش سلامت است. بنابراین می توان گفت که مقامات آمریکا در ادعای عدم تحریم بخش سلامت ایران ریاکاری می کنند.

 

اروپایی ها ناراضی از یکجانبه گرایی های آمریکا

این تحلیل گر فرانسوی در خصوص دلایل خشنودی تلویحی اروپای از شکست دونالد ترامپ در انتخابات اخیر آمریکا گفت: مشخصه دولت دونالد ترامپ اعمال سیاست خارجی مبتنی بر یکجانبه گرایی بوده است. اروپایی ها بر این عقیده اند که بایدن سیاست خارجی چندجانبه گرایانه را به آمریکا باز می گرداند. ضمن آنکه به نظر می رسد دولت دونالد ترامپ، اروپا را به چشم یک متحد تاریخی نمی نگریست. اروپایی ها تصور می کنند که روابط اروپا و آمریکا در دولت بایدن با سهولت بیشتری تداوم خواهد داشت.

 

تردیدی در اراده اروپابرای حفظ برجام نیست

تیه‌ری کووی در خصوص میزان اراده و جدیت اروپایی ها در حفظ و حمایت از برجام و اینکه چرا حرف و عمل آنها در این زمینه با هم یکی نیست، گفت: فکر می کنم که اروپایی ها اراده خود در حمایت از برجام را ثابت کرده باشند؛ در این عزم و اراده هیچ تردیدی نیست زیرا در موارد گوناگونی اروپایی ها با آمریکا در سازمان ملل متحد ازجمله در بحث تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران و توسل به مکانیسم ماشه مخالفت کردند.

وی درعین حال تصریح کرد: البته به موازات این امر باید گفت که اروپایی ها نتوانستنه اند به صورت جدی با برقراری دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران مخالفت کنند اما به رغم این موضوع،  تفکری در اروپا در شکل گرفته است که دولت ها می توانند با تحریم های آمریکا و به ویژه ماهیت فراسرزمینی این تحریم ها مخالفت کنند.

 

بایدن از عواقب خروج ترامپ از برجام خشنود نیست

این تحلیل گر فرانسوی در خصوص اظهارات جو بایدن در خصوص بازگشت به برجام و اینکه چرا او چنین تمایلی دارد، گفت: احتمالاً جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا تصور می کند که خروج دولت ترامپ از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی میزان بی اعتمادی میان دو کشور ایران و ایالات متحد آمریکا را افزایش داده است و او با چنین وضعیتی موافق نیست.

تیه‌ری کووی درمورد اینکه چرا وعده های ترامپ مبنی بر تمایل او برای مذاکره با ایران هرگز تحقق نیافت، گفت: دونالد ترامپ به احتمال زیاد مشاوره های درستی در این زمینه دریافت نکرده بود و حتی ممکن است که ترامپ در واقع هیچ راهبرد دیپلماتیکی متناسب با اقدام خود در خروج از برجام پیش بینی نکرده بود.

 

اهداف پنهان تل‌آویو از ترور شهید فخری زاده

تیه‌ری کووی درخصوص اسرائیل از دست داشتن در ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته دفاعی و هسته ای ایران گفت: بسیاری از تحلیل ها حاکی از مسئولیت اسرائیل در این ترور است که می توان گفت در این اقدام خود حداقل دو هدف داشته است؛ هدف نخست تحریک کردن ایران به واکنش برای گرفتن انتقام است که در صورت انجام آن از سوی ایران، ممکن است حملات احتمالی آمریکا علیه ایران مشروع جلوه داده شود. هدف دوم نیز برانگیختن خشم در فضای سیاسی ایران که ثمره آن تحریک برخی بازیگران سیاسی ایران به سمت مخالفت علیه هرگونه مذاکره احتمالی با ایالات متحد آمریکا است؛ امری که اقدام آمریکا برای بازگشت به برجام را با دشواری مواجه خواهد ساخت.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։