فا

سیاست

سه شنبه, 16 دی 1399 08:37

دیپلمات روس: غنی سازی ۲۰ درصدی ایران با عادی سازی برجام برگشت پذیر است

اولیانوف با اشاره به اینکه آغاز فرآیند غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در پی مصوبه مجلس شورای اسلامی قابل پیش بینی بود و تحول تازه‌ای نیست، گفت این اقدام با عادی سازی برجام، برگشت‌پذیر است.

«آلیک» - نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه آغاز فرآیند غنی سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در پی مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران قابل پیش بینی بود و تحول تازه‌ای نیست، گفت این اقدام با عادی سازی برجام، برگشت‌پذیر است.

به گزارش ایرنا، میخائیل اولیانوف روز گذشته در توئیتی نوشت: ایران اعلام کرد که غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد را از سرگرفته است. این تحول تازه‌ای نیست. این تصمیم در پی قوانین جدید پارلمان ایران قابل پیش بینی بود.

وی تصریح کرد: اما نکته اصلی این است که با عادی سازی احتمالی شرایط برجام، این اقدام برگشت پذیر است.

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز گذشته اعلام کرد که فرایند تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در مجتمع غنی‌سازی شهید علیمحمدی(فردو) آغاز شده است.

علی ربیعی، درباره چگونگی اجرایی شدن آیین نامه قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بیان داشت: دولت پیش از این هم اعلام کرده که قانون مصوب مجلس را لازم الاجرا می‌داند و به آن پایبند خواهد بود. هرچند دولت از ابتدا این طرح را به مصلحت ندانسته و به خاطر طرف مشورت قرار نگرفتن دولت در تصویب نهایی آن انتقادهایی را وارد می‌دانست اما این مسائل تاثیری بر تعهد دولت به اجرای این قوانین نداشته است.

سخنگوی دولت افزود: رئیس جمهور در روزهای گذشته دستور راه اندازی غنی سازی ۲۰ درصد را صادر نمودند و از ساعاتی پیش پس از انجام اقدامات اولیه از قبیل اطلاع‌رسانی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تحویل پرسشنامه طراحی بر مبنای تعهدات پادمانی کشور، فرآیند تزریق گاز شروع شد و تا ساعاتی دیگر اولین محصول UF۶ به دست خواهد آمد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։