فا

سیاست

دوشنبه, 22 دی 1399 14:52

همتی: پیگیری حقوقی برای استفاده از منابع مسدود شده در کره آغاز شده است

رییس کل بانک‌مرکزی با قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی دیدار و گفت و گو کرد.

«آلیک» - رییس کل بانک‌مرکزی گفت: مسدود شدن پول‌ ایران در کره جنوبی چالش اصلی است و در صورتی که این موضوع حل نشود، برای احقاق حقوق و استفاده از حق طبیعی و منابع مان در کره، پیگیری‌های حقوقی را که آغاز شده، ادامه خواهیم داد. 

به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دیدار چوی جونگ گون، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی با وی، ضمن ابراز امیدواری نسبت به نتایج این مذاکرات گفت: بانک‌های کره جنوبی سالهاست منابع ایران را در این کشور متوقف کرده‌اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی‌کنند و حتی به سپرده ها نیز سود تعلق نگرفته است.

وی با بیان اینکه مسدود شدن پول ایران در کره جنوبی چالش اصلی با این کشور به حساب می آید، گفت: جمهوری اسلامی  در سایر کشورها نیز منابعی داشته و با وجود تحریم‌های آمریکا از آنها استفاده کرده و به آنها دسترسی داشته؛ اما کره جنوبی با وجود اینکه که یکی از شرکای تجاری مهم و اصلی ایران بوده، هنوز نتوانستیم به منابع خود در این کشور دسترسی داشته باشیم. 

همتی با اشاره به سفر خود به سئول گفت: یک سال و نیم پیش با مقام های کره جنوبی و از جمله معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد درباره این موضوع مذاکراتی انجام شد و آنها قول مساعدت و همکاری دادند که عملیاتی نشد، ضمن اینکه نامه‌نگاری‌هایی نیز با مقام های کره‌ای انجام شد که با وجود قول وقرارها، نتیجه‌ای درپی نداشت و نتوانستیم از منابع‌مان حتی برای خرید کالا و دارو استفاده کنیم.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال است در بانک های کره جنوبی متوقف شده و امیدواریم این مساله که مانعی بر سر روابط ایران وکره جنوبی است، سریع تر برطرف شود و  هدف اصلی این مذاکرات نیز حل مشکل بانکی است. 

وی پیراون عملکرد کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور افزود: این رفتار کره جنوبی خطای بزرگی است و این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران رامسدود کند، غیرقابل قبول است. 

همتی گفت: تأکید می‌کنم شرکای تجاری باید در شرایط حساس و سخت درکنار یکدیگر باشند، در غیر اینصورت درشرایط عادی دادن اجازه برداشت از حساب‌ها که وجهه ای نیست بر همین مبنا، تهران انتظار دارد دولت سئول به صورت مستقل و بدون در نظر گرفتن دستورات دولت درحال اخراج آمریکا دراین باره تصمیم‌گیری کند. 

وی با بیان اینکه کره جنوبی نباید به آمریکایی ها اعتماد کند، گفت: معتقدم کره جنوبی نباید مبنای روابط قدیمی و صمیمی خود با ایران را براساس روابط سایر کشورها و شخصی همچون ترامپ قرار دهد.

به گزارش ایرنا، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در خرداد ماه با انتقاد از کره‌جنوبی به دلیل مانع‌تراشی در دسترسی به منابع ارزی، گفت: چنانچه بانک‌های کره‌ای به توافق های بین‌المللی خود با ایران پایبند نباشند، ما این حق را داریم که تحت قوانین بین المللی به اقدام های قانونی روی آوریم.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։