فا

سیاست

دوشنبه, 22 دی 1399 17:11

پوتین در دیدار با علی اف و پاشینیان: جنگ قره باغ خطر حضور تروریسم در منطقه را افزایش داد

پوتین در دیدار سه جانبه با سران ارمنستان و آذربایجان با بیان اینکه هدف تلاش های صلح جویانه روسیه، تقویت صلح و ثبات در منطقه قفقاز جنوبی است، گفت که جنگ قره باغ خطر حضور تروریسم در منطقه را افزایش داد.

«آلیک» - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار سه جانبه با سران ارمنستان و جمهوری آذربایجان با بیان اینکه هدف تلاش های صلح جویانه روسیه، تقویت صلح و ثبات در منطقه قفقاز جنوبی است، گفت که جنگ قره باغ خطر حضور تروریسم در منطقه را افزایش داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ولادیمیر پوتین امروز دوشنبه در دیدار با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان با قدردانی از آنها بخاطر پاسخ مثبت به دعوت وی برای دیدار در مسکو گفت: امروز روند اجرای بیانیه روز ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ در مورد صلح در قره باغ و اقدامات بعدی برای حل مسائل و رفع پیامدهای مناقشه و جنگ اخیر در این منطقه را بررسی می کنیم. 

پوتین با بیان اینکه روسیه با مردم ارمنستان و جمهوری آذربایجان روابط حسن همجواری دارد، اظهار داشت: ما با نگرانی و ناراحتی جنگ در قره باغ را پیگیری می کردیم و نگران سرنوشت ساکنان این منطقه بودیم.

وی با اشاره به قربانیان فراوان بر اثر جنگ قره باغ خاطرنشان کرد که این مساله وضعیت پیچیده منطقه قفقاز جنوبی را متشنج کرد و خطر انتشار تروریسم در منطقه را افزایش داد.

رئیس جمهوری روسیه گفت که برای پایان جنگ در قره باغ سازمان های دیپلماتیک روسیه با مشارکت ارمنستان و جمهوری آذربایجان تلاش های گسترده ای کردند و ما نیز چند دور با یکدیگر گفت و گو کردیم. 

وی یادآوری کرد که مرکز صلحبانی روسیه به درخواست طرف های ارمنستانی و آذربایجانی در منطقه قره باغ مستقر شده است. 

وی افزود: نظام موثر نظارت بر آتش بس ایجاد شده است و در محدوده عمل صلحبانان روس ۲۳ مقر بازرسی فعالیت می کند و چهار مقر دیگر هم مسئول تامین امنیت کوریدور (لاچین) است. 

پوتین با بیان اینکه الان وضع منطقه قره باغ آرام است، اظهار کرد: با تلاش های روسیه از روز ۱۴ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۴۸ هزار نفر از پناهندگان به منطقه قره باغ بازگشته اند. با وساطت روسیه تبادل اسرا و اجساد کشته شدگان بین دو طرف انجام گرفته است.

رئیس جمهوری روسیه خاطرنشان کرد: مرکز بین المللی واکنش انسانی در قره باغ بطور موثر فعالیت می کند و در چارچوب آن کارشناسان کشور ما مسائل قره باغ را حل می کنند و به بازسازی اماکن عمومی  و مسکونی و محافظت از اماکن مذهبی و فرهنگی تاریخی و تعمیر مراکز تولید انرژی می پردازند. 

وی ادامه داد: روسیه ۸۰۰ تن مصالح ساختمانی و بیش از ۱.۵ میلیون تن محموله های کمک های انسانی به قره باغ ارسال کرده است و واحدهای نظامی روسی ۴۷۹ هکتار اراضی این منطقه را از وجود مین و مواد منفجره پاکسازی کرده اند. 

وی تصریح کرد: دیدار امروز در فضای کاری برگزار می شود و در آن اقدامات لازم برای تقویت صلح در منطقه و پیشرفت اقتصادی را بررسی می کنیم.  

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان را به پایتخت روسیه دعوت کرده است و سه طرف در مورد مراحل احتمالی حل مشکلات قره باغ کوهستانی بحث خواهند کرد.

ادامه دیدار در کرملین بدون حضور خبرنگاران جریان دارد. 

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։