فا

سیاست

سه شنبه, 23 دی 1399 10:03

اتحادیه اروپا: غنی سازی ۲۰ درصدی ایران عمیقا نگران کننده است

جوسپ بورل در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای و لزوم بازگشت آمریکا به آن تاکید کرد.

«آلیک» - مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی ایران، بر حمایت اتحادیه اروپا از توافق هسته ای و لزوم بازگشت آمریکا به آن تاکید کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرگزاری آناتولی، اتحادیه اروپا از ایران خواست اقداماتش برای غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را کنار گذاشته و تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کند.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت که اتحادیه به حمایت از برجام (توافق هسته ای) که میان ایران و قدرت های جهانی امضا شد، ادامه می دهد.

بورل گفت که آغاز غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد در تاسیسات فردو «یک پیش روی جدی و موضوعی عمیقا نگران کننده است» و مدعی شد که این کار با توافق برجام هم سازگاری ندارد.

این مقام اتحادیه اروپا با تاکید بر این که وجود مسائل ناشی از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران را تایید می کند، مدعی شد که اتحادیه اروپا به تعهداتش پایبند مانده است و تحریم ها را لغو کرد.

او علاوه بر این، اظهار کرد که آن ها در اتحادیه اروپا برای تداوم توافق، علیرغم سختی ها تلاش می کنند و از تلاش ها برای بازگشت آمریکا به توافق و پایبندی کاملش به توافق هسته ای حمایت می کند.

اظهارات بورل درحالی مطرح می شود که اتحادیه اروپا از بیم تحریم های آمریکا و بی میلی خود اروپایی ها به عنوان یک طرف برجام، علیرغم اعتراض های مکرر ایران تاکنون هیچ یک از تعهدات اساسی خود در قبال برجام را عملی نکرده است، مساله ای که باعث شد ایران نیز گام به گام تعهدات داوطلبانه خود در قبال توافق هستهای را کاهش دهد.

اخبار مرتبط

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։