فا

سیاست

چهارشنبه, 15 بهمن 1399 09:37

الکسی ناوالنی، منتقد دولت روسیه به ۳.۵ سال زندان محکوم شد

دادگاه مسکو الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس مخالف اصلی دولت این کشور را به سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

«آلیک» - دادگاه مسکو الکسی ناوالنی فعال سیاسی روس مخالف اصلی دولت این کشور را به سه سال و نیم زندان محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، دادگاه مسکو روز گذشته پس از چند ساعت شور حکم به تبدیل ۳.۵ سال حبس تعلیقی ناوالنی به حبس در زندان صادر کرد.

این جلسه دادگاه به درخواست سازمان اجرای احکام قضایی روسیه برگزار شد و نماینده این سازمان در دادگاه اعلام کرد که ناوالنی حدود ۵۰ بار شرایط حبس تعلیقی را نقض کرده است.

ناوالنی در پرونده اختلاس کلان از کارخانه چوب بری «ایو روشه» روسیه به حبس تعلیقی متهم شده بود.

وی در مجموع در این پرونده و نیز پرونده اختلاس از شرکت تولید چوب «کریو لس» متهم به اختلاس و حیف و میل ۳۷ میلیون روبل (حدود ۵۰۰ هزار دلار) شده بود.

نماینده سازمان اجرای احکام قضایی روسیه در دادگاه مسکو خواستار پرداخت جریمه نقدی ۵۰۰ هزار روبلی (نزدیک به ۶.۵ هزار دلار) شده بود.

ناوالنی یکی از اصلی‌ترین منتقدان پوتین و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ میلادی روسیه بود که به دلیل محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند: نشانه‌هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با بررسی نمونه‌های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام کرده است که در مورد وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان و نیز سوئد و هلند در مورد مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خوانده است. ماموران امنیتی روسیه ۲۸ دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا تعیین تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

 

دستگیری معترضان در مسکو و سن پترزبورگ پس از محکومیت ناوالنی به زندان

ماموران امنیتی روسیه پس از محکومیت الکسی ناوالنی چهره اپوزیسیون روسیه به سه سال و نیم زندان، شماری از معترضان به این حکم را در مسکو و سن پترزبورگ بازداشت کردند.

به گزارش ایرنا از رسانه های روسیه ، ماموران پلیس و گارد ملی روسیه شب گذشته در میدان مانژ (در مجاورت کاخ کرملین) و میدان گاستینی دوور در سن پترزبورگ شماری را که به نشانه اعتراض به حکم دادگاه مسکو در مورد ناوالنی اجتماع کرده بودند، دستگیر کردند.

اقدامات امنیتی در این زمینه به دنبال فراخوان اعتراضات غیر مجاز در شبکه های اجتماعی تشدید شده است.

در مرکز پایتخت روسیه دست کم پنج نفر از شرکت کنندگان در اجتماع در میدان مانژ دستگیر شدند و ماموران پلیس ویژه ضدشورش توانستند مخالفان دولت را از این میدان بیرون برانند.

در میدان لوبیانکا برابر ساختمان سازمان امنیت فدرال روسیه نیز تعدادی از اتوبوس ها و خودروهای پلیس با دهها مامور امنیتی ویژه مستقر شده‌اند.

در این زمان چهار ایستگاه متروی مسکو شامل تیاترالنایا، الکساندروفسکی ساد، آخوتنی ریاد و پلوشاد روالوتسی بسته شده‌اند تا از اجتماع معترضان در مرکز مسکو جلوگیری شود.

به دستور سازمان فدرال محافظان روسیه نیز میدان سرخ مسکو بسته شده است و از ورود مردم به این میدان اصلی پایتخت جلوگیری می‌شود.

به گزارش ریانووستی از سن پترزبورگ، دهها نفر روز سه شنبه پس از صدور حکم حبس در مورد ناوالنی در میدان گاستینی دوور اجتماع کردند.

ماموران امنیتی پس از هشدار به معترضان از طریق بلندگو اقدام به دستگیری کردند که تا لحظه مخابره خبر ۶ نفر بازداشت شدند.

اخبار مرتبط

پربازدیدترین خبرها

نظرسنجی

Nothing found!

وضعیت هوا

Հեղինակություն © 2011-2017 «ԱԼԻՔ» Օրաթերթ։ Բոլոր իրավունքները պահպանված են։